Türkiye'de 19.6 Milyon Kişi Haberleri İnternetten Okuyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'de 19.6 Milyon Kişi Haberleri İnternetten Okuyor

Türkiye'de 19.6 Milyon Kişi Haberleri İnternetten Okuyor

IAB Türkiye tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de 19.6 milyon kişi gündemi internetten takip ediyor . Haziran 2012 – Kasım 2012 arasındaki zaman diliminin değerlendirdiği çalışmada altı ay içerisinde haberlere dijital ortamdan ulaşan kişilerin sayısında %20 artış yaşandığı belirtiliyor.

Erkek kullanıcılar, son 6 ayda yaşanan %20′lik artışta büyük pay sahibi. Bu dönemde erkek internet kullanıcı sayısı %1.7 artarken, haber okuyanların oranı %31 arttı ve 11.7 milyona ulaştı .

Araştırmadan ortaya çıkan sonuçlardan birisi de kadınların erkekler kadar haber tüketimini dijital ortamlarda gerçekleştirmediği yönünde. Haziran verilerine göre haber sitelerini takip eden kadın kullanıcıların oranında %5.7′lik bir artış yaşandı ve 7.9 milyon rakamına ulaştı .

%20′lik ziyaretçi artışına karşın göre Kasım ayında haber sitelerinde geçirilen sürede bir değişiklik yaşanmadı. Haber sitelerini takip edenler Kasım ayında ortalama 4 saat 11 dakikalarını haber okuyarak geçirdiler .

Yaş gruplarına baktığımızda altı aylık süreçte en büyük sıçramayı yapan grup 12-17 oldu . Sürpriz bir sonucun çıktığı bu kategoride %44.4 artış ile 3.9 milyona ulaşan 12-17 yaş grubu birinci sırada yer alırken, 45 yaş üstü grup %40.3 artış ile ikinci sırada yer aldı. Bu dönem içerisinde sosyoekonomik statü bazında en büyük gelişimi %21 ile C1 ve C2DE SES grubu gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir