Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de 1 Günde 6 İntihar

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'de 1 Günde 6 İntihar

Türkiye'de 1 Günde 6 İntihar

Türkiye'de günde ortalama 6 kişi intihar ediyor...

Bazı basın yayın organlarında yayınlanan intihar olayları ile ilgili basın açıklaması yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ruhi Köse , bu yöndeki haberlere tepki gösterdi. Geçmiş yıllardan bugüne Van Valiliği ile üniversiteleri işbirliği ile Van il sınırları içerisinde yaşanmakta olan intihar vakaları ve intihar girişimlerine ilişkin sosyo-psikolojik bir proje yapma girişimleri söz konusu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köse, "O proje halen devam etmektedir. Şu ana kadar o projenin bitmesi gerekiyordu, ama geçtiğimiz Ekim ve Kasım 2011 yıllarında Van ilinde gerçekleşmiş olan talihsiz deprem olayından dolayı bizim çalışmalarımız mekan sorunları ve bir takım etkenlerden dolayı gecikmiş durumdadır. Projemizin mart ayı sonlarında veya nisan ayı içerisinde tamamlanacağını düşünüyoruz. O zamanlarda sizlere daha sağlıklı bilgiler vereceğiz. Yalnız projeye ve intihar vakalarına ilişkin bazı bilgiler vermek istiyorum. Bizim için önemli olan olaylar ve olaylar zinciri ve bu olayların arkasında yatan sebepler, sonuçlar, nedenleri, ekleyip toplayıp bu olayların nedenlerine ilişkin bir takım çözümlemeler yapmaktır. İntihar oldukça psikolojik ve yapan kişinin de kimliliği çok kesin bir şekilde tanımlanmayan bir vakadır. Her kesimden, her etkin, her dinsel, her mezhepsel gruptan, her sosyal, ekonomik gruptan, her tür ekonomik grubuna sahip insanlar böyle bir girişim böyle bir vakayı gerçekleştirebilmektedirler. Fakat biz yine acaba bunların arkasında yatan ortak nedenlerini arayışı içerisindeyiz. Biz 2001 yılında valilikle bir intihar bürosu oluşturmuştuk. Depreme kadar her intihar girişimi ile ilgili bilgileri bize mail olarak gönderebiliyordu. Fakat depremden sonra bir aksaklık yaşadık" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İntiharVandeprem
Görüş Bildir