Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Türkiye Cumhuriyeti'nde Böylesi Yaşanmadı"

Anasayfa > Gündem

"Türkiye Cumhuriyeti'nde Böylesi Yaşanmadı"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sınır bölgesinde TIR’ları aranan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir döneminde böylesi bir uygulamayla karşılaşmadığını belirterek, “Bir ülke düşünün ki kendi milli istihbaratı kendi ülkesinin içerisinde yasalarla verilmiş rutin görevlerini yapma noktasında böylesi bir muameleye maruz kalsın” dedi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu yeniden yapılandıran yasa teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri gerilim ve tartışmalar arasında sürüyor. Görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bozdağ, şunları söyledi:

TEDBİRLERİ ALACAĞIZ

Adana’da arama yapılmak istenen TIR’la ilgili görüntülerden biz de fevkalade rahatsızız. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir döneminde MİT böylesi bir olayla karşılaşmamıştır. Bir ülke düşünün ki kendi milli istihbaratı kendi ülkesinin içerisinde yasalarla verilmiş rutin görevlerini yapma noktasında böylesi bir muameleye maruz kalsın. Herkes söylüyor; devlet MİT’in güvenliğini sağlayamaz mı? Elbette gerekli güvenlik tedbirlerini alır, MİT’in vazifesini yasalara uygun bir şekilde yapmasını temin eder. Türkiye Cumhuriyeti buna da muktedirdir. Yasalar ne görev veriyorsa o görevler yapılıyor. Soruşturmalar ve diğer işlemler de yasalarda nasıl tayin ediliyorsa ona göre yapılması lazımdır. Bizim dediğimiz bu usullere riayet edilmesidir. Kimsenin görevini engelleme gibi bir durum söz konusu değildir. MİT Kanunu’nun 26’ncı maddesi gayet açıktır. Bu maddeyi çiğneyenlere karşı yapılması gereken işlemler de çok bellidir. O TIR’larla ilgili Türkiye Cumhuriyeti’nin, MİT’in yaptığı görevle alakalı dış dünyaya, içeriye nasıl bir algı oluşturulmak istendiği de ortadadır.

Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/256...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?