'Türkiye’de Hırsızlık 2016’da 2,5 Milyar Dolarla Rekora Koşuyor'

 > -

Perakende hırsızlığı tüm dünyada yükselişte. 2015’te 123 milyar dolar olan dünya perakende hırsızlığının 2016’da 150 milyar doları bulması bekleniyor. 

Bu rakamın Türkiye için ise, geçen yıla göre 400 milyon dolarlık artışla 2016’da 2,5 milyar doları bulması bekleniyor. Mağaza ve süpermarketlerden en çok çalınan ürünler ise bebek maması, bebek bezi, mont, kazak ve et ürünleri.

Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu’nun haberi, Türkiye’de tüm AVM’lerdeki mağazaların %55’inin güvenliğini sağlayan Sensormatic Güvenlik Hizmetleri’nin verilerine dayanıyor.

Kuburlu’nun ulaştığı firmanın CEO’su İsmail Uzelli, hırsızlığın ekonomilerdeki gelişmelerle de ilgili olduğunu ifade ederek eklemiş: “Ağırlıkta yiyecek ve giyeceği kapsayan perakende hırsızlığı ekonomilerin kötü gittiği ve göçlerin arttığı dönemlerde yükseliyor. Dünyada 2004-2007 yıllarında duraksama dönemine giren perakende hırsızlığı şimdi rekora koşuyor.”

‘Türkiye’de hırsızlık genelde ihtiyaç ürünlerinde yaşanıyor.’

Uzelli’nin açıklamalarından detaylar:

“Perakende hırsızlığının genelde lüks markalarda ya da teknoloji ürünlerinde yaşandığı düşünülür. Ancak durum hiç de öyle değil. Türkiye’de hırsızlık genelde ihtiyaç ürünlerinde yaşanıyor. Özellikle tekstilde çok var ve en yüksek kayıp da kış sezonunda yaşanıyor. Marketlerde ise en çok çalınan ürünler et ve et ürünleri, bebek maması ve bebek bezi gibi ürünler. Kozmetik ise her yerde çalınıyor.”

‘En çok 17-24 yaş arası çalıyor.’

Habere göre bu hırsızlıkların yüzde 100’ü müşteriler tarafından yapılmıyor. Çalışan hırsızlığı ve yönetimsel hatalardan kaynaklanan kayıplar da mühim. Ve 17-24 yaş arası nüfus mağazalarda en çok hırsızlık yapan yaş grubu olarak dikkat çekiyor.

Açıklamadaki diğer ilginç veriler ise şu şekilde:

  • Global perakende de 2015 yılı hırsızlık tutarı: 150 milyar $

  • Global perakende de 2016 yılı hırsızlık tutarı beklentisi: %1.99

  • Dünyada eczane sektöründe yaşanan hırsızlığın toplam ciroya oranı: 400 milyon $

  • Türkiye’de perakende hırsızlığında bir yılda yaşanan artış: 2 bin $

Son olarak, Türkiye'de en çok ne çalınıyor?

* Mont

* Kazak

* Bebek maması

* Bebek bezi

* Jilet

* Deodorant 

* Sosis

* Sucuk

* Kırmızı et

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir