Türk İnternet Sektörünün En Popüler Facebook Sayfaları

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türk İnternet Sektörünün En Popüler Facebook Sayfaları

Türk İnternet Sektörünün En Popüler Facebook Sayfaları

Türkiye’deki iş sektörlerinin Facebook karnelerini mercek altına aldığımız yazı dizimize geçtiğimiz hafta finans kuruluşlarını inceleyerek başlamıştık. BoomSocial verilerine dayanarak hazırladığımız listede bu hafta ise internet sektörünü ele aldık.

İnternet sektöründe faaliyet gösteren markaların Facebook sayfalarında gösterdikleri faaliyetler diğer sektörlere oranla öne çıkabileceğini söyleyebiliriz. Zira finans, otomotiv, giyim, spor ve enerji gibi farklı alanlarda kendi ürünlerine yoğunlaşmış firmalara nazaran internet şirketlerinin temel işlevi yine bulundukları alana yönelik içerik üretmek oluyor.

Bu anlamda Facebook’taki en popüler sayfaların içerikleriyle ön plana çıktıklarını görüyoruz. Nitekim ilk 10′da yer alan Facebook sayfalarının 5′ini (%50′si) video içerikler yayınlayan siteler oluşturuyor. Bununla birlikte yemek ve sağlık konularında içerik üreten Facebook sayfalarının da ilk 10′a girdiğini görüyoruz.

İşte karşınızda internet sektöründeki en popüler 10 Facebook sayfası.

Not: BQS (Boom Quality Score), BoomSocial tarafından markaların sayfa performansları için verilen bir puan. Sayfaların büyüme puanı, ileti puanı ve etkileşim puanının ortalaması BQS’lerini belirliyor. daha detaylı bilgilere ulaşmak için başlıkların üzerine tıklayarak BoomSocial sayfalarına göz atabilirsiniz.

1. İzlesene.com

İnternet sektörünün en popüler Facebook sayfası konumunda video paylaşım sitesi İzlesene.com bulunuyor. 2.6 milyonun üzerinde kişi tarafından beğenilen İzlesene.com şarkı, maç özetleri ve eğlenceli fotoğraflar gibi paylaşımlarıyla Facebook’taki kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Sayfa hakkında 78 bin 756 kişi konuşurken, 20 BQS puanı bulunuyor.

2. Zapkolik

Yine bir video paylaşım platformu olan Zapkolik, 1.4 milyonun üzerindeki beğeni sayısıyla listenin ikinci sırasına yerleşiyor. Aylık 6 bin yeni hayran kazanan Zapkolik’in hakkında 2 bin 523 kişi konuşuyor. Zapkolik’in Boomsocial tarafından belirlenen BQS puanı ise 18.

3. Pratik Ev Yemekleri

Türk mutfağına yönelik sevilen yemeklerin tariflerini içeren Pratik Ev Yemekleri, internet sektörünün kullanıcılar tarafından en çok ilgi gören Facebook sayfalarından. 949 binden fazla beğenisi bulunan sayfa hakkında 66 bin 380 kişi konuşuyor. Sayfa buna karşılık Boomsocial’dan 21 BQS puanı alıyor.

4. Nefis Yemek Tarifleri

Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının yemek tariflerine olan ilgisi buna yönelik içerik üreten sayfaların ilk 5′te yer almasından anlaşılabiliyor. Nefis Yemek Tarifleri Facebook sayfası, 910 binlik beğeni sayısı ile dördüncü sırada kendine yer buluyor. 93 bin 341 gibi yüksek bir hakkında konuşan sayısı yakalayan sayfanın BQS puanı ise 21.

5. ekşi sözlük

Türkiye’nin en popüler internet sitelerinden biri olan ekşisözlük, Facebook’ta da 756 binden fazla kişinin beğenisini kazanmış durumda. ekşisözlük’teki ilginç entry’lerin paylaşıldığı sayfa hakkında 12 bin 380 kişi konuşuyor. Aylık olarak 40 binden fazla yeni beğeni kazanan sayfanın 16 BQS puanı aldığını görüyoruz.

6. Acunn.com

Yarışma bölümleri, maç özetleri ve güncel haberlerin paylaşıldığı Acunn.com, 672 binden fazla hayran sayısı bulunuyor. BQS puanı 15 olan sayfa hakkında konuşanların sayısı ise 29 bin 507. Çeşitli oyunların da yer aldığı Acunn.com’un aylık büyüme oranı ise %8′in üzerinde.

7. Anneyiz

639 binden fazla hayrana sahip Anneyiz, adından da anlaşılacağı gibi annelerin Facebook’taki buluşma noktası. 66 bin 424 kişinin hakkında konuştuğu Anneyiz’in BQS puanı ise listenin şu ana kadarki en yüksek skoru olan 28. Sayfa aynı zamanda 21 bin 591 yeni hayran ile aylık bazda %3.5 oranında bir büyüme yakalamış durumda.

8. Vidivodo

Video içerikler yayınlayan bir başka Facebook sayfası olan vidivodo’nun 613 binden fazla hayranı bulunuyor. 9 bin 487 kişinin hakkında konuştuğu sayfa, 13 BQS puanıyla listenin 8. sırasında yer alıyor.

9. Dailymotion Türkiye

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Dailymotion’un Türkiye Facebook sayfası, ilk 10′a girerek dikkat çekiyor. 526 binden fazla beğenisi bulunan Dailymotion Türkiye sayfası, listedeki beşinci video paylaşım sitesini temsil ediyor. 30 bin 161 hakkında konuşan sayısı yakalayan sayfanın aylık büyüme oranı ise %10.74 ve BQS puanı ise 13.

10. Sporx

Spor alanındaki tek sayfa olan Sporx, paylaştığı güncel haberlerle kullanıcıların ilgisini çeken popüler Facebook sayfalarından. 498 binden fazla hayrana sahip Sporx hakkında 9 bin 24 kişi konuşuyor. BQS puanı 18 olan sayfanın aylık %3′lük bir büyüme oranı bulunuyor.

Kaynak: Sosyalmedya.co / Salih Kural

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Facebook
Görüş Bildir