Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye 2014 Büyüme Tahminini Yok mu Arttıran?

-

Türkiye büyüme tahminlerini revize etme sezonu açıldı. J.P. Morgan, Goldman Sachs ve Merrill Lynch’den sonra Dünya Bankası'da, hem de son yayınladığı rapordan 12 gün sonra, Türkiye için büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.

Dünya Bankası, Türkiye'nin 2014 yılı ekonomik büyüme tahminini 12 gün arayla revize etti. Dünya Bankası 11 Haziran 2014’de yayınladığı Küresel Ekonomiler Beklenti Raporunda daha önce Türkiye için 2014 yılında tahminini yüzde 3,5’dan yüzde 2,4’e etmişti. Dünya Bankası bugün ise "Türkiye'nin Ekonomi Notu" başlıklı raporda, Türkiye'nin güçlenen ihracat ve devam eden kamu talebi sayesinde ekonomik dayanıklılığını koruduğunu belirterek, ülke ekonomisinin 2014 yılına ilişkin büyüme tahmininin yüzde 2,4'ten yeniden yüzde 3,5'e çıkarıldığı bildirildi.

Dünya Bankası’nın raporunda ayrıca; “Ekonominin 2014 yılının ilk çeyreğinde yeniden dengelenmeye başlamış olmakla birlikte, dış finansman risklerinin azaltılabilmesi için daha fazla düzeltmeye ihtiyaç duyulduğu ve bunun da ihtiyatlı para ve kontrollü maliye politikaları gerektirdiği ifade edilen raporda, yatırımcı güvenini arttırmak ve orta vadede Türkiye'nin büyüme potansiyelini güçlendirmek için şeffaflığı arttırmaya ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik reformlara ihtiyacı olduğu” vurgulandı.

Türkiye 2014 birinci çeyrek büyüme rakamının beklentilerin üzerinde yüzde 4,3 gelmesi sonucu kurumların büyüme tahmini revizesi Dünya Bankası ile de sınırlı değil.

Revize Edilen Büyüme Tahminleri ile birlikte kurumların 2014 yılı için Türkiye büyüme tahminleri şu şekilde;

Şimdi gözler IMF, OECD gibi geçtiğimiz aylarda Türkiye tahminlerini aşağı revize eden kuruluşlarda. 17 Aralık süreci ve yerel seçim nedeniyle belki de son 11 yılda ilk kez karşılaşılan siyasi riskler sonucu büyüme tahminlerini aşağı revize eden bu kuruluşların son gelen büyüme rakamı, düşüş gösterme potansiyeline sahip cari açık ve özellikle doğrudan yabancı yatırımlarda kısmen başarılı bir ivme yakalanması sonrası tutumları ne yönde değişecek?

Yok Mu Arttıran?

Türkiye’ye yönelik beklentilerin en azından ilk çeyrek rakamları sonrası iyimserliğe yaklaştığını söylemek güç olmaz. Zira 1. Çeyrek büyüme datası sonrası ( beklenti: %4,0 gerçekleşen: %4,3)  J.P. Morgan 2014 Türkiye büyüme tahminini yüzde 1,9’dan yüzde 3’e,  Goldman Sachs ise yüzde 2,0’dan yüzde 3,5’e revize etmişti. Ertesi gün Merrill Lynch ise artan jeopolitik riskler nedeniyle ihtiyatlı olduklarını da hatırlatarak, büyüme tahminini yüzde 2,4’den yüzde 3,5’e yükseltmişti. Bugün de Dünya Bankası 11 Haziran’daki raporunun aksine Türkiye için 2014 büyüme tahminini yeniden yüzde 3,5’e yükseltti.

Riskler…

Ekonomi de kısmen olumlu bir görüntü oluşsa da mevcut riskler de artarak devam etmekte. Özelikle Irak’ta kaos gün geçtikçe büyüyor. IŞİD güçlerinin bölgede yavaş yavaş etkisini arttırması ve özellikle petrol bölgelerini ele geçirmesi petrol fiyatlarına da hızlı bir şekilde etki ediyor. Petrol’ün IŞİD saldırılarından önceki dönemde 107-108 Dolar’da gerçekleşen seyri şuan da 115 Dolarla kadar dayanmış durumda. Bu da bilindiği üzere 56 Milyar Dolar olan enerji ithalatımızın %70’ni oluşturan Petrol kaleminde yaşanacak kalıcı fiyat artışlarının milli gelirin %0,5 düşmesine neden olabileceği gerçeği…

Mevcut durumda IŞİD petrol arzında halihazırda herhangi bir sıkıntıya neden olmasa da iç savaşlar ve rejim değişikliklerinin ekonomide ne denli sıkıntılara yol açtığını daha önce Suriye ve Libya iç savaşlarında yaşamıştık. Daha önce Suriye ve Libya’da yaşanan iç savaş bu ülkelere olan ihracatımızı ciddi şekilde etkilemişti.

Aynı şekilde Irak’ta da olası bir sıkıntının çeyreklik 4 milyar doların üzerindeki ihracat hacmine zarar verebileceği endişesi yersiz değil. Zira 2014 ilk çeyreğine göre Irak’a 4.060 Milyar Dolarlık ihracat gerçekleştirmiş durumdayız. Bu rakam Libya da 660 Milyon Dolar olurken, Suriye de ise yaşanan sıkıntılardan ötürü sadece 353 Milyon Dolar seviyesinde.

Kısacası bugün Dünya Bankası büyüme rakamını revize etti. Ancak halen birçok risk mevcut durumda. Ukrayna, Irak, Suriye gibi ateşten bir çemberin içinde yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve genel seçim öncesi Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi gibi bir kurumun kendi hatası nedeniyle (şubatta çalışmayı bitirip haziranda yayınlaması) büyümede yaptığı revizeye sevinip, biz biliriz demektense,

Mevcut riskleri doğru fiyatlayıp ona göre önlemler almaya devam etmeliyiz. Etrafımız toz duman yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı var. Belki de bu yılın büyüme, enflasyon ve kur hareketlerinin hepsinde derin etki yaratacak bir karar çıkabilir. Dikkatli izlemekte fayda var.

Caner Otrakçı

https://twitter.com/canerotrakci

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyetIMFIŞİDIrakMerkez BankasıSavaşSuriyeUkraynaYerel Seçim
Görüş Bildir