Türk Malı Efsane 'Stars War' Oyuncakları

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türk Malı Efsane 'Stars War' Oyuncakları

Türk Malı Efsane 'Stars War' Oyuncakları

"Star Wars figürleri koleksiyonunuzun en nadide üyelerinin Türkiye’den geleceğini tahmin eder miydiniz? Öyle, öyle, Oyuncak Müzesi’nde bir hazine yatıyor: filmden üç, ABD’deki ilk Star Wars oyuncağından iki sene sonra, yani 1980′de yapımına başlanan Türk yapımı Star Wars oyuncakları bir efsane olmayı hak ediyor.
Oyuncakların kalitesine takılmasak bile (en nihayetinde 1980′lerde mütevazı bir ülkenin mütevazı oyuncakları) nereden başlasak bilemiyoruz.
Öncelikle serinin orijinal adı ‘Star Wars’ değil, ‘Stars War‘. Buna rağmen Türkçe’si de ‘Yıldız Savaşları’ veya ‘Yıldızlar Savaşı’ değil, ‘Uzay Savaşçıları‘. Bu telif haklarından yırtmak için yapılmış bir çakallık mı, yoksa Star Wars tam sindirilmeden, “Amerika’da uzaylı muzaylı bir şeyler çıkmış, biz de yapalım” şeklinde vuku bulmuş naif bir girişimcilik hikâyesi midir bilinmez…
Bu tuhaf isim değişiklikleri serinin tamamında kendini gösteriyor. Örneğin Star Wars aleminin karizmatik kötüsü Darth Vader kendini Kara Lidor (“Darth besbelli kara demek” demişler de, ‘lidor’ lider mi oluyor acaba?) olarak buluyor.
Bunların dışında karakterlerin Türkçe açıklamaları da mevcut. Stormtrooper’ların kutusunda, bu karmaşık evrende kafalar karışmasın diye ‘Asker‘ diye bir ibare bulunuyor. Chewbacca’nın payına düşen ise farklı yıllarda ‘Maymun adam‘ ve ‘Aslan adam‘ olmuş…"
TimeOut İstanbul'un blogunda yayınlanan yazının

Haberin Tamamı İçin:

Sevdim dedin hiç sevmedin sen kimleri mahvettin Kara Lidor…

Uzay gemisine en çok yaklaşan teknoloji olan hesap makinesinin başında bir Imperial Gunner.

Işın çakısıyla ölüm orucundaki Darth Vader (Kara Lidor).

Chewbacca’nın mükemmeliyete ulaştığı an.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİstanbulMaymunStar WarsStar tvUzay
Görüş Bildir