Turkcell Neden Foursquare'in Türkçeleştirilmesini Sahipleniyor?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Turkcell, Foursquare’de Rozet Sahibi Olan İlk Türk Şirket

Turkcell, Foursquare’de Rozet Sahibi Olan İlk Türk Şirket

Bugün Foursquare için büyük gün. Uzun süredir beklenen yeni tasarımı ve Türkçe dil seçeneğinden sizlere bahsettiğimiz Foursquare, şimdi de Turkcell ile yaptığı ortak çalışma ile karşımıza çıkıyor.

Foursquare, Türkiye’deki ilk rozet kampanyasını Turkcell ile gerçekleştirdi. Turkcell’i Foursquare’den takip eden kullanıcılar, bugün itibariyle belirli mekanlarda 4 defa “check-in” yaptıklarında Turkcell 4 Çeker rozeti kazanacaklar. Ayrıca Turkcell’liler Kanyon, Bağdat Caddesi ve Capitol’de bulunan Turkcell mağazalarından “check-in” yaptıklarında, indirim fırsatı bulacak.

Turkcell tarafından bugün yayınlanan basın bülteninde Türkçe dil desteği hakkında da bir açıklama yer alıyor.

‘Foursquare, Turkcell desteğiyle 7 Haziran’dan itibaren ilk kez Türkçe olarak iOS ve Android işletim sistemli telefonlar için (yakında önde gelen diğer akıllı telefon platformlarına da gelecek) www.foursqaure.com adresinde kullanıma sunuldu.‘

Foursquare Türkiye ekibinin 3 aylık bir çalışma sonucunda Foursquare içeriklerini Türkçe’ye çevirdiğini sizlerle paylaşmıştık. Turkcell anlaşmasının daha kısa bir geçmişe sahip olduğu bilgisini de eklediğimizde, Turkcell’in çevirinin hangi aşamasına katıldığı veya bültende belirtilen ‘desteğin’ nasıl gerçekleştiği konusunda kafamızın biraz karıştığını belirtelim. Bunun yanında Turkcell tarafından gelen duyurulardan hiçbirinde çevirinin Foursquare Türkiye ekibi tarafından yapıldığına değinilmiyor. Bu bağlantıda da Turkcell tarafından yayınlanan ancak daha sonra gün içerisinde kaldırılan duyuruyu bulabilirsiniz.

Bakalım Forsquare’in erken dönemlerinde çıkardığı Gezenzi ile istediği başarıyı yakalayamayan ve geçtiğimiz ay içerisinde bu servisini kapatmak zorunda kalan Turkcell, Foursquare ile giriştiği işbirliği ile konum bazlı servislerde aradığı çıkışı yakalayabilecek mi?

Haberin Tamamı İçin:

Türkçe Foursquare’in Perde Arkasında Neler Oldu?

Türkçe Foursquare’in Perde Arkasında Neler Oldu?

Dün sabah sizlerle Foursquare’in Türkçe’ye çevrilme hikayesini paylaşmıştık. Foursquare Türkiye ekibi, üç aylık bir çalışma sonucunda Foursquare içeriklerini Türkçe’ye çevirdiklerini bloglarından duyurmuştu. Ancak dün Foursquare ile yaptığı iş ortaklığını duyuran Turkcell tarafından bu olay çok farklı anlatıldı.

Turkcell tarafından yayınlanan basın bülteninde şu cümlelere yer veriliyor:

Bulunduğunuz yerden daha fazlasını yapmanızı sağlayan konum tabanlı sosyal ağ Foursquare, Turkcell’le yaptığı iş birliği sayesinde Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı.
Foursquare, Turkcell desteğiyle 7 Haziran’dan itibaren ilk kez Türkçe olarak iOS ve Android işletim sistemli telefonlar için (yakında önde gelen diğer akıllı telefon platformlarına da gelecek) www.foursqaure.com adresinde kullanıma sunuldu. (Not:yazım hatası basın bültenine aittir)
Basın bülteninin yayınlanmasının ardından gün içerisinde Turkcell’in Twitter hesabından coşku dolu tweetler geldi. Ne bu tweetlerde ne de internet sitesindeki duyurularda Foursquare Türkiye ekibinin ismi geçmedi. Ta ki olayın iç yüzü ortaya çıkana ve Turkcell bu konuda tepki görene kadar. Günün ilerleyen saatlerinde Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler (lütfederek) Twitter’da şu zayıf iletiyi paylaştı ve ileti Turkcell’in Twitter hesabından retweet edildi:

Haberin Tamamı İçin:

Foursquare Rozeti ile Tuzak Pazarlama Nasıl Yapılır?

Turkcell, yeni Foursquare rozeti ile tuzak pazarlamanın eşsiz örneklerinden birisi ile karşımıza çıkıyor.
Geçtiğimiz hafta Foursquare’in Türkçeleştirilmesi konusunda sosyalmedya.co’nun yarattığı kamuoyunun biraz daha üzerine gitmek lazım bence. Normalde böyle bir takip yazısı (follow-up) yazmazdık ama, Cumartesi gecesi başıma gelen bir olay ile bu yazıyı yazma kararı verdim.

Şimdi biz sosyalmedya.co olarak sektörel medya kanalı olduğumuz için, ilgili olduğumuz veya olmadığımız her şeyi takip etmek zorundayız. Nitekim Turkcell bir Foursquare rozeti yaptığında ilk yaptığım iş Turkcell’i Foursquare’de takip etmek oldu. Bu rozetin ne anlama geldiğini bilmem gerekiyordu.

Ancak Cumartesi gecesi bir arkadaşımızın doğum günü dolayısıyla gece dışarıdayken Asmalımescit’e check-in yaptım ve enteresan bir şekilde “Turkcell 4 Çeker” rozeti kazandım. Şimdi Foursquare’in mekanizması oyun oynamak üzerine kurulu, doğal olarak bir rozet kazandığımda mutlu olmam gerekiyordu. Ancak Asmalımescit gibi çok genel bir yere check-in yaptığımda Turkcell’in kurduğu tuzak ile tamamen istemeden Facebook ve Twitter hesaplarımda şu mesaj yayınlandı: “Farklı yerler keşfedip, 4 ayrı yere check-in yaptığım için Foursquare’de “Turkcell 4 Çeker” rozetini kazandım!”.
İyi de ben Turkcell’in bu şekilde reklamını yapmak istiyor muyum? Bu reklamı yapmak “zorunda mıyım?”. Cevabım belli: “Hayır, zorunda değilim”.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAndroidFacebookTurkcellTwitteriOSolayoyun
Görüş Bildir