Ankara-Berlin Arası ‘Gezi’ Gerilim Hattı

 > -

Kritik Dört Gün | Taraf

Kritik Dört Gün | Taraf

Almanya, Türkiye-AB müzakerelerini kilitledi. Berlin, 26 hazirana kadar ikna edilmezse üç yıldır dondurulan müzakerelerde yine başlık açılmayacak.

Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde; 3 yıl aradan sonra yeni fasıl açma girişimi 25 üye ülkenin desteğine rağmen Almanya ve Hollanda engeline takıldı.

Brüksel’de toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), 26 haziranda açılması öngörülen “Bölgesel Politikalar” faslıyla ilgili hazırlıkları ele aldı. 25 üye ülkenin onay verdiği açılışa Almanya ve Hollanda’dan itiraz geldi. AB kaynakları; “Hollanda bu konuyu parlamentosunda, dışişleri bakanının da katılacağı bir oturumda tartışmak için süre istedi. Almanya ise engellemekte kararlı görünüyor” açıklaması yaptı. COREPER’i oluşturan Avrupa Birliği büyükelçilerinin “Bölgesel Politikalar” faslını açıp açmamayı gelecek hafta başında tekrar değerlendirecekleri belirtildi. Almanya’nın sert muhalefeti sürerken, AB Dönem Başkanı İrlanda ve İngiltere’nin başlığın açılması yönünde ikili temaslarda bulunacağı öğrenildi. Eğer Berlin 26 hazirana kadar ikna edilemezse ortak tutum belgesinde uzlaşma sağlanamadığı için başlık açılmayacak.

“Gündemde Türkiye yok”

Öte yandan, ABHaber ’e konuşan AB Konseyi’nden üst düzey bir bürokrat, 22. başlığa blokajın esas olarak Almanya’dan geldiğini belirtti. Hollanda’nın rezervinin kalkabileceğini düşündüğünü belirten AB bürokratı, Almanya’nın tavrına göre 22. başlığın bu ay sonuna kadar açılıp açılmayacağının belli olacağını söyledi. Söz konusu açıklama şöyle:

“Pazartesi Lüksemburg’da toplanacak olan AB dışişleri bakanları toplantısı gündeminde Türkiye yok. AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantılar sırasında Türkiye konusunda açıklama yapabilir. Toplantının gündeminde Türkiye yok. Ancak son anda Türkiye konusu gündeme getirilir mi bunu söylemek zor. Ancak şu kesin; pazartesi Türkiye konusu AB dışişleri bakanları toplantısı resmî gündeminde yok. Pazartesi günü AB Daimi Temsilciler Komitesi COREPER’in de gündeminde Türkiye yok. Ancak Türkiye konusunda Hollanda ve Almanya’nın tavrına göre bir uzlaşı olasılığı çıkarsa o zaman Türkiye COREPER gündemine son saniyede alınabilir.”

Türk Büyükelçi, Dışişleri’ne çağrıldı

Almanya’da Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bildirildi. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Andreas Peschke, görüşmenin dün öğle saatlerinde gerçekleştiğini açıkladı. Pesche, büyükelçinin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak son günlerde Türk hükümetinden gelen açıklamaları gösterdi. Pesche ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerde bazı fasıllardaki blokajın devam ettiğini ancak bu konuda sadece Almanya’nın değil farklı AB üyesi ülkelerin de aynı tutumda olduğunu aktardı.

Türkiye “izahat” istedi

Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun, Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığının duyurulmasının ardından Türkiye’nin de Ankara’daki Alman diplomatik temsilciliğinden açıklama istediği öğrenildi.

Taraf

Haberin Tamamı İçin:

Ankara-Berlin Arası ‘Gezi’ Gerilim Hattı! | Vatan

Karşılıklı büyükelçilerin Dışişleri’ne çağırılmasıyla ipler daha da gerildi.

Merkel’in, Gezi olayları nedeniyle 22’nci faslın açılmasını veto etmesine Bağış’tan “Merkel, Sarkozy’nin başına gelenleri unutmasın” tepkisi gelince iki ülke arasında tansiyon yükseldi. Dün karşılıklı büyükelçilerin Dışişleri’ne çağırılmasıyla ipler daha da gerildi

Avrupa Birliği’nin 3 yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açmasına engel olan Almanya ile ipler iyice gerildi. Her şey önce Merkel’in Gezi Parkı olaylarına ilişkin “Bizim anlayışımızla uyuşmuyor, şoke oldum” sözleriyle hükümetin tavrını eleştirmesiyle başladı. Alman Şansölye hemen ardından da 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı’nın açılmasını veto etti.

‘Sarko’yla balık tutmak’

Bunun üzerine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Merkel’i “Türkiye’yi iç politikaya malzeme yapmakla” suçladı ve “Sarkozy de böyle yapmıştı, onun başına gelenleri unutmasın. Onunla beraber balık tutmak istemiyorsa hesabını iyi yapsın” dedi. Bu sözlerle yükselen tansiyon, dün, karşılıklı büyükelçilerin Dışişleri Bakanlıkları’na çağırılmasıyla farklı bir boyut kazandı.

Türk elçi bakanlığa çağrıldı

Önce Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Alman Dışişleri Bakanı Sözcüsü Andreas Peschke, büyükelçinin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak son günlerde Türk hükümetinden gelen açıklamaları göstererek, son 24 saat içinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlığın iletileceğini belirtti. Alman yetkililer de Bağış’ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi ve yeni fasıl vetosunun “teknik sebeplerle” olduğunu belirtti. Büyükelçi Karslıoğlu, durumdan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu haberdar etti.

Alman elçi şehir dışında

Dün öğle saatlerinde ise Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’ün Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığı duyuruldu. Ancak Büyükelçi Ankara dışında bulunduğu için, bu görüşme gerçekleşmedi. VATAN’ın sorularını yanıtlayan Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri özetle şunları söyledi: “Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçimize resmi bir çağrı gelmiş değil. Ancak bugün Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçimiz arandı ve Ankara’da olup olmadığı soruldu. Biz de büyükelçinin Erzurum’da olduğunu, bu gece Ankara’ya döneceğini bildirdik. Bunun dışında herhangi bir davet ya da başka bir görüşme olmadı.” Dışişleri Bakanlığı kaynakları da Büyükelçi’nin Ankara’ya dönüşünden sonra görüşmenin gerçekleşeceğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Almanya Rahatsız | Yeni Şafak

Gezi eylemlerine, 'AB ile müzakereleri engelleriz' tehdidiyle destek veren Almanya, Türkiye'nin sert tepkisi üzerine Berlin Büyükelçimizi, Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Ankara'dan jet cevap gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı'na davet edilen Alman Büyükelçi'ye Merkel'in açıklamalarından duyulan rahatsızlık iletildi.

Taksim Gezi Parkı olaylarını bahane ederek 22. faslın açılmasına engel olmaya çalışan Almanya, dün de diplomatik bir hamlede bulundu. Berlin yönetimi Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Türkiye de buna jet bir yanıt vererek, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl'ü Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak izahat vermesi istendi. Almanya'nın bu hamlesinin Yeni Şafak'ın haberlerinin ardından gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

AB müzakerelerinde 22. fasla Gezi Parkı eylemlerini bahane ederek rezerv koyan Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelik, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eleştirileri kriz konusu oldu. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrılırken, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl de Dışileri Bakanlığı'na çağrıldı.

KARSLIOĞLU, DAVUTOĞLU İLE TÜRKİYE'NİN TAVRINI BELİRLEDİ

Almanya Dışişleri Bakanlığı'na gitmeden önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Karslıoğlu, kendisine yöneltilen açıklamalara Türkiye'nin perspektifini yansıtacak şekilde cevaplar verdi. Karslıoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle'nin KEİ Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için Ukrayna'da olması nedeniyle müsteşar düzeyinde kabul edildi.

'BÜYÜKELÇİ'Yİ ÇAĞIRIN' TALİMATI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da KEİ toplantısında olması nedeniyle Müsteşar Feridun Sinirlioğlu'na talimat vererek son günlerde yapılan açıklamalardan Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı iletmek için Almanya Büyüeklçisi Eberhard Pohl'ü Dışişleri Bakanlığı'na çağırmasını istedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Alman Büyükelçi Eberhard Pohl Ankara dışında bulunduğu için Dışişleri Bakanlığı'na büyükelçilikte Pohl'den sonra en yetkili diplomat vekaleten gitti.

AÇIKLAMALAR RAHATSIZ ETTİ

Başbakan Angela Merkel, İstanbul'daki polis müdahalesi ile ilgili olarak 'Açık konuşmalıyım ki yaşananlar karşısında birçok insan gibi ben de dehşete düştüm' dedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da bu açıklama üzerine 'Sayın Merkel kendi seçimine bir malzeme arıyorsa bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha önce de bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı' ifadelerini kullandı.

AHDE VEFA İLKESİNİ HATIRLATTI

Bağış, olayların ardından dün bir açıklama yayınlayarak, açıklamalarının samimiyet çerçevesinde olduğunu ve Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentisini yansıttığını dile getirdi. 12 Mayıs'ta Dışişleri Bakanları toplantısında da Alman tarafının 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı'nı açacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiklerini hatırlatan Bağış, 'Buna rağmen son günlerde Almanya'nın sözkonusu faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırları tarafımızca hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. Bu hayal kırıklığımızı dile getirmeyi biz samimiyetimizin bir gereği olarak düşünürüz. Yaptığımız Almanya'nın Türkiye'nin AB sürecinde her fırsatta vurguladığı 'ahde vefa' ilkesini hatırlatmaktır' dedi.

Haberlerden tedirgin oldular

Yeni Şafak'ta yayınlanan 'Kirli Takas' ve 'Almanya Tehdit Ediyor' başlıklı haberler, Almanya'yı rahatsız etti. Haberde 28 Şubat sürecinin tetiklediği 2001 krizinde başrol oynayan Alman Deutsche Bank'ın, Gezi eylemlerini fırsata çevirdiği belirtildi. Banka'nın, aracı kurumu Deutsche Yabancı aracılığıyla, 7 Haziran'da borsanın en çok işlem gören 8 şirketinin hisselerini Citi Bank'tan aldığı ve bu takasla karın 187 milyon TL'yi geçtiği ortaya çıkarıldı. 'Almanya tehdit ediyor' başlığıyla verilen haberde ise Gezi eylemlerinin başarısız olmasının Almanya'yı rahatsız ettiği vurgulanarak, Merkel'in, olaylar nedeniyle 'Türkiye'yi G8 gündemine alabiliriz' diyerek Ankara'ya tehdit mesajı gönderdi. Medya, 'Türkiye'deki ekonomik mucize tehlike altında' denildi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye ile ‘Balıkçı’ Krizi | Hürriyet

Almanya’nın AB ile Türkiye arasında üç yıl sonra bir müzakere başlığı açılmasını Gezi olayları bahanesiyle engellemeye kalkması Berlin ile Ankara arasında ipleri gerdi. AB Bakanı Egemen Bağış’ın, “(Almanya Başbakanı) Merkel de Sarkozy ile balık tutmak istemiyorsa hesabını iyi yapsın” sözleri üzerine, karşılıklı olarak büyükelçiler, dışişleri bakanlıklarına çağrıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Gezi Parkı olayları nedeniyle Türkiye ile AB arasında 3 yıl aradan sonra yeni bir müzakere başlığını engellemek istemesine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın sert tepki göstermesi, Ankara ile Berlin arasında siyasi krize neden oldu.

Alman hükümeti, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Dışişleri Bakanlığı’na davet etti.

Davutoğlu’ndan talimat

Karslıoğlu, Alman Dışişleri Bakanlığı’na gitmeden önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği toplantısı için Odessa’da bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile telefonda görüştü. Davutoğlu, Karslıoğlu’na

alacağı tutum ve Türkiye’nin perspektiflerini anlattı. Ahmet Davutoğlu, Berlin’in bu tutumuna karşılık Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’ün bakanlığa çağrılması talimatını da verdi. Ancak Alman Büyükelçi şehir dışında olduğu için dün bu görüşme olmadı. Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle de Ukrayna’da olduğu için Karslıoğlu’na Berlin’in sözlü uyarısını Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Emily Haber iletti.

Claudia Roth rahatsızlığı

Alman yönetimi, Türkiye’de siyasilerin Merkel ve Almanya’ya yönelik kullandıkları üslubun diplomatik nezaketten yoksun, iki ülke ilişkilerini zedeleyici olduğunu vurguladı. Türkiye’de protestoculara uygulanan aşırı şiddetin kabul edilemez olduğu da Karslıoğlu’na iletilirken, medya organlarına yönelik baskıya da dikkat çekildi.

Almanya, Gezi olaylarını izleyen Birlik 90-Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un İstanbul’da sığındığı otele polisin bilinçli olarak biber gazı sıkmasına da tepki gösterdi. Büyükelçiye, bazı AB ülkelerinin Türkiye ile yeni bir müzakere başlığının açılmasına karşı olduğu bilgisi de verildi.

Ankara ise Almanya ile birlikte Hollanda, Avusturya ve Danimarka engeline takılan 22 numaralı bölgesel ve yerel politikalar faslıyla ilgili pazartesi günü ele alınması beklenen net kararı görmek istiyor. Eğer AB ile yeni müzakere faslı açılmazsa, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi ile Brüksel’deki AB Daimi Temsilcisi Selim Yenel’i istişarelerde bulunmak için merkeze çağırma ihtimali de bulunuyor.

Merkel ne demişti?

Angela Merkel, Gezi olaylarıyla ilgili şunları söylemişti: “Türkiye’de yaşananlar, Avrupa’nın gösteri ve ifade özgürlüğü değerleriyle örtüşmüyor. Türkiye’den yansıyan görüntüler korkunçtu. Göstericilere yapılan müdahale karşısında dehşete düştüm.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAlmanyaAngela MerkelAnkaraAvrupa BirliğiAvusturyaBaşbakanBiber GazıEgemen BağışErzurumGezi ParkıİngiltereİrlandaİstanbulPolisUkrayna
Görüş Bildir