Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'deki Ermeni Cemaatlerinin 2 Milyon TL Kavgası

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'deki Ermeni cemaatlerinin 2 milyon TL kavgası

Türkiye'deki Ermeni cemaatlerinin 2 milyon TL kavgası

Hrant Dink'in gazetesi AGOS, Beyoğlu Ermenilerince yönetilen vakıf için “Yalancılar” başlığını attı.

Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı'nın haberine göre; Ermeni Cemaati'nde, aylık 2 milyon TL kira gelirine sahip olan Üç Horon Kilisesi Vakfı etrafında süren tartışmalar durulmuyor. Ermeni Cemaati'ndeki pek çok grup, Tokatlıyan İş Hanı ile Nevizade ve Balık pazarında 26 taşınmazı elinde bulunduran vakfın yönetimini ele geçirmeye çalışıyor. Üç Horon Kilisesi Vakfı'nın mevcut yönetimi ise buna direniyor. Bu amaçla da seçimlerde sadece Beyoğlu'nda yaşayan 593 Gregoryan Ermeni Cemaati üyesinin oy kullanabileceğini savunuyor. Oysa Patrik seçimlerinde oy hakkı bulunan 25 bin Ermeni bulunuyor. Diğer Ermeni grup ve vakıflar da Üç Horon Kilisesi Vakfı yönetiminin seçimlerine katılmak için bastırıyor.

Alevlenen tartışma Ermeni Cemaati'nin yayın organı Agos Gazetesi'nin manşetine kadar taşındı. Önceki gün yayımlanan son sayısında, "Beyoğlu yalana sarıldı" manşetiyle çıkan gazete, vakıf yönetimi seçimlerinin sadece Beyoğlu'nda yaşayan Gregoryan Ermenileri ile sınırlı tutulamayacağını savundu. Üç Horon Kilisesi Vakfı yöneticilerinden Simon Çekem'in "Vakıf emin ellerde" sözlerini eleştiren gazete, şu ifadeleri kullandı: "Madem öyle, gelir kaynakları en güçlü Ermeni vakfı olan Üç Horon, önceki yıllarda sürekli kâr açıklarken, 2011'de neden 118 bin TL zarar açıkladı? Bir hukuk adamı olarak Simon Çekem diyor ki, 'Vakıf seçimlerini il geneline açmıyoruz; çünkü yasal mevzuat buna izin vermiyor...' Oysa mevcut Vakıflar Yönetmeliğine göre, seçimler yönetim kurulunun vereceği bir dilekçeyle İstanbul geneline açılabiliyor."

Üç Horon Kilisesi Vakfı yönetim kurulu seçimleri daha önce mahkeme salonlarına dahi taşındı. 2009 yılından beri seçimler iki defa iptal edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir