Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de Kadın Cinayetlerinin Görmezden Gelinen Yüzü: 'Ölümüne Boşanmak'

 > 
483PAYLAŞIM

Türkiye'de kadınların yaşam hakları için verdikleri mücadele  uluslarası platforma taşınıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Chloe Fairweather'ın işbirliği ile hayata geçirilen bir belgeselden bahsediyoruz: "Ölümüne Boşanmak | Dying to Divorce" 

Yılın 321. günündeyiz ve şu ana kadar öldürülen kadın sayısı 240.

Türkiye'de kadın cinayetleri önü arkası kesilmez bir halde devam ediyor. En acısı ise çoğundan ana akım medya sebebiyle haberimiz dahi olmuyor ve bu hayatların son bulmasına sebep olan kişiler çeşitli indirimlerle bir hayatı sona erdirmenin asla karşılığı olmayacak cezalar alıyor...

Fotoğraf: 2012 yılında kadına şiddetten ölümlerin arttığı bir dönemde ortaya çıkmış "dijital anıt sayaç"ın bugünkü görüntüsüdür.

Kadın cinayetlerine dair verilerin yayınlandığı rapor, Türkiye'de 2014 yılında 294 kadının öldürüldüğünü gösteriyor.

2015 yılına ait verilerde ise, özellikle Eylül-Ekim aylarında öldürülen kadınların kendi hayatlarına dair aldıkları finansal, bedensel ve sosyal kararların ölümlerine en büyük sebep olarak görülüyor. İkinci sebep ise, kadınların boşanma kararı almış olmaları. Üstelik girişimde bulunmasına dahi gerek yok, istemeleri bile yeterli bir sebep olmuş hayatlarının son bulmasına...

Platforumun açıkladığı verileri buradan takip edebilirsiniz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınların şiddetten korunmasını sağlamak için çalışıyor.

Türkiye'de halihazırda 27 şehirde temsilciliği bulunan platform, hem tüm Türkiye'de hem de yurt dışında, kadınların katılımları ile yine kadınları korumayı amaçlıyor. Yürüttükleri pek çok proje ile kadına şiddetin önüne geçmeyi hedefliyor.

Platformun Chloe Fairweather ile birlikte yürüttüğü bir proje ise dünya çapında bir farkındalık yaratmak için hayata geçirildi.

Bu topraklardaki erkek boyunduruğunun kadınlara nelere mal olduğunu, öldürülmekten son anda kurtulan, öldürülmüş kadınların katillerinin ceza indirimi almaması için uğraşan ve kadınların yaşam hakkı için canla başla çalışanlarla birlikte gözler önüne seren bir belgeselden bahsediyoruz.

"Ölümün Boşanmak" adlı belgesel, bu alanda çekilmiş en kapsamlı belgesel olacak gibi gözüküyor.

Belgeselin ana temasında Ankara'da Arzu Boztaş, İstanbul'da Kübra Eken gibi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'yla birlikte hayatta kalma mücadelesi veren kadınlar konu ediliyor.

"Seni öldürmeyeceğim, süründüreceğim"

Fragman, geçtiğimiz Aralık ayında eşinden boşanmak istediği için altı yerinden vurularak yaralanan Arzu Boztaş'ın bu sözleriyle başlayan hikayesini dinliyoruz. Birkaç dakikalık bu anlatı bile tek başına kocaman bir farkındalık yaratıyor...

Radikal gazetesinde Birce Altay'ın hazırladığı özel haber ile Chloe Fairweather'ın da düşüncelerine ulaşıyoruz.

Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Chloe Fairweather, Arzu Boztaş'ın fragmanda bulunan görüntülerini kayda alırken böyle bir belgesel projesi aklında yokmuş...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Arzu Boztaş'ı ziyaret ederken onlara katılan Chloe Fairweather, gerçekleştiridiği çekimin böylesi önemli bir belgeselin temeli olacağından o zamanlar habersizmiş. Fairweather'ın kafasındaki Türkiye imajı, gördüklerinden oldukça farklıymış. Avrupa’daki pek çok ülkeye göre kadınlara seçme seçilme hakkını çok önce vermiş ve kadın hakları konusunda oldukça etkileyici bir tarihi olduğunu düşündüğü bir ülkede karşılaştığı bu manzaranın onu afallattığını ifade etmiş.

Londra’da yaşayan yönetmen, Türkiye’den Özge Sebzeci ve Seda Gökçe ile birlikte araştırmasını ve tüm çalışmalarını yürütüyor.

Aradaki mesafe, onlar için bir sorun yaratmıyor. Fuller Project’in desteklediği belgesel adına açılan kitlesel fonlama sayfasında toplanan bağışın belgeselin tüm giderleri için harcanması hedefleniyor.

Türkiye'de bir şeyleri değiştirmek isteyen çok sayıda güzel insanın varlığına vurgu yapan Chloe Fairweather, Türkiye'nin küçük yerelleri başta olmak üzere pek çok yerde belgesel gösteriminin yapılmasını arzuluyor.

"Bu belgesel insanlarda farkındalık yaratacak bir araç olsun istiyorum, insanlar bu tür şeylerin neden olduğunu düşünmeye başlasınlar. Yalnızca Türkiye için değil, bu tür aile içi şiddetle baş eden bütün ülkeler için ilham verecek bir şeyi temsil etsin istiyorum."

Fotoğraf: Özge Sebzeci - 4 Mart 2015'te erkek arkadaşı tarafından öldürülen 21 yaşındaki Deniz Aktaş'ın günlüğünden bir sayfa

Önümüzdeki yıl gösterime girmesi beklenen belgeselin yayınlanan ilk fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Belgeselin tamamlanması için açılan fon sayfasına buradan ulaşabilir, aynı zamanda Facebbok ve Twitter sayfalarını da takip edebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
streetkedisi

Kadınlığın fıtratında var diye beyinlere kakmadan, normalleştirmeden, sıradanlaştırmdan ve olağanlaştırmadan bu iş duracak mı sanıyorsunuz, bu işin takipçisi yine kadınlar olabilir, ama onlarında bir kısmı bu zihniyeti yerleştirmek isteyenlere doğru bayıla bayıla koşturup gidiyor, arkadaşını kocasına kuma olarak tavsiye eden kadınlar yol göstericileri oluyor ne yazık ki.

Görüş Bildir