Türkiye’de Cinsiyet Uçurumu Çok Derin

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye’de Cinsiyet Uçurumu Çok Derin | The Lira

Türkiye’de Cinsiyet Uçurumu Çok Derin | The Lira

Dünya Ekonomi Forumu Raporu’na göre ayrımcılıkta en kötüler arasındayız.

WORLD Economic Forum (WEF –Dünya Ekonomi Forumu) Global Cinsiyet Uçurumu Raporunu açıkladı. Dünya nüfusunun yüzde 90’ını kapsayan raporda Türkiye, kadın-erkek arasındaki eşitsizliği ortaya koyan endekste 135 ülke arasında en kötü tabloyu çizen 10 ülke arasında yer alıyor. Türkiye’de kadınlar eğitim, iş yaşamında fırsat eşitliği, gelir ve siyasi hayatta yer alma konusunda sadece Avrupa ülkelerinin değil pek çok yoksul Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkelerinin de gerisinde yer alıyor. Cinsiyet uçurumunu kapatmak konusunda en iyi performansı İzlanda gösterirken, onu Finlandiya, Norveç gibi İskandinav ülkeleri izliyor. En kötü performansı gösteren ülkeler ise Çad, Pakistan ve Yemen. Hemen bütün ülkelerde sağlık ve eğitim konusunda kadın-erkek arasındaki uçurum azaltılırken, ülkelerin sadece yüzde 60’ı ekonomik, yüzde 20’si de siyasi yaşamdaki uçurumu kapatabildi.

TÜRK KADINININ EKONOMİDE DE ADI YOK

 • Ülkelerin gelirlerine göre yapılan cinsiyet eşitsizliği listesinde, ‘üst orta’ gelir grubundaki ülkeler arasında Türkiye, İran’ın ardından sondan ikinci sırada yer alıyor.

 • Kadının ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği başlığı altında ise Türkiye 135 ülke arasında 129’uncu sırada bulunuyor.

 • Türkiye’den daha kötü olan 6 ülke ise sırasıyla İran, Cezayir, Yemen, Suudi Arabistan, Pakistan, Suriye.

 • Kenya’dan Ermenistan’a, Mısır’dan Bolivya’ya, Ekvador’dan Vietnam’a dünyanın geri kalanı kadının ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği konusunda Türkiye’nin önünde.

SURİYE BİZDEN İYİ DURUMDA

 • Kadının eğitime katılımında, Türkiye 135 ülke arasında 108’inci sırada bulunuyor.

 • Tanzanya, Kenya ve hatta Suriye bile bu konuda Türkiye’den daha iyi durumda yer alıyor.

 • Türkiye’den daha kötü durumda olan 27 ülke şöyle sıralanıyor: Doğu Timor, Mısır, Malavi, Uganda, Gana, Tacikistan, Fas, Kamboçya, Brundi, Bangladeş, Moritanya, Zambiya, Hindistan, Senegal, Mozambik, Nijerya, Burkina Faso, Kameron, Gambiya, Nepal, Pakistan, Etiyopya, Fildişi Sahili, Mali, Yemen, Benin, Çad.

KANUN YAPICI KADINIMIZ AZ

 • Kanun yapıcılar arasında kadınların durumu incelendiğinde, Türkiye 135 ülke arasında 98’inci sırada yer alıyor.

 • Bu alanda Türkiye; Gana, Zambiya, Suriye, Uruguay, Mısır, Yemen, Suudi Arabistan, Japonya, Ermenistan gibi 37 ülkeyi geride bırakıyor.

 • Türkiye’den daha iyi olan ülkeler ise Namibya, Malavi, Etiyopya, El Salvador, İsrail, Nijerya, Birleşik Arap Emirlikleri, Tacikistan gibi 97 ülke.

 • En iyi performansımız ise sağlık ve hayatta kalma başlığı altında 62’inci sıra.

EN KOLAY İŞ YAPILAN ÜLKE SİNGAPUR

 • İş yapma kolaylığı küresel sıralamasında Singapur üst üste yedinci kez birinci sırada yer aldı. En fazla işletme dostu düzenlemeye sahip ilk on ülke Singapur’un ardından şöyle sıralanıyor: Hong Kong ÖİB, Çin, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Norveç, İngiltere, Kore Cumhuriyeti, Gürcistan ve Avustralya.

 • Bir önceki yıla göre iş yapma kolaylığı açısından en fazla iyileştirme yapan ülkeler listesinin en üst sıralarında ise Polonya, Sri Lanka, Ukrayna, Özbekistan, Burundi, Kosta Rika, Moğolistan, Yunanistan, Sırbistan ve Kazakistan yer aldı.

DÜNYA Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı sıralamasında Türkiye, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi bu yılda 71’inci sırada yer aldı. Türkiye yerini korudu ancak, geçen yılki sıralamada 183 ülke yer alırken, bu yıl ülke sayısı 185 oldu. Raporda, Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirmede kaydettiği ilerlemelerin altı çizildi. Özellikle, Türkiye’nin inşaat ruhsatları alanında maliyetleri düşürdüğü, ruhsat alma sürecini daha verimli hale getirdiği ve ruhsat almak için tamamlanması gereken işlem sayısını dört adet azalttığı belirtildi.

 • Raporda ayrıca, Türkiye’nin sözleşme alacakları ile ilgili icra masraflarını da düşürdüğü, geçen sene bir sözleşme alacağı ile ilgili talep edilen icra masrafı alacak değerinin yaklaşık yüzde 27.9’u iken, bu sene ücretin yaklaşık yüzde 24.9’a düştüğü kaydedildi.

 • 2013 raporunda, Türkiye’de reformların önemini koruduğu ve özellikle diğer yükselen piyasa ekonomileri ile karşılaştırıldığında ilerlemenin daha sınırlı politika alanlarına ışık tutuğunu ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye kadın-erkek eşitliği listesinde 124. sırada yer aldı | Sol Haber

Türkiye kadın-erkek eşitliği listesinde 124. sırada yer aldı | Sol Haber

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Türkiye’nin basın özgürlüğü krizi” raporunun ardından dün açıklanan “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporu ileri demokrasinin geldiği noktayı gözler önüne serdi. Rapora göre Türkiye cinsiyet eşitliği açısından 135 ülke arasında 124. oldu.

Dünya Ekonomi Forumu, “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye geçtiğimiz yıla göre 3 basamak daha gerileyerek 124. sırada yer aldı.

135 ülkenin her yıl değerlendirmeye alındığı rapora göre Türkiye “kadın-erkek eşitliği” açısından diplerde yer aldı.

Cinsiyet eşitliğinin bölgelere göre genel değerlendirmesi ve ekonomiye katılım ve fırsatlar değerlendirmesinde Avrupa ve Orta Asya grubuna dâhil edilen Türkiye bu grubun sonuncusu olurken, kadınların ekonomiye katılması açısından Türkiye 129. sırada kaldı. Türkiye kadınların eğitime erişimde 108. sırada yer alırken, siyasi yetkilendirmede 98, sağlık alanında ise 62. sırada yer aldı.

Bu arada rapora göre kadın-erkek eşitliği sıralamasında İzlanda 1., Finlandiya 2. ve Norveç 3. olurken, Küba ise 19. sırada yer aldı.

Sol Haber

Haberin Tamamı İçin:

Cumhuriyetin 89. Yılında Eşitsizlik Uçurumu | Cumhuriyet

İki gün sonra Cumhuriyetimizin 89. yıldönümünü kutlayacağız. Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyeti kurarken, ideallerinin başında Türk kadını ile erkeğini eşit statüye getirme fikri vardı.

Dünya Ekonomi Forumu’nun (WEF) önceki gün yayımlanan 2012 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu, yüzüncü yılını görkemli projelerle kutlamaya hazırlandığımız ülkemizde kadınların siyasi, ekonomik ve toplumsal hayata erkeklerle eşit katılımı konusunda ne kadar yol katedebildiğini bilimsel biçimde ortaya koyuyor.

Eşitsizlik giderek artıyor

Rapora göre, Türkiye kadın-erkek eşitliğinde 135 ülke arasında 124. durumda. İçinde yer aldığı Avrupa ve Orta Asya bölgesi ülkeleri arasında ise sonuncu sırada.

Dikkat çekici olan nokta cinsiyet eşitliği konusunda geçmiş yıllara kıyasla Türkiye’nin geri gitmekte oluşu. 2006 yılı raporunda 115 ülke arasında 105. sırada olan Türkiye, bu yıl 124. sıraya düşmüş durumda.

Ekonomik hayatta kadının adı yok

Rapor her ülkede erkek ile kadın arasındaki uçurumun derecesini dört kategorideki istatistiklere göre belirliyor. Bu dört alt başlığa geçildiğinde, kadınların ekonomik hayata katılımı ve fırsat eşitliği konusunda (iş yaşamında kadın/erkek oranları ve cinsiyetler arası maaş eşitsizliğine göre hesaplanıyor) dünya sıralamasında 129. sırada olduğumuz gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Yani sondan altıncı. Geçen yıla göre (sondan üçüncüydük) küçük bir iyileşme gözlense de 2006’daki 106.’lıktan epey aşağılardayız.

Eğitimde düşüş var

Cinsiyet Uçurumu Raporu ile birlikte bu ay içinde açıklanan toplam üç uluslararası rapor da bir asra yaklaşan Cumhuriyetimizin nasıl bir doğrultuya girdiği hakkında bizlere sağlıklı bir fikir verebilir:

1. AB İlerleme Raporu: Türkiye’de özgürlükler, özellikle de ifade özgürlüğü konusunda kaygılarının arttığını vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBirleşik Arap EmirlikleriÇinHindistanHong KongİngiltereİranİsrailJaponyaKoreMısırNorveçSuriyeSuudi ArabistanUkraynaYunanistankadınlar
Görüş Bildir