Görüş Bildir

'Türkiye'de 190 Bin Kişi Kölelik Koşullarında Çalıştırılıyor'

Anasayfa > Gündem

Avustralya merkezli insan hakları kuruluşu Walk Free tarafından yayımlanan 'Küresel Kölelik Endeksi'nde Türkiye 105'nci sırada yer aldı. 167 ülkenin yer aldığı raporda Türkiye'de 190 bin kadar kişinin kölelik koşullarında çalıştırıldığı öne sürüldü.

Örgütün araştırması, modern dünyada 'köleliğin' hâlâ devam ettiğine işaret ediyor.

Kuruluşun yayımladığı raporda, insan haklarına aykırı çalışma koşullarına gönderme yapılarak, dünya genelinde yaklaşık 36 milyon kişinin 'köle' olarak çalıştırıldığı belirtildi. Bu sayı, dünya nüfusunun bin'de beşine karşılık geliyor.

'MODERN KÖLELİK'TE İLK 5

Moritanya - % 4

Özbekistan - % 3.97

Haiti - % 2.3

Katar - % 1.36

Hindistan - % 1.14

Kaynak: Küresel Kölelik Endeksi, 2014

Walk Free'nin bu yıl yayımlanan Küresel Kölelik Endeksi'ne göre en çok 'köle' Hindistan’da.

Moritanya ise nüfusuna oranla en fazla 'kölenin' bulunduğu ülke.

Çalışmada kölelik terimi, insanların esaret altında tutulduğu ve başka birinin malı gibi muamele gördüğü geleneksel anlamının dışında kullanılıyor.

Araştırmaya göre 'kölelik', zorla ya da borçlandırılarak çalıştırılanları, insan kaçakçılığı kurbanlarını, para karşılığı seks işçiliği yapanları, zorla ya da hizmet ettirilmek için evlendirilen insanları kapsıyor.

Küresel Kölelik Endeksi'nin ortaya koyduğu tahmin, modern köleliğin boyutunu belirlemeye yönelik daha önceki çalışmalardakinden daha yüksek.

Walk Free, araştırma yapılan 167 ülkede köleliğin varlığına dair kanıtlar bulduğunu söylüyor.

Çalışmaya göre, Hindistan’da 14 milyondan fazla insan 'köle' olarak çalıştırılıyor.

Araştırmada, kölelik üzerine daha geniş çaplı uluslararası işbirliği çağrısı yapılıyor ve dünya genelinde insan kaçakçılığının cezasının ağırlaştırılmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılması isteniyor.

Raporda, uluslararası şirketleri, üretim yaptırdıkları ülkelerde ucuz işçi çalıştırılmasının önüne geçmeye zorlayacak yasalar çıkarılması çağrısı da yer alıyor.

  • BBC Türkçe
Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Puding Ver Bağa

Milletin sefil sefalet durumlarda dursun sen git kıçın rahat etsin diye saray yap

Pasif Kullanıcı

Ayıp ulan, bir ülkenin ex başbakanı ve çiçeği burnunda cumhurbaşkanına bir sarayı çok gördünüz. Aylık sigaraya 300 kayme sayıyorsunuz ama. O sigarayı bırakıp... Devamını Gör

tongue fu

köle koşullarında çalışan için 190 bin gibi iyimser rakam. asgari ücret alanların büyük çoğunluğu köledir. sistemler kurulmuş ya sermaye sahiplerinin kölesi... Devamını Gör

nrttnbyr

öyle demeyin 3.köprümüz var bizim marmarayımız var bunlar neyinize yetmiyor