Türkiye Hâlâ Tartışırken: İngiltere Milli Kripto Parası İçin Özel Ekip Kurdu

 > 
0PAYLAŞIM

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ülkenin kendi dijital para birimi için özel bir ekip kurduklarını açıkladı.

İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük işlemlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlayacak. 

Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE), Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yarattığı bazı zorlukların üstesinden gelmek amacıyla ülkeye ait bir dijital para birimi üzerinde çalıştığını söyledi. 

Sunak, Maliye Bakanlığı ve İngiltere Merkez Bankası ortaklığında kurulan özel ekiple Merkez Bankası Destekli Dijital Para Birimi (CBDC) için çalışma yapıldığını duyurdu.

Üniversiteler ve özel sektörle iletişim sağlayacak

İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe ve Maliye Bakanlığı Finansal Hizmetler Müdürü Katharine Braddick tarafından ortak bir şekilde yönetilecek ekip, bağımsız bir dijital parayla ilgili üniversiteler ve özel sektörle iletişim sağlayacak. 

Sunak'ın Maliye Bakanlığı'nın konuyu duyurduğu tweetine yanıt olarak 'Britcoin' yazmasının da dijital paranın ismine dair ipucu verdiği belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası, dijital paranın nakdin yerini almayacağını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, "Hükümet ve İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık'ta bir CBDC başlatıp başlatmama konusunda henüz kesin bir karar vermemişlerdir ve bunu yapmanın faydaları, riskleri ve pratiklikleri konusunda paydaşlarla geniş çapta etkileşimde bulunacaktır" ifadeleri yer aldı. 

Sunak’ın açıklamaları, dijital para çıkarmaya hazırlanan ilk ülke olan Çin’de Merkez Bankası’nın dijital Yuan için pilot programlarını daha fazla şehirde test etme kararının ardından geldi. Çin’in yanı sıra İsveç de e-kron fikrini geliştirme aşamasında.

En sık kullanılan dijital para birimi olan Bitcoin’in İngiliz versiyonunu oluşturma konusunda tartışmalar bir süredir devam ediyordu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, daha önce Bitcoin'in değerinin istikrarlı olmadığını ve bu yüzden işlem gerçekleştirmenin yatırımcılar için riskli olduğunu söylemişti.

Irak'ın Bile Gerisinde Kaldık: IMF'nin Raporuna Göre, Türkiye Enflasyonu En Yüksek Olan 14. Ülke - onedio.com
Irak'ın Bile Gerisinde Kaldık: IMF'nin Raporuna Göre, Türkiye Enflasyonu En Yüksek Olan 14. Ülke - onedio.com
Bakan Koca Duyurdu! 'Aşılamada Sıra 55 Yaşından Büyüklere Geldi' - onedio.com
Bakan Koca Duyurdu! 'Aşılamada Sıra 55 Yaşından Büyüklere Geldi' - onedio.com
Amerika’dan Rusya'ya 'Navalny' Uyarısı: 'Cezaevinde Ölürse Bunun Sonuçları Olur' - onedio.com
Amerika’dan Rusya'ya 'Navalny' Uyarısı: 'Cezaevinde Ölürse Bunun Sonuçları Olur' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir