Türkiye İran'a Tonlarca Altın Sattı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye İran'a Tonlarca altın Sattı

Türkiye İran'a Tonlarca altın Sattı

TÜİK'in verilerine göre İran'a yapılan altın ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre 4 kattan fazla arttı.Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) dün açıkladığı dış tiracet verileri Türkiye'nin İran ile gerçekleştirdiği altın ticaretiyle ilgili ilginç bir gelişmeyi de ortaya çıkardı. Nisan ayında Türkiye'nin İran'a sattığı altın geçen yılın aynı ayına göre 4 kattan fazla arttı. Ancak, bunun nedeni konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye İran'a Tonlarca Altın Sattı

Türkiye İran'a Tonlarca Altın Sattı

Emek Kaplangil - Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) dün açıkladığı dış tiracet verileri Türkiye'nin İran ile gerçekleştirdiği altın ticaretiyle ilgili ilginç bir gelişmeyi de ortaya çıkardı. Nisan ayında Türkiye'nin İran'a sattığı altın geçen yılın aynı ayına göre 4 kattan fazla arttı. Ancak, bunun nedeni konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Açıklanan verilere göre, Türkiye Nisan ayında en fazla ihracatını 1.47 milyar dolarla İran'a yaptı. Ancak, bu ihracatın çok büyük kısmı olan 1.2 milyar dolarlık bölümü bu ülkeye altın satışı ile gerçekleştirildi.

Geçen yıl aynı dönemde İran'a satılan altın miktarı yaklaşık 300 kilogram seviyelerindeyken, 2012 Mart ayında 11 tonu geçti. Nisan ayında ise bu miktar 26 tonu aştı. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 440'lık bir yükselişe denk geliyor.

İran'a altın ihracatındaki bu artışın nedenini ile ilgili çeşitli bilgiler var. Ülkede artan siyasi gerginlikten dolayı altının güvenli yatırım aracı olarak talebinin artması, İran'ın ekonomik ambargo nedeniyle diğer ülkelerle dolar yerine altın ile ticaret yapması gibi nedenler öne çıkıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınİranTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir