Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'den 53 Ülkeyi Geride Bırakan Adım

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'den 53 Ülkeyi Geride Bırakan Adım

Türkiye'den 53 Ülkeyi Geride Bırakan Adım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin Türkiye'nin bir prestij ve gurur projesi olduğunu belirterek, ''Proje, bugün özel sektörle devletin birlikte yaptığı proje anlamında dünyada bir numara'' dedi.

Bakan Yıldırım, İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek, Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun (İzmit Körfez geçişi ve bağlantı yolları dahil), Gebze-Bursa kesiminde, havadan ve karadan incelemelerde bulundu.

Helikopter ile geldiği Yalova'nın Altınova ilçesinde, Hersek İskelesi'nden tekneyle inşaat çalışmalarının sürdüğü platforma hareket eden Yıldırım, Körfez Geçişi Asma Köprü yapımında, Köprü Güney Ankraj Bölgesi altyapı çalışmalarını denetledi ve Kuzey Kulesi'nin deniz içindeki temel kazısını başlattı.

Daha sonra Karayolları Yalova İl Müdürlüğü Şantiyesi'ne geçen Bakan Yıldırım, çalışmalar hakkında basına bilgi verdi. Bu otoyolun aslında tamamının 433 kilometre olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''421 ile başladık, 433'e gelmiş. Bakalım kaçla bitecek onu da göreceğiz. Biz şimdiye kadar hep 421 kilometre olarak anlattık. Köprüyü de 3 bin 600 metre olarak anlattık ve geldiğimiz noktada, rakamlar biraz gelişmiş. Kilometreler uzadıkça bizim yüklenicilerin de yüzlerinde ki tebessüm azalıyor doğal olarak. Çünkü onlar yapıyor. Bütçe onların bütçesi ama artık bu projede para ikinci planda. Bu proje Türkiye'nin bir prestij projesidir, gurur projesidir. Proje bugün özel sektörle devletin birlikte yaptığı proje anlamında dünyada bir numara. Sadece devletin yaptığı proje Panama Kanalı Genişletme Projesi'dir. Dolayısıyla ülkemizin, bölgemizin yüz akı bir proje olma niteliğini taşıyor.''

Projenin hikayesinin çok eski olduğunu, birkaç kez bu projenin yapımı için teşebbüste bulunulduğunu anlatan Yıldırım, en son 1999 depreminden önce bir girişimde bulunulduğunu ancak deprem nedeniyle bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Artık projenin net bir şekilde görülebildiğini, ortaya çıktığını ifade eden Yıldırım, ''Finans maliyeti, kamulaştırma derken, geldi 9 milyar dolara dayandı. Kaba taslak 17 milyara gelir bugünkü parayla. Finans maliyetini çıkarırsak, 11 milyardır doğrudan maliyet. Dolayısıyla çok büyük bir proje'' diye konuştu.

Bu projeye yapılan yatırımla 10 tane 100 bin nüfuslu şehir kurulabileceğini, projenin maliyetinin yine dünyadaki 53 ülkenin, ayrı ayrı yıllık milli gelirinden daha büyük olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ayrıca projenin maliyetinin, Türkiye'nin 1950 yılındaki milli gelirinin daha üzerinde değere sahip bir proje olduğunu kaydetti. Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu şunu gösteriyor. Türkiye nereden nereye geldi. Birkaç milyon dolar için kapı çalan bir ülkeden, bugün tek başına 9 milyarlık bir projeyi gerçekleştiren bir ülkeye dönüştük. Küresel firmaların taşeronluğunu yapan ülkeden, bugün küresel firmaları yüklenici olarak, taşeron olarak çalıştırabilen bir Türkiye'ye geldik. Bu bizim ülkemizin gücünü gösteriyor. Müteahhitlerimizin günü gösteriyor. Bugün müteahhitlerimiz, dünyanın her tarafında büyük başarılara imza atıyorlar.''

''Yol yapmak bizi yormuyor, gönül yapmak bazen çok yoruyor''

Bakan Binali Yıldırım , proje ile ilgili ciddi anlamda bir kamulaştırma bedeli verdiklerini, bunun bölgeyi ihya edecek bir durum olduğunu ifade ederek, ''Yalova'nın Belediyesi, Özel İdare bütçesinin üç katı bir para gitti'' dedi.

Yıldırım, bu sırada Yalova Valisi Esengül Civelek'in, ''20 katından fazladır efendim'' demesi üzerine , ''Yani biz sizin paranızın hesabını yapmıyoruz'' diye espiri yaptı. Verilen kamulaştırma paralarının hak sahiplerine hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, vatandaşlara bir sitemi olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

''Biz Türkiye'nin her tarafında yol yapıyoruz. 3 binden fazla şantiyemiz var. Sadece burası değil ama bu çok büyük ölçekli bir iş. Her yerde bu çalışmayı yapıyoruz. Ama maalesef bazen yol yapmak bizi yormuyor, gönül yapmak bazen çok yoruyor. Yol yapacağız dediğimiz zaman bazıları yol yapılacak, yolumuzu bulalım gibi bir anlayışa kapılıyorlar. Bu çok doğru bir anlayış değil. Çünkü yolu biz insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için yapıyoruz. Ülkemizin altyapısını güçlendirmek için yapıyoruz. Türkiye böylesine büyük projeleri, başarabilen bir konuma geldiği için her vatandaşımızın iftihar etmesi gerekir ve bu çabaya 'benim de bir katkım olsun' anlayışıyla yaklaşması gerekir. Bunu yapan çok vatandaşımız var herkesi aynı kefeye koymuyorum ama vatandaşlardan ziyade onların aklına giren bir takım insanlar var. Bu kamulaştırma avukatları var. Bu arkadaşlarımız, aşırı beklentiye sokarak vatandaşlarımızın aklını çeliyorlar ve dava konusu yapıyorlar. Dava konusu olunca da işler gecikiyor. Mahkemelerin yükü artıyor, maliyetlerimiz artıyor.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Binali YıldırımBursaİstanbulİzmirdeprem
Görüş Bildir