Türkiye'de Buruk '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'de Buruk '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'

Türkiye'de Buruk '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'

BBC Türkçe, amnesty.org ve ajanslar - Bugün ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü” ve dünyanın dört yanında kutlamalar ve toplantılar düzenleniyor. Ve tabii gözler açıklanan basın özgürlüğü raporlarına çevriliyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün (RSF) açıkladığı verilere göre, 2012 yılının ilk 4 ayında 21 gazeteci öldürüldü, 161 gazeteci ise tutuklandı. RSF'nin 2011 verilerinde, 1044 gazetecinin tutuklandığı, 1959 gazetecinin saldırıya uğradığı, 499 basın kurumunun sansüre maruz kaldığı, 71 gazetecinin rehin alındığı ve 66 gazeteci öldürüldüğü açıklanmıştı.
ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ise yayınladığı son raporunda dünyada en fazla sansür uygulayan ülkeleri belirledi. Afrika ülkesi Eritre'nin başı çektiği listede yer alan diğer ülkeler şunlar: Kuzey Kore, Suriye, İran, Ekvador Ginesi, Özbekistan, Birmanya, Suudi Arabistan, Küba ve Belarus. Basın özgürlüğü alanında en özgür ülkeler Kuzey Avrupa'da yer alıyor. Freedom House'a göre 197 ülkelik listede Finlandiya birinci sırada yer alırken bu ülkeyi Norveç, İsveç, Belçika, Danimarka ve Lüksemburg takip ediyor.
Dünyanın Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin durumuna baktığımızda ise listenin geri sıralarında olduğunu görüyoruz. Türkiye, Freedom House'un '2012 Basın Özgürlüğü' raporuna göre Türkiye 121’inci, RSF'nin 179 ülkeden oluşan basın özgürlüğü listesinde ise 148’inci sırada yer alıyor. Türkiye'deki 93 basın meslek örgütünü bünyesinde barındıran Gazeteciler Özgürlük Platformu'nun (GÖP) Dünya Basın Özgürlüğü Günü'yle ilgili açıklamasında ülkede 100'e yakın gazetecinin hapiste bulunduğu belirtildi.
Uluslar arası Af Örgütü’nün “Dünya Basın Özgürlüğü Günü: Dünya Çapında Gazetecilere Yönelik Saldırılar” adlı raporunda ise Türkiye hakkında şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye'de ise gazeteciler keyfi olarak uygulanan ve azınlık muhalif fikirleri kovuşturmak amacı ile kullanılan yasalar uyarınca gözaltına alındı. Gazetecilerin bazıları uluslararası insan hakları hukuku çerçevesinde ifade özgürlüğü hakkının kısıtlanabileceği hususlardan daha geniş bir tanıma sahip olan Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi uyarınca gözaltına alındı. Türkiye’nin terörle mücadele mevzuatında terörizmin tanımı fazlasıyla geniş, muğlak ve ayrıca uluslararası insan hakları hukukunun gerektirdiği yasal kesinlikten yoksun bir şekilde yapılıyor”.
Bugün TBMM’de “Dünya Basın Günü” konulu basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise “Bugün ülkemizde özgür basın tutuklu, tutuksuz olanı ise özgür değildir” açıklamasında bulundu. Onur, “104 gazeteci ve 30 dağıtımcı/medya çalışanı 2012’de cezaevine girdi. 2012 Nisan ayı itibarıyla cezaevinde 91 gazeteci bulunuyor. Hükümet, Başbakan ve bakan düzeyinde bu gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı içeride olmadıklarını iddia ediyor. Zaten bu cümle kendi içinde çelişkili. Gazetecilik yapmak suç mu ki, insanlar gazetecilik yaptıkları için içeri girsin. Bu arkadaşlarımız gazetecilik yapmasın diye içeri alınmıştır. Bugün ülkemizde özgür basın tutuklu, tutuksuz olanı ise özgür değildir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBelçikaCumhuriyet Halk PartisiİranİstanbulİsveçKoreNorveçSuriyeSuudi ArabistanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir