Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Bu Bakanı Unutmayacak...

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye Bu Bakanı Unutmayacak...

Türkiye Bu Bakanı Unutmayacak...

Yenilenen kabinede görevinden alınan Sağlık Bakanı Recep Akdağ konuyla ilgili "karara saygı duyuyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in Çankaya Köşkü'nde bir araya gelmesinin ardından kabinede yapılan revizyonda görevden alınan 4 bakandan biri Sağlık Bakanı Recep Akdağ oldu.

Recep Akdağ'ın yerine Mehmet Müezzinoğlu getirildi. Akdağ kararı Budapeşte'deyken öğrendi. Akdağ, kabine değişikiliğiyle ilgili "karara saygı duyuyorum" yorumunda bulundu.

AK PARTİ'Yİ BAŞARIYA ULAŞTIRAN İSİMLERDEN BİRİ

Akdağ bu ülkenin gelmiş geçmiş en başarılı Sağlık Bakanı'ydı. Bu göreve 4 kez üst üste atanan ilk bakan olan Recep Akdağ için AK Parti'yi başarıya götüren en önemli isimlerden olduğu yorumu yapılıyordu. AK Parti hükümetleri döneminde 11 yıldır görev yeri değişmeden çalışan iki bakandan biri olan Akdağ, geçtiğimiz günlerde 'İnsan ölene kadar sağlık bakanı kalmaz' açıklamasını yapmıştı.

BAŞBAKAN'DAN BİLE ESKİYDİ

Prof. Dr. Recep Akdağ, Ak Parti'nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara geldiğinden beri Sağlık Bakanlığı'nı yürütüyordu. Akdağ, ilk olarak Abdullah Gül'ün kurduğu 58'inci Hükümet'te göreve gelmişti. Tayyip Erdoğan, Başbakanlık görevini devralınca kurduğu hükümette aynı görevde kaldı. Akdağ, görev süresi boyunca "Yürüttüğü projeler ve sağlık alanında yaptığı köklü değişikliklerle AK Parti'ye oy kazandıran bakanlardan" yorumu yapılıyordu

SSK'nın yerine SGK'yı kurup hastaneleri birleştirmesi ve ilaç alımda sigortalılara getirdiği kolaylıklar ve sigara yasağındaki rolü ile öne çıktı. Aile hekimliği sistemiyle alkış topladı. Görevde olduğu dönemde özellikle tam gün yasası ile doktorlar ve Tabib Odaları ile karşı karşıya geldi. Sağlıkta ortaya çıkan skandallara yaptığı müdahalelerle beğeni toplasa da önceki yıl Batman'da görme engelli bir çalışan ile aralarında geçen diyalog tepkilere neden oldu. Akdağ kürtaj konusunda yaptığı açıklamalarla özellikle kadın ların ve feminist örgütlerin tepkisini çekmişti. Akdağ'ın görevden alınmasının ardından en uzun süre görevde kalan bakan unvanı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBinali YıldırımBudapeşteGenelkurmay BaşkanıRecep Tayyip ErdoğanSGKrecep akdağ
Görüş Bildir