Türkiye'deki Nükleer Silahlar Ne Oluyor?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'deki Nükleer Silahlar Bakın Ne Oluyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu beş NATO müttefiki ülkede konuşlanmış nükleer bombaların modernizasyonu amacıyla 2014 bütçe tasarısında 537 milyon dolar tahsis etmesi sert eleştirilere neden oldu.

New York Times gazetesi, editörler kurulu imzası ile yayımladığı başyazısında ABD’nin Avrupa’da 180 kadar B61 nükleer bombasını bulundurduğunu, “soğuk savaş döküntüsü” olarak nitelediği bu bombaların, NATO müttefiklerini Sovyet konvansyonel silahlarına karşı korumak amacıyla Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de konuşlandırıldığını anımsattı.

“Ancak soğuk savaş bitti ve hiçbir Amerikan komutanı, onları kullanmayı tasavvur edemez” diyen gazete, şöyle devam etti:

“Buna rağmen, Başkan Obama, bu bombaların modernizasyonu amacıyla 2014 bütçe tasarısında 537 milyon dolara yer verdi. Uzmanlar da, tamamlandığında yeniden inşa programının maliyetinin daha önce yapılan projeksiyonu 4 milyar doları aşarak 10 milyar dolara ulaşmasını beklendiğini söylüyorlar.”

“PROGRAM KAPSAMINDA 400 SİLAH SAĞLANACAK”

NYT, söz konusu programın kapsamında, mevcut silahlara göre daha güvenilir ve daha iyi nişan alan 400 silahın sağlanacağının tahmin edildiğini belirtikten sonra “Bu saçma bir karar çünkü Sayın Obama’nın kendi vizyonuna tezat oluşturuyor” dedi. Gazete, Obama’nın hem 2009 hem de 2010’da uzun vadeli olarak “nükleer savaş olmadığı bir dünya” hedefini ortaya koyduğunu, Amerikan halkına bu tür silahlara bağımlılığı azaltma sözünü verdiğini anımsattı.

Başyazısında söz konusu nükleer silahların modernizasyonu için önemli bir kaynak tahsis edilirken Kongre’nin başka daha savunabilir programlara yönelik ödenekleri önemli ölçüde azalttığına dikkat çekildi. Buna ek olarak da 2014 bütçesi için istenen 537 milyon dolarlık kaynağın, 2013 bütçesine göre de yüzde 45.5 daha yüksek olduğu da anımsatıldı.

NYT, başyazısına son verirken de Obama’nın bütçe tasarısının nükleer unsurlarının “hayal kırıklığını yarattığını” vurguladı.

WIKILEAKS BELGELERİNDE YER ALMIŞTI

Amerikan atom bombalarının nerelerde olduğu daha önce WikiLeaks’ten sızan belgelerle ortaya çıkmıştı.

Belgelerde ABD’nin Avrupa’da bıraktığı 200 civarında taktik nükleer silahın çoğunun, Türkiye, Belçika, Hollanda ve Almanya’da bulunduğu belirtiliyordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBelçikaİtalyaNATOSavaşWikileaks
Görüş Bildir