Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Türkiye'den Eğit-Donat Sözü Aldık'

Anasayfa > Gündem

Al Jazeera Türk'e konuşan Musul Valisi Nuceyfi, Musul operasyonu için 3 bin kadar aşiret mensubunun eğitilip donatılması konusunda Ankara ile anlaştıklarını, ancak yardımın silah ve mühimmatı kapsamadığını söyledi.

Haziran 2014 tarihinde Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetimine geçen Irak’ın Musul kentinin valisi Esil Nuceyfi Türkiye ile askeri alanda işbirliği yapacaklarını doğruladı. Nuceyfi, Musul halkından 3 bin kadar aşiret mensubu gönüllünün eğitilmesi ve donatılması konusunda Ankara ile anlaştıklarını söyledi.

IŞİD ilerleyişi karşısında kenti terk etmek zorunda kalan Musul’un sürgündeki valisi Nuceyfi, Al Jazeera Türk’ün sorularını Erbil’deki geçici karargâhından telefonla yanıtladı. Esil Nuceyfi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan ağabeyi Usame Nuceyfi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sırasında konuyla ilgili Türk yetkililerle anlaştığını belirtti.

'Silah yardımı söz konusu değil'

Sürgündeki Musul valisinin verdiği bilgiye göre, askeri eğitimin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki bir bölgede verilmesi planlanıyor:

“Eğitim kampında Musullu eski askeri eğitmenlerin yanında Türkiye’den gelecek askeri uzmanlar da olacak. Eğitim programını Türk subaylar yürütecek. Asker adaylarını Türkiye donatacak. Donatımdan kasıt giyim, çadır, karargâh malzemesi ve sairedir. Silahlar ve cephane tamamen merkezi Irak hükumetinden karşılanacak”

Güvenlik gerekçesiyle, eğitimin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği konusunda bilgi vermek istemeyen Nuceyfi, anlaşmanın Musul'un kurtarılması için başlatılacak uluslararası koordinasyon çerçevesinde yapıldığını söylüyor:

“Merkezi hükumetten daha önce silah talep ettik. Ancak yeterli teçhizat olmadığı için talebimiz karşılanamadı. Eğit-donat talebini Türkiye’ye sunan Irak Savunma Bakanındır. Türkiye’de buna sıcak baktı. Buradan çıkacak birliklerin Musul’un kurtarılması operasyonuna yetişecektir ve Musulluların kendi şehirlerinin kurtarılmasına katılmaları çok önemlidir.”

Yılmaz: 'Sorumluluklar yerine getirilir'

Yılmaz: 'Sorumluluklar yerine getirilir'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Musul'u IŞİD'den kurtarmak için düzenlenecek operasyona Türkiye'nin de destek vereceği iddialarıyla ilgili, 'Türkiye, IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesidir. Ulusal çıkarlar gözönüne alınarak zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir'' dedi.

Yılmaz, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Musul Valisi Türkiye'nin Musul harekatına destek vereceğini açıkladı. Bu desteğin ayrıntıları nedir, bu destek doğru mu?' sorusuna Yılmaz, 'Türkiye, IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesidir. Bu koalisyonun üyesi olmakla somut katkı vermeye başlamıştır. Bunun dışında ne gibi bir katkı olur... Ulusal çıkarlar gözönüne alınarak zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir' cevabını verdi.

Yılmaz, 'ABD ile eğit-donat imzalandı. Durum nedir, biz nerede eğiteceğiz, nerede donatacağız?' sorusuna cevap verirken, 'ABD ile Türkiye, ortak bir komisyon kuracak. Bu komisyonda kimlerin eğitileceği belirtilecek, bu belirtilen kişilere, Kırıkkale yakınlarındaki birlikte eğitim verilecek' diye konuştu.

'ABD'de konuşulan bir şey var, Türk askerinin direk karadan girmesi. Böyle bir seçenek gelirse Türk askeri karadan Irak'a girer mi?' sorusu üzerine Bakan Yılmaz, 'Sayın Başbakanımız ne demişti. 'Diğerleri kendi üzerine düşeni yaparsa Türkiye de üzerine düşeni yapmaya hazırdır' ifadelerini kullandı.

İsmet Yılmaz, aynı gazetecinin, 'Yani 'karadan da girebiliriz' diye yorumlayacağız' sözlerine, 'Kendi cümleni bana şey etmeyeceksin. Aynı soru soruldu. Başbakan da 'diğerleri kendi üzerine düşeni yaparsa Türkiye de kendi üzerine düşeni yapmaya hazırdır' dedi' karşılığını verdi.

'Çarşamba günü Irak'a gideceğim'

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, çarşamba günü Irak'a gideceğini belirterek, 'Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı ile görüşeceğim. Muhtemelen Başbakan olur, Genelkurmay Başkanı olur. Yani, bir görüşme programı var. Erbil ziyareti de plan ve programda var' dedi. 

'Bu ziyarete bahar aylarında yapılacak operasyonla ilgili diyebilir miyiz?' sorusuna Yılmaz, 'Demeyin, sen dersen sadece kendin demiş olursun' cevabını verdi.

Bakan Yılmaz, 'Irak'ta merkezi yönetim dışında görüşme yapıp yapmayacağının' sorulması üzerine ise 'Erbil'e de geçiyorum. Neçirvan Barzani oradalarsa, onlarla görüşme vardır' diye konuştu. İki günlük Irak ziyareti kapsamında bir gün Bağdat'a kalacağını, ikinci gün Erbil'e geçeceğini belirten Yılmaz, heyette Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan temsilcilerin de yer alacağını kaydetti.

Can Hasasu | Al Jazeera ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?