Türk TIR'ları Suriye'ye Alınmadı!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türk TIR'ları Suriye'ye Alınmadı!

Türk TIR'ları Suriye'ye Alınmadı!

İç çatışmanın yaşandığı Suriye'ye Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan geçerek yük götüren TIR'lar, ülkeye kabul edilmedi.

İran'dan aldıkları otomobil yedek parçalarını Suriye'ye götüren 41 TIR, 20 gün önce Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan Suriye'nin Bal-Al Hawa Gümrük Kapısı'na geçti.

Burada evraklarını teslim eden TIR şoförleri, 3 gün bekletildikten sonra evrakları iade edilerek ülkeye giriş yapamayacakları bildirildi.

Zaman zaman muhaliflerin silahlı saldırısı nedeniyle kanlı çatışmaların yaşandığı Bal-Al Hawa Gümrük Kapısı'nda 10 gün bekleyen TIR şoförleri, can güvenlikleri tehlikeye girince tampon bölgeye döndü.

İran'dan aldıkları yüklerini Suriye'ye teslim etmek için bekleyen TIR şoförleri perişan olduklarını söyledi.

"Yükü teslim etmezsek... "

Yüklerini teslim etmeden geri dönmeleri halinde firmalarının maddi zarar göreceğini belirten TIR şoförlerinden 56 yaşındaki Vedat Aykulteli şöyle dedi:

"İran'dan, Suriye devletine ait olan otomobil parçası yükü aldık. Suriye kapısında boşaltmamız gerekiyordu. Bizimle ilgilenen olmadı. 10 gün Suriye sınır kapısında bekledik. Muhalifler ile askerler arasında çatışmaların yaşandığı ortamda olduğumuz için can korkusundan araçlarımızı da alarak tampon bölgeye geldik. Yükü teslim edemediğimiz için firmamız zarar görmesin diye geri de dönemiyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık."

"Can güvenliğimiz yok"

TIR şoförü Cevdet Tuncer de, Suriye sınır kapısında kendilerini oyalayarak yükü almadıklarını ve can güvenlikleri olmadığı için de kaçarak tampon bölgeye geldiklerini belirterek şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HatayİranReyhanlıSuriye
Görüş Bildir