Türkiye'de 105 Bin Suriyeli Göçmen Bulunuyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'de 105 Bin Suriyeli Göçmen Bulunuyor

Türkiye'de 105 Bin Suriyeli Göçmen Bulunuyor

Atalay, partisinin Kırıkkale İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde, hükümet olarak Türkiye'de bayramların huzur içinde kutlanması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, ülkenin her köşesinde bayramın huzurla kutlandığını belirtti.

Türkiye'de bayramı yeterince huzurlu kutlayamayan Suriyeli göçmenler bulunduğunu ifade eden Atalay, şunları söyledi:

'Bugün itibariyle Türkiye'de 105 bin Suriyeli göçmen bulunuyor. Bunlar kimi yakınlarını kaybetmiş, zorluklar içinde gelmiş, Türkiye'de misafir ettiğimiz kardeşlerimiz. Onların bu bayramı bayram gibi hissetmesi için elimizden geleni yaptık. Çocuklar için bayram hediyeleri, giysiler dağıtıldı. Valilerimiz de o illerimizde, kamplarda kendilerini ziyaret etti. Oralarda da bayramlaşma yapılıyor. Tabii ki o insanlar için hem biz devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz hem de dua ediyoruz. İnşallah ülkelerinde kendi istedikleri şekilde millet iradesi doğrultusunda düzenlerini kurarlar, orada zulüm sona erer, millet orada zalimlere karşı yönetimi ele alır ve tekrar büyük Suriye yoluna devam eder. Bizdeki misafirler de kendi ülkelerine gider. Dileğimiz o ama daha önce olduğu gibi görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız.'

Van'da kalıcı konutların teslim edilmesi

Geçen yıl Kurban Bayramı'ndan kısa süre önce Van'da deprem yaşandığını hatırlatan Atalay, bundan dolayı bayramın ülkede buruk kutlandığını anlattı.

Bu yıl bayramdan önce depremin yıl dönümü olan 23 Ekim'de depremzedelerin kalıcı konutlarını teslim ettiklerini dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

'Milletimiz çok büyük. Zamanı gelince büyüklüğünü gösterir. Van'da da bunu anlattık. Bütün Türkiye tek yürek oldu, Vanlılar'ın acılarını paylaştı. Bütün bunlar devletin büyüklüğü, milletin gücü ve ekonomimizin gücüyle hamdolsun gereği gibi yapılıyor. Yeter ki birlik, bütünlük, kardeşlik olsun. Biz bütün bu sorunların üstesinden geliriz ve geliyoruz. Nice sorunların üstesinden geldik. Bundan sonra da Allah'ın izniyle tabii ki Rabbim afetler vermesin, herkes sağlıkla huzurlu yaşasın ama acılarımızı, tatlılarımızı hep birlikte paylaşırız ve sorun olursa üstesinden geliriz.

Hükümetimizin gerek Van depremzedeleri gerekse de Suriyeliler ile ilgili çalışmaları uluslararası övgüye mazhar oluyor. Adeta Van'da yaptığımız bir dünya rekoru. Birleşmiş Milletler bunu söylüyor. Depremden kısa süre sonra temeller atıldı, 15 bin 400 konutu teslim ettik. Şu anda köylerimizde 9 bin 500 civarında konut yapılıyor. Van'da başlamış, devam eden 2 bin 700 konut daha var. Yaklaşık 27-28 bin kalıcı konut yapıyoruz. Adeta yeniden kuruluyor şehir.'

Cumhuriyet Bayramı-

Cumhuriyet Bayramı'nın, en önemli milli bayramlardan biri olduğunu dile getiren Atalay, geçen ay yapılan AK Parti Olağan Kongresi'nde, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yeni bir hedef ortaya koyduklarını bildirerek, şunları kaydetti:

'2023'te cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümü için yeni hedefler ortaya koyduk. Yani önümüzdeki yeni 11 yılın hedeflerini koyduk. Kongrede yayınladığımız Vizyon 2023 kitapçığımızda, 2023 için nasıl bir Türkiye özlediğimizi, nasıl bir Türkiye planladığımızı ortaya koyduk. Aslında bu büyük kongremiz şunu gösterdi: AK Parti öyle gelip geçici, konjonktürel siyaset yapan bir parti değil. Büyük idealleri, hedefleri olan bir partiyiz ve bu 10 yılda Türkiye'de ortaya koyduğumuz icraat belli. 2002'de planladığımız pek çok hedefe ulaştık, reformlarımızı yaptık ama daha yapacağımız çok şey var. 2023 için de yeni hedefler ortaya koyduk ve şimdi o yeni hedefler için planlarımızı yapıyoruz.'

Törene, AK Parti milletvekilleri Oğuz Kağan Köksal, Ramazan Can, AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir, belediye başkanları ile partililer katıldı.

Atalay ve beraberindekiler daha sonra, Kırıkkale Belediyesi'ne geçerek, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, belediye çalışanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bayramlaştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBirleşmiş MilletlerCumhuriyet BayramıKurban BayramıSuriyeVandeprem
Görüş Bildir