Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Ekonomisi 2019'un İlk Çeyreğinde Yüzde 2,6 Daraldı

 > 
22PAYLAŞIM

2018’in son çeyreğinde yüzde 3 daralmaya yaşayan Türkiye ekonomisi 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 2,6 daraldı. Gayri safi yurtiçi hasılanın TL'deki sert değer kaybı, finansal koşullardaki sıkılaşma ve iç talepteki yavaşlamanın da etkisiyle yüzde 2,5 daralması bekleniyordu. En fazla daralan sektör yüzde 10,9 ile inşaat oldu. Öte yandan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH, ilk çeyrekte yüzde 1,3 arttı.

Detaylara bakalım... 

TÜİK, bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

2018’in son çeyreğinde %3 daralmaya yaşayan ekonomi 2019’un ilk çeyreğinde de %2,6 daraldı.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2019 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla %16 artarak 914 milyar 699 milyon TL oldu.

👉 Hatırlatma: Ekonomi 2018'in ilk çeyreğine yüzde 7,4 seviyesinde yüksek bir büyüme ile başlamıştı.

Beklentilerin Üzerinde: Türkiye Ekonomisi, İlk Çeyrekte Yüzde 7.4 Büyüdü - onedio.com
Beklentilerin Üzerinde: Türkiye Ekonomisi, İlk Çeyrekte Yüzde 7.4 Büyüdü - onedio.com

İkinci çeyrekte büyüme yüzde 5,3, üçüncü çeyrekte yüzde 1,8'e yavaşladıktan sonra son çeyrekte ise yüzde 3 daralma yaşamıştı.

📌 Sanayi yüzde 4,3, inşaat yüzde 10,9 daraldı.

Gayri safi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;

  • Tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 2,5 arttı,

  • Sanayi sektörü yüzde 4,3 ve inşaat sektörü yüzde 10,9 azaldı.

  • Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 4 azaldı.

  • Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,3 azaldı. 

  • Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 arttı.

📌 Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 4,7 azaldı.

  • Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 4,7 azaldı.

📌 Mal ve hizmet ihracatı %9,5 arttı, mal ve hizmet ithalatı ise %28,8 azaldı

  • Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,2 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 13 azaldı.

  • Mal ve hizmet ihracatı, 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 9,5 artarken ithalatı ise yüzde 28,8 azaldı.

📌 İşgücü ödemeleri yüzde 20,9 arttı.

  • İşgücü ödemeleri, 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 20,9, net işletme artığı/karma gelir yüzde 10,8 arttı.

  • İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 38,3 iken bu oran 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 39,3 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 43,3'den yüzde 40,8'e düştü.

TÜİK verileri sosyal medyanın gündeminde, öne çıkan yorumları derledik...

Görsel:@verimetrik

Dünya ve TÜİK 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir