Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Artık Model Satacak

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye Artık Model Satacak

Türkiye Artık Model Satacak

Ekonomiyi canlandırmak, ihracatı ve istihdamı artırmak ve özel sektörü desteklemek adına Türkiye'nin kendine özgü ürettiği ''sektörel modellerine'' özellikle çevre ülkelerden yoğun talep geliyor.

Bu doğrultuda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli başkanlığında kurulan ekip, çevre ülkeleri incelemeye ve bu ülkelerden gelen talepleri değerlendirmeye başladı.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ''Ekonomide Ülkelerarası Güç Birliği Projesi'' ile çevre ülkelerdeki eksiklikler tespit edilecek ve gelen talepler doğrultusunda Türkiye'nin kendi ürettiği Organize Sanayi Bölgeleri, toplu konut üretimi, teknoparklar gibi modeller, bu ülkelere de kurulacak.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Gedikli, komşu ve çevre ülkelerle Türkiye'nin ekonomik ilişkilerini artıracak, güçlendirecek bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Türkiye'nin üretim gücünün çok yüksek olduğunu vurgulayan Gedikli, bunu bazılarının görmek istemediğini bildirdi.

Bülent Gedikli, Türkiye'nin artık kendi uçağını, helikopterini, insansız hava aracını da ürettiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye artık savunma sanayinde bile çok önemli ürünler üretmeye başladı. Dolayısıyla bunların zaman içinde ihracatını da gerçekleştireceğiz. bizim elimizde önemli modeller var. Biz bu modelleri kullanarak diğer ekonomilerle işbirliği içine girebiliriz. Örneğin; bizde Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) diye bir yapı var. Bu OSB'leri bölge ülkelerinde biz inşa edebiliriz, çünkü biz bu işi biliyoruz. Onların da ihtiyacı var.Bir çok ülkede de böyle bir yapı yok. Rusya'da bile yok. Şimdi bunları diğer bölge ülkelerinde biz çok rahat yapabiliriz. OSTİM mesela bu konuda örnek bir model.

Toplu konut üretiminde çok iyiyiz. Bunu model olarak zaten diğer ülkeler talep ediyor. Bizim zorlamamıza gerek yok zaten kendileri istiyor 'gelin bize toplu konut yapın' diyorlar. Bunun yanı sıra hastane yapımında, işletmeciliğinde iyiyiz mesela. Buna benzer şeyleri yapmak suretiyle böyle bir ekonomik hinterland oluşacak. Telekom altyapısı, ulaştırma altyapısı... Bunları da oluşturmak suretiyle bunlar olacak.''

''Önümüzdeki haftalarda seyahatler başlayacak''

Türkiye ile birlikte çevre ülkelerin de yaptığı yatırımlarla, Türkiye'nin hem ulaştırma hem de enerji alanında adeta bir üs haline dönüştüğünü vurgulayan Gedikli, bunu en iyi şekilde kullanmak istediklerini söyledi.

Proje kapsamında önümüzdeki haftalarda, ilk etapta belirledikleri ülkeleri ziyaret etmeye başlayacaklarını anlatan Gedikli, gelen talepler doğrultusunda Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Umman, Kuveyt ve Ürdün'e gideceklerini ifade etti.

Bunların dışında çevre ülkelerin bir çoğundan olduğu gibi Yemen ve Libya'dan da talepler geldiğini aktaran Gedikli, ''Bu, karşılıklı olacak. Onların talepleri doğrultusunda ilerleyecek bir süreç. Biraz da bu seyahatlerde o nabzı da tutmuş olacağız. Bakacağız hangi sektörlerde neler olabilir? Rusya ile zaten ilişkilerimiz hızla ilerliyor ama bunu tabii ki daha ileri götürmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

''Siyasi model olarak da AK Parti'yi esas alıyorlar''

Bülent Gedikli, proje sayesinde sektörler arasındaki bilgi birikimin paylaşılacağını belirterek, şöyle devam etti:

''Bu proje ile Türkiye'de üretilen bir model, diğer ülkelerde yerleşmiş hale gelecek. Bu sayede kendi standartlarımız oluşacak ve o standartlarla ekonomik alt yapımız güçlenecek. Teknopark diye bir modelimiz var mesela. Bunu da yine çevremizdeki ülkelere kurabiliriz. Bunun karşılığında ne olabilir mesela? Çin, barter usulü ile yapıyor bir çok şeyi. Bu tarz şeyler de konuşulabilinir. Bunların bir altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz.

Aslında AK Parti'yi de bir model olarak görüyorlar. Siyasi model olarak da AK Parti'yi esas alıyorlar. Gelen bir çokheyet, bizden AK Parti'yi anlatmamızı istiyor ve eğitim talep ediyorlar. Bunu kendi ülkelerinin şartlarına göre uyarlamak kaydıyla modeli tanımak istiyorlar. Çünkü AK Parti başarılı olmuş bir model olduğu için... Anlatıyoruz da onlara ama bunu ancak biz kurabiliriz, başkası yapamaz. CHP'de AK Parti'yi taklit etmeye çalıştı ama beceremedi.''

''Nereden bakılırsa bakılsın Türkiye, yatırım yapılabilir konumda''

Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Gedikli, Orta Vadeli Program'da yüzde 4 büyüme öngörüldüğünü ancak kendisinin yüzde 5 büyüme beklediğini, bunda tarımın önemli bir itici kuvvet olacağını ifade etti.

Türkiye'de tarım sektörünün bu yıl çok iyi olduğunu, buna karşılık çevre ülkelerin söz konusu alanda bu yıl sıkıntılar yaşadığına işaret eden Gedikli, bu ülkelerin de ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılayacaklarını düşündüğünü söyledi.

Gedikli, Türkiye'deki işsizlik oranlarının ve enflasyonun da daha da aşağıya doğru ineceğini vurgulayarak, önümüzdeki şartların da bunları desteklediğini bildirdi.

Nereden bakılırsa bakılsın Türkiye'nin yatırım yapılabilir konumda olduğunu dile getiren Gedikli, Suriye'deki istikrarsızlığın Türkiye'yi çok fazla etkilemeyeceğini kaydetti. Gedikli, ''Türkiye'nin toplamı içerisinde Suriye'nin payı çok büyük değil. Bir miktar olsa da genel anlamda Suriye'deki istikrarsızlığın Türkiye'yi çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiÇinCumhuriyet Halk PartisiDubaiKatarRusyaSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir