Türkiye, İran'a Altın Vermeyi Kesti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye, İran'a Altın Vermeyi Kesti

Türkiye, İran'a Altın Vermeyi Kesti

Türkiye, net ihracat artışıyla dış ticaret açığına derman olan İran'a altın ihracatını durdurdu. Marttan sonra yükselişe geçen ve Türkiye'nin büyüme kompozisyonunu değiştiren ihracatın durmasının altında malum neden var!Bu kararda ABD'nin yakın takibi ve baskısının etkili olduğu belirtiliyor. Akşam'dan Aslı Işık'ın haberine göre Marttan sonra yükselişe geçen ve Türkiye'nin büyüme kompozisyonunu değiştiren İran'a altın ihracatı ABD baskısı nedeniyle sona erdi.

TAHMİN BİLE EDİLMİYORDU

Ocak-Ağustos 2012 de gerçekleştirilen altın ihracatı 11,2 milyar dolarla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 428 arttı. Söz konusu altın satışı, ilk kez yüzde 5'lik net ihracat artışı ile büyüme kompozisyonunu da değiştirmişti. Geçen yıl tahminlerinin hiçbirinde yer almayan İran'a altın ihracatı, ekonomi yönetimi için de sürpriz olmuştu...

Türkiye'den alınan altınların direk Abu Dabi'ye gönderilip, karşılığında ne tür mal alındığının Türkiye tarafından bilinmemesi aynı zamanda, İran'ın Abu Dabi'den yaptığı ithalatın hızlı artışı ABD'nin dikkatini çekti. Kararın ay başında İran'a iletildiği öğrenildi. Abu Dabi'de finans ve bankacılık sisteminin hepsinde swapın olmayışı, mal ticaretinin izlenmesini zorlaştırıyor. Altın ihracatındaki düşüşün, önümüzdeki ay ticaret istatistiklerinde görülebileceği belirtildi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ALTIN ALIYOR

ABD ambargosu nedeniyle yabancı bankaların para transferi yapmaya yanaşmadığı İran'ın Abu Dabi bankalarıyla yakın ilişkileri var. Örneğin, Hindistan'ın petrol ithalatı için yapacağı ödemelerin bir kısmı Halkbank üzerinden yapılırken bir diğer kısmı da Abu Dabi bankaları üzerinden yapılıyor. Ayrıca İran bu ülkeden altın da alıyor. Suudi Arabista'nla sınır probleminden dolayı arası bozuk olan Abu Dabi'nin İranla iyi ilişkileri bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriHalkbankHindistanİran
Görüş Bildir