Görüş Bildir

Türk Ordusu Hangi Tarihte Kuruldu? İşte Türk Ordusunun Kuruluş Tarihi...

Anasayfa > Güncel

Türklerin devlet kurmalarında en önemli faktörlerden biri iyi bir askeri teşkilata sahip olmasıdır. Aynı zamanda askeri yönden birçok devlete de örnek olmuştur. Türklerin orduda bu kadar iyi olmasının sebeplerinden biri ise bozkırda zor şartlarda yaşamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Aynı zaman eski Türk Devletleri'nde yaşlı, çocuk herkes savaşa katılırdı. Hun döneminde görülen ilk düzenli ordunun diğer devletlerin ordularından pek çok farklılıkları vardır. Özellikle Roma, Bizans ordularında birçok asker ücretli olarak çalışmıştır.  Peki Türk ordusu hangi tarihte kuruldu? Türk ordusunun kuruluş tarihi ve diğer merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Mete Han, ilk düzenli orduyu onluk sistem şeklinde kurmuştur. Bu ordu tümen 10.000 kişiden oluşmaktaydı ve en büyük askeri birlikti. Tümen birlikleri yüzlere, binlere ve onlara ayrılarak disipline edilmiştir. Bu birliklerin başına ise tümenbaşı, onbaşı, binbaşı, yüzbaşı gibi rütbeli komutanlar bulunmaktaydı. Bu onluk askeri disiplin sadece ordu da değil, devletin sosyal ve idari yönden teşkilatlanması açısından da önemli rolleri vardır. Bu sistemle boylar ve bodunlar ortak amaçta buluştu, asker kökenli kişilere ise devlet yönetiminde görevler verildi. Mete Han döneminde ordu temelde süvarilerden oluşmaktadır. Atlı birliklerin yanında ise yaya birlikleri bulunmaktaydı. Günümüzde NATO'nın en büyük ikinci ordusu olan Türk ordusu hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

TÜRK ORDUSU HANGİ TARİHTE KURULDU?

Türk ordusunun kuruluş tarihi M.Ö 209 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bu ordunun kökleri Hun Devleti'ne dayanır. Ayrıca Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'nin ordu geleneği halen daha Türk Silahlı Kuvvetlerinde sürmektedir. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti 70 piyade, 2 süvari tümen, 24 kolordu ve 9 ordu birliğiyle savaş girdi. Bu kolordular ve Kuvâ-yi Milliye birlikleri Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından düzenli ordu haline getirildi. Oluşturulan bu düzenli ordu Türk ordusunun temelini attı. Modern Türk ordusunun ilk katıldığı savaş Kurtuluş Savaşı'dır. Aynı zamanda ilk kazandığı savaşta budur. Modern Türk ordusu; Türk Kara Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Deniz Kuvvetlerinden meydana gelmektedir.

Kurtuluş Savaş'ından sonra modern Türk ordusu, Kore Savaşı'na katıldı. 1950 yılında Şimal Yıldızı adı verilen bir tugay birliğiyle Kuzey Kore'ye karşı savaştı. Türkiye,  NATO'ya girebilmek için bu savaşa katıldı. Arkasından 1974 yılında Türk ordusu ile Kıbrıs Barış Harekatı başladı. Birçok Kıbrıs Türkünü kurtaran bu ordu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de kurulmasında önemli rol oyandı.

 Türk ordusu aynı zamanda birçok operasyona katılmış bulunmaktadır. 1980'li yıllardan beri PKK ile mücadele etmektedir. Aynı zamanda PKK kamplarına yönelik sınır ötesi operasyonlar düzenlenmiştir. Türk bir geminin Kardak Kayalıklarında kayaya oturması sonucunda Kardak krizi gerçekleşmiştir. Bu kriz, Yunanistan genelkurmayın istifası ile sonuçlandı.

Aşağıdaki Haberler De İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?