Türk Mühendis ve Doktorlardan Bir İlk!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türk Mühendis ve Doktorlardan Bir İlk!

Türk Mühendis ve Doktorlardan Bir İlk!

AFYONKARAHİSAR Devlet Hastanesi'nde bir ilke imza atılarak Türk doktorları tarafından tasarlanan, Türk mühendislerinin yaptığı 'manyetik boy uzatma çivisi' sol bacağı 5 santimetre kısa olan Iraklı 28 yaşındaki Nafise Adel İbrahim'e başarılı bir operasyonla takıldı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde, Türk doktorları ve mühendisleri ortak bir başarıya imza attı. İstanbul'daki bir firmanın ürettiği 'manyetik boy uzatma çivisi' Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde Iraklı Nafise Adel İbrahim'e takıldı. 6 ay sürecek egzersiz programının ardından Nafise Adel İbrahim'in 5 santimetre kısa olan sol bacağı çivi sayesinde uzamaya başlayacak. Egzersizlerine devam edecek olan hastanın ayağındaki kısalık geçtiğinde, manyetik çivinin uzaması da bitecek. Uyruk kemiğine monte edilen çivinin, vücuda uyum sürecinde ve sonrasında ağrı ya da sızı yaşanmayacak.

İLK KEZ YERLİ ÜRETİM ÇİVİ

'İntramedular mekanik çiviyle boy uzatma' adı verilen operasyonu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nden Dr. Özgür Karakoyun ve Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ortopedi Bölümü'nden Dr. Ahmet Arslan başkanlığındaki 10 kişilik ekip yaptı.

Türk mühendisleri tarafından üretilen çivinin ilk kez kullanıldığını belirten Dr. Arslan, bu anlamda ilke imza attıklarını söyledi. Nefise Adel İbrahim'in geçen yıl kalça çıkığı nedeniyle kendilerine başvurduğunu anlatan Dr. Arslan, "Ameliyat ederek çıkığı yerine almıştık. Ancak yapılan tetkiklerde bacak kısalığı tespit edildi. Bugün yaptığımız ameliyatla bacaktaki kısalığı gidereceğiz. Ameliyatın özelliği kullanılan uzatma çivisini Türk mühendislerinin geliştirmesidir. Çivinin tasarımını Dr. Özgür Karakoyu ile birlikte yaptık. Türk mühendisleri ise tıbbi malzeme haline getirdi. Yabancı firmaların ürettiği çivilerle daha önce bu tür ameliyatlar yapıldı. Ancak ilk kez yerli üretim uzatma çivisi kullandık" diye konuştu.

'DIŞARIDAN UZATMAK RİSKLİ OLURDU'

Dr. Özgür Karakoyun ise hastanın kalçasında platin olduğu için dışarıdan uzatılmasının zor ve riskli olduğunu kaydetti. Dr. Karakoyun, "O nedenle bacakların içeriden konulan çivilerle uzatılması daha uygun olacaktır. Hastaya özel olarak üretilmiş bir çivi ile bu ameliyatı yapacağız. İnşallah hastamız sağlığına kavuşur" dedi.

Nafise Adel İbrahim ise daha önce gerçekleştirilen kalça çıkığı ameliyatında olduğu gibi bu ameliyattan da umutlu olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde geçen yıl ağaçtan düşen ve sağ ayak bileğinde açık kırık oluşan 47 yaşındaki Mehmet Düztaş da bugün aynı yöntemle ameliyat edildi. Ayağına takılan platinde enfeksiyon ve kemik deformasyonu oluşan Düzataş'ın, ameliyatla kemik deformasyonu giderilmişti. Bacağındaki kısalığın giderilmesi için de yine Türk mühendisler tarafından yapılan uzatma çivileri kullanıldı.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonIrakİstanbulTekirdağ
Görüş Bildir