Turkcell İlk Yerli Cep Telefonu Girişimi T40'I Tanıttı!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Turkcell İlk Yerli Cep Telefonu Girişimi T40'I Tanıttı!

Turkcell İlk Yerli Cep Telefonu Girişimi T40'I Tanıttı!

Turkcell İlk Yerli Cep Telefonu Girişimi T40'ı Tanıttı!

Turkcell, geçtiğimiz aylarda Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresinde duyurduğu Gebze kod adlı yeni telefonu Turkcell T40 ’ı tanıttı.

Şu ana kadar T serisi akıllı telefonlarıyla 1 milyonun üzerinde satış yapan Turkcell, geçtiğimiz aylarda Dünya Mobil Kongresi 2013 (MWC) Gebze kod adıyla duyurduğu yeni akıllı telefonu T40’ı düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı. Qualcomm işbirliği ile Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından Türk kullanıcıların alışkanlıkları göz önünde tutularak geliştirilen yeni telefon, Eylül ayının ortasından itibaren satışa sunulacak.

Yeni telefonun en büyük farkı dış ve iç tasarımının tamamen benzersiz olması. Daha önceki T serisi telefonlar tüm dünyada farklı isimlerle satılıyordu. Örneğin daha önce MaxiPro5 olarak satılan T30 serisi telefon aslında Huawei ’nin Honor U8860 modeliydi.

Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen cihazın dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri ise Türk kullanıcılar için özel olarak tasarlanan arka kapak ve sesler. Telefonda bağlama, vapur gibi Türkiye’ye özgü sesler zil ya da mesaj sesi olarak atana

biliyor. Kullanıcılar ayrıca özel olarak tasarlanan nazar boncuğu, İznik çinisi, Lale, kilim deseni, Selçuklu Yıldızı gibi Anadolu’ya has arka kapakları tercih edebiliyorlar.

Toplantıda konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv yeni telefonla ilgili olarak şunları söyledi:

“İnsanımız, Turkcell markasına olan güvenini, kendi adımızı verdiğimiz T serisi telefonlara gösterdiği ilgi ile bir kez daha ortaya koydu. Mobil internette fırsat eşitliği vizyonuyla yola çıktığımız T serisinde 1 milyona yaklaşan satış rakamına ulaştık. Bu sayede, ekonomiye yaklaşık 500 milyon TL katkıda bulunduk. Şimdi bu hedefimizi daha da ileri taşıyoruz. Tasarımı ve yazılımı Turkcell Teknoloji mühendislerine ve Türk tasarımcılarımıza ait olan T serisinin yeni üyesi Turkcell T40 ile Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonunu ortaya koyarak çok daha önemli bir adım atıyoruz. Yüksek teknolojiyi, Türk kullanıcıların alışkanlıklarına göre geliştirilmiş özel arayüzü ve Turkcell’ in zengin mobil uygulama dünyasını herkesin erişebileceği fiyatta bir araya getiren T40 ile Turkcell ’liler bir adım önde olacak. Turkcell T40 ile hedefimiz, sektörün diğer oyuncularını da yerli telefon geliştirmeye teşvik etmek ve bu sayede cari açığın kapatılmasına pozitif katkı sağlamak.”

“Yerli Kaynaklarla Telefon Geliştirilmeli”

Türkiye’ye ithal edilen telefonların yüzde 57’sinin artık akıllı telefon olduğunu vurgulayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise şu ifadeleri kullandı:

“Büyük kısmını akıllı telefonların oluşturduğu bu ithalatın cari açık üzerindeki yükünün hafifletilmesi hepimizin hedefi olmalıdır. Türkiye bugün dünyanın en iyi mobil iletişim altyapılarından birine sahip. Mobil internet kullananların sayısı arttıkça, akıllı telefonlar da daha fazla tercih ediliyor. Yüksek teknolojiye dayalı akıllı telefonları yerli imkanlarımız ve yerli insan kaynağımızı kullanarak geliştirebilmeliyiz. Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’mızın bu konudaki çalışmaları ve destekleri sektörümüzü özellikle teşvik etmektedir. Son dönemde özel sektörün de yerli akıllı telefon konusunda sevindirici adımlar atmaya başladığını görüyoruz. Bugün burada bu adımların somut örneğini görmekten büyük heyecan duyuyorum.”

Qualcomm ’un 1.2 GHz’lik çift çekirdekli işlemcisini üzerinde barındıran Turkcell T40 , 4GB dahili hafızaya sahip ve 135 gram. Telefonun üzerinde Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi bulunuyor. NFC (Near Field Communication – Yakın Mesafe İletişim) özelliğine de sahip telefonun yaklaşık 240 saat bekleme ve 480 dakika konuşma süresi bulunuyor. Cihaz üzerinde ayrıca yüksek kaliteli çekim yapabilen 5 megapiksel arka kamera ve VGA ön kamera bulunuyor.

BTnet kaynaklı alıntı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAndroidBarcelonaTercihTurkcellcep telefonu
Görüş Bildir