1 Yıl Arena 1 Yıl Saracoğlu

 > -

Türk Futbolunda Yeni Bir Kriz

Türk Futbolunda Yeni Bir Kriz

Kriz kapıda... İstanbul'daki 5 takıma karşın bu sezon 3 stadyumun kapıları açık olacak.

Spor Toto Süper Lig'de bu sezon 5 İstanbul takımı mücadele edecek. 'Üç büyükler'in yanı sıra Kasımpaşa da bir yıllık ayrılığın ardından Süper Lig'de boy gösterecek. Ancak ortada büyük bir sorun var...

İnönü Stadı'nın yerinde yenilenmesi çalışmalarının vakit kaybetmeden başlamasını isteyen Beşiktaş, statsız kalmış durumda. Restorasyona girecek Atatük Olimpiyat Stadı'nın bir yıl kapalı kalması sonucu İstanbul Büyükşehir Belediyespor da siyah-beyazlı kulüple aynı durumda.

Hal böyle olunca, İstanbul'da maç oynanabilecek 3 stat kalacak; Türk Telekom Arena, Şükrü Saracoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan Stadı.

Ezeli rakipler G.Saray ve F.Bahçe'nin (CAS kararı sonrası Beşiktaş da gidecek), Avrupa kupalarında da mücadele edeceği, devre arasında Türkiye Kupası'nın start alacağı düşünüldüğünde, Futbol Federasyonu'nun maç takvimini nasıl ayarlayacağı şimdiden merak konusu oldu.

Ayrıca saha zeminlerinin bu yoğunluğu nasıl kaldıracağı da başka bir soru işareti.

İBB için iki seçenek var

Haberin Tamamı İçin:

Arena Tartışmalarına Noktayı Koydu

Arena Tartışmalarına Noktayı Koydu

G.Saray’ın tavrından rahatsız olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tartışmalara noktayı koydu

G.Saray'ın 'Beşiktaş'ı TT Arena'da istemiyoruz' tavrından rahatsız olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tartışmalara noktayı koydu:

Beşiktaş'ın gelecek sezon maçlarını nerede oynayacağı bilmecesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözdü: İki takım da Türk Telekom Arena'da oynayacak.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre ; İnönü Stadı'nın yeniden inşaasının gündeme gelmesinden sonra siyah-beyazlıların maçlarını nerede oynayacaklarına ilişkin tartışmalar ortaya çıkarken, süreç G.Saray'la birlikte Seyrantepe'de oynamaları noktasında kilitlenmişti. G.Saray Başkanı Ünal Aysal'ın "İstemiyoruz" mesajını açıklamasından sonra Beşiktaş'ın Kasımpaşa ya da Olimpiyat Stadı'na gitmesi gündeme gelmiş, Kasımpaşa'nın yetmeyeceği görüşünden sonra Atatürk Olimpiyat Stadı'na gitme ihtimali güçlenmişti.

ALTERNATİF KALMADI
Ancak G.Saray'ın tavrından rahatsız olan ve yaşanan tartışmalar sonrası harekete geçen Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç aracılığıyla konuya noktayı koydu. Bakan Suat Kılıç da Olimpiyat Stadı'nın 1 yıl süreyle bakıma alındığını açıklayarak İstanbul'da Beşiktaş'a oynayacak yer bırakmadı. Restorasyon yüzünden İstanbul'da statlarda sıkışıklık olacağını da belirten Kılıç böylece G.Saray'ın da elini kolunu bağlayarak iki kulübün aynı yerde, Seyrantepe'de oynayacaklarının mesajını verdi.

Kılıç dün yaptığı açıklamada da 2020 adaylığı için en önemli merkezlerden birisi olan Olimpiyat Stadı'nın özellikle meteorolojiden kaynaklanan sıkıntılarını halletmek için 15-20 milyon TL gibi bir masraf yapmayı göze alarak tadilata alınacağını açıkladı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Hazırlık Düzenleme Kurulu'un da Olimpiyat Stadı'na taşınacağını ifade eden Bakan Suat Kılıç, "Futbol Federasyonu da buraya taşınmayı arzulayacaktır. Tahminimce restorasyon süreci 1 yıla ulaşabilir. Bu sırada İstanbul'daki diğer statlarımızın daha yoğun kullanılması gündeme gelebilir" diyerek sürece son noktayı koydu.

Başkanlarla özel görüşme
GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın G.Saray ve Beşiktaş kulüplerinin ortak kullanımıyla ilgili açıklamayı önümüzdeki hafta yapacaklarını belirtirken "Önümüzdeki hafta başında iki kulübüzün başkanları düzeyinde bir görüşme gerçekleştireceğiz" açıklamasını yaptı.

'Arena Kartal'a zor'
G.SARAY Başkanı Ünal Aysal, Arena'yı Beşiktaş'la paylaşmalarıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı: "G.Saray'ın tüzüğüne göre bu tip kararlar, herhangi bir mülkün kiralanması, satılması genel kurul kararlarına bağlı. Şahsi düşenceme göre de Beşiktaş'ın önümüzdeki sezon karşılaşmalarını Aslantepe'de oynaması çok zor. Demokratik oylamada muhtemelen olumsuz karar çıkar ve bence Beşiktaş maçlarını başka statta oynamak zorunda kalır."

'Beşiktaş'ı istemiyorum'
G.SARAY Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, geçen hafta katıldığı klasik otomobiller organizasyonunda, "G.Saray'da stat konusunda oylama yapılacaktır. Şimdiden söylüyorum, benim cevabım kesinlikle hayırdır. Manevi açıdan aynı stadı paylaşmamız mümkün değil. Bence bu konuyu fazla zorlamamak lazım. Beşiktaş'ın nerede oynayacağına kendi karar versin ancak, Arena'da olmayacaktır" demişti.

Haberin Tamamı İçin:

Stat Krizine Devlet El Koydu

Stat Krizine Devlet El Koydu

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Beşiktaş ve G.Saray başkanlarını uzlaştıracak

Bakan Suat Kılıç, GSGM’nin TT Arena üzerindeki haklarına dayanarak devreye girdi. Beşiktaş’ın Arena’da oynaması ile ilgili çarşamba günü yapılacak toplantıda, başkanların el sıkışmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BEŞİKTAŞ önümüzdeki sezon maçlarını G.Saray TT Arena Stadı’nda oynayacak mı?
Bu soru en geç çarşamba günü yanıtını buluyor.
Ama biz şimdiden haberi verelim:
- Evet, Beşiktaş yüzde 99.9 önümüzdeki sezon maçlarını TT Arena’da oynayacak.
Bunun için Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç devreye girdi.
G.Saray Başkanı Ünal Aysal ile Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bu çarşamba Bakan Suat Kılıç ile bir araya gelecek. Bu görüşmede, iki kulüp başkanının tüm sorunları aşıp stadın ortak kullanımı konusunda anlaşmaya varacağına bakanlık yetkilileri yüzde 99.9 gözüyle bakıyorlar.

Başkan Ünal Aysal diretmez

 • G.Saray, stadın ortak kullanımına karşı. Nasıl ikna edeceksiniz?
 • G.Saray karşı değil, sadece Adnan Öztürk Bey karşı çıktı. Ünal Aysal uzlaşmacı makul bir isim.
 • Ama G.Saray taraftarı da karşı çıkıyor.
 • Aslında medyaya verilen demeçler konuyu buraya getirdi. Yoksa iki kulüp de burada dostça bir paylaşımda bulunabilirlerdi.
 • Peki Ünal Bey nasıl ikna edecek taraftarını.
 • Makul ve uzlaşmacı bir isim Ünal Bey. Keşke yöneticiler verdikleri demeçlerle konuyu buraya getirmeselerdi. Ama madem konu buraya kadar geldi. Taraftarlarını ikna etmek de artık onların işi. Bu konuda sorun çıkmaz. Kaldı ki iki kulübün birlikte aynı stadı paylaşması sporda kadeşlik adına da büyük bir adım olur.

Emredersek zaten iş biter

 • Bana rağmen hayır deme şansı yok mu?
 • Biz emredersek oynarlar. Ama bunu yapmak istemiyoruz. Uzlaşarak bu sorun çözülsün istiyoruz.
 • O stadın kullanım hakkı G.Saray’n. Sizin emretme hakkınız var mı?
 • Geçtiğimiz günlerde eski GSGM müdürü Yunus Akgül de söyledi. Bakanlığın o statta söz hakkı var. Sözleşme hükümlerinde bu var. Bu hakkı da kullanmak istemiyoruz. Ama emredersek başka çare var mı?
 • Bakan Kılıç, ne zaman görüşecek iki başkanla?
 • Salı ya da büyük ihtimalle çarşamba günü. Ünal Bey daha önce yurt dışındaki işlerinden dolayı yerine Adnan Öztürk’ün gelmesini istedi. Ama bakan bey iki başkanla görüşmenin daha doğru olacağını söyledi.
  Stat konusunda gelinen nokta böyle. Çarşamba günü konuya son nokta konulacak. Ve yüzde 99.9 Beşiktaş TT Arena’da oynacak.

Dünyada çok örneği var

TÜRKİYE’de İstanbul takımları uzun yıllar İnönü Stadı’nı birlikte kullanmıştı. F.Bahçe ve G.Saray kendi statlarına taşınınca, emektar stadın hakları Beşiktaş’a kaldı. Dünyada da çok önemli takımlar, statları ortak kullanıyor.

İTALYA
Milan ile İnter, San Siro Maezza
Roma ile Lazio da Olimpiyat Stadı

YUNANİSTAN
AEK ile Panathinaikos, Olimpiyat Stadı

RUSYA
CSKA ve Dinamo Moskova, Khimki Arena

AVUSTURYA
Rapid ile Austria Wien, Ernst Happel

Haberin Tamamı İçin:

Beşiktaş Başkanı: "Statlar Kimsenin Tapulu Malı Değil"

Beşiktaş Başkanı: "Statlar Kimsenin Tapulu Malı Değil"

Maçlarını TT Arena'da oynamak isteyen Beşiktaş'ta Başkan Fikret Orman Galatasaray'a mesaj yolladı! Sarı kırmızılıların "Bu konuda karar yetkisi bizde" şeklindeki görüşüne karşı çıkan Orman, "Statlar kimsenin tapulu malı değil, hepsi Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı" diye konuştu.

Önümüzdeki sezon maçlarını TT Arena'da oynamak isteyen ve bu konuda hem Bakan Suat Kılıç hem de GSGM'den destek alan Beşiktaş'ta Başkan Fikret Orman'dan net mesaj geldi! Samet Aybaba'nın imza töreninde konu hakkında bir soru yanıtlayan Orman, isim vermeden Galatasaray'a göndermede bulunarak "Statlar kimsenin tapulu malı değil, hepsi Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı" dedi. Orman bu konunun 1 hafta içinde netleşeceğini de sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Aslantepe, Kartaltepe Olur Mu?

Aslantepe, Kartaltepe Olur Mu?

Türk sporunun merkezindeki isimler cevapladı...

Türk sporunda ‘önemli gündem maddesi ’ Türk Telekom Arena... İnönü Stadı’nı yenilemek için kolları sıvayan Beşiktaş’ın ‘geçici ikamet adresi’ olarak Galatasaray’ın evini istemesi, iki kulüp arasında tartışma konusu oldu. Sarıkırmızılı kulüp “İstemiyoruz” dedi. Beşiktaş, “Olimpiyat Stadı bakımda, Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı küçük gelir, Arena mecburi istikamet” yanıtını verdi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın “Biz emredersek bu iş olur. Ancak bunu yapmak istemiyoruz. Uzlaşarak çözsünler” mesajı da hükümetin ‘Arena kardeşliğine ’ sıcak baktığını gösterdi. Konuyu Türk sporunun merkezindeki isimlere sorduk...

‘TT ARENA DA OLUR ŞÜKRÜ SARACOĞLU DA’
Osman TANBURACI

Bence G.Saray, TT Arena’yı paylaşmalı. Artık Türk insanı, kavgayla, hasetlikle, birbirinin gözünü oyarak bir yere varamayacağını anlamalı. Beş beş para mı vererek aldı Galatasaray Arena’yı? Ama bir önerim de var. Niye sadece TT Arena? 2 sene sürecek bir macerada Saracoğlu da kullanılır Arena da kullanılır, Kasımpaşa Stadı da kullanılır.

‘GALATASARAY KUCAK AÇMALI’
Sergen YALÇIN

Galatasaray ve Beşiktaş dost kulüpler. Beşiktaş’ın stadının olmadığı böyle bir dönemde, Galatasaray kucak açmalı. Bu noktada dikkat edilecek konu zemin. Beşiktaşlı taraftarların Arena’ya zarar verecekleri iddialarına da katılmıyorum. Çünkü eğer Galatasaray böyle bir iyi niyet gösterisinde bulunursa, Beşiktaş taraftarının da buna göre davranacağını düşünüyorum.

‘YÖNETİM TAPUYA ŞERH KOYSA ELLERİ GÜÇLENİRDİ’
Adnan POLAT

Biz statla ilgili 3 Mayıs 2011’de Spor Bakanlığı ile 6 aylık pazarlık sonrası sözleşme imzaladık. 1.5 milyon TL yıllık amatör sporlara katkı payını kabul ederek imza attık. Yapılması gereken öncelikleri de Işın Çelebi, Başkan Ünal Aysal’a liste halinde verdi. Bunlar içinde 1. maddede stadın tapuya şerh edilmesi vardı. 1.5 senedir tapuya şerh koyulmadı. Koysalar elleri güçlenirdi. Beşiktaş o stadı, mevcut ekonomik koşullarda 5 senede bitiremez.

‘PAYLAŞMAK PEK HOŞ OLMAZ’
Hakan ÜNSAL

Haberin Tamamı İçin:

İşte Zirve Öncesi Arena Gerçekleri

İşte Zirve Öncesi Arena Gerçekleri

Star Gazetesi Galatasaray ile GSGM arasında stat konusunda yapılan sözleşmeyi ele geçirdi.

Yönetim, “Stat ancak kulübün onayı alınarak başka takımlar veya organizasyonlara açılır” ifadesinin yer aldığı 8. maddeye dayanarak Beşiktaş 'ın TT Arena 'da oynamasına karşı çıkıyor.

Zirve öncesi protokol gerçekleri

Star Gazetesi, Galatasaray ile Beşiktaş arasında krize yol açan TT Arena Stadı için sarı-kırmızılı kulüp ile Devlet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi arasında yapılan sözleşmeye ulaştı.

Bu protokol, bugün Ankara 'da Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ile başkan yardımcıları Ali Dürüst ve Adnan Öztürk 'ün katılımı ile gerçekleşecek zirve öncesi, bütün gerçekleri gözler önüne seriyor.

G.Saray 'dan habersiz stat verilemez

GALATASARAY Yönetimi 'nin, Beşiktaş 'ın yeni sezonda maçlarını oynamak istediği TT Arena konusunda “Son kararı ben veririm” açıklamasını bu sözleşmenin 8. maddesine güvenerek yaptığı ortaya çıktı. Kulübün yükümlülükleri bölümünde yer alan maddede, “Kulüp, Genel Müdürlük 'ün yazılı talebi üzerine Spor Kompleksi 'ni Bağımsız ve Genel Müdürlük 'e bağlı federasyonların faaliyetlerine, Kulüp 'ün de uygun görüşü alınmak suretiyle bedelsiz olarak tahsis edecektir” ifadeleri yer alıyor.

Son çare genel kurula götürmek

SARI-KIRMIZILILAR sözleşmede GSGM, TFF veya başka bir devlet organının Galatasaray 'dan habersiz olarak başka bir takım ya da organizasyona açabileceğini gösteren madde olmamasına güvenerek, istemedikleri takdirde stadın Beşiktaş 'a verilemeyeceğini düşünüyor. Başkan Aysal, Ankara 'daki zirvede kendilerine baskı olması halinde genel kurula giderek, Beşiktaş için “Evet” ya da “Hayır” kararı çıkartacak. Üyelerin karşı çıkması durumunda Kartal 'a izin verilmeyeceği belirtiliyor

Haberin Tamamı İçin:

Orman: Galatasaray 'hayır' diyebilir ama...

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, "Dostça bir toplantı oldu. Bakan Suat Kılıç iki tarafı da dinledi. Stat konusunda bir tur daha konuşacağız" dedi.

Fikret Orman, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Galatasaray Kulübü ile yapılan toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantının dostça geçtiğini belirten Orman, "Dostça bir toplantı oldu. Biz talebimizi ve bu talebimizin nedenlerini ilettik. Galatasaray da kendi açısından cevaplarını verdi. Medeni bir şekilde, dostça bir görüşme oldu. Bakan iki tarafı da dinledi. Bir kere daha aramızda görüşeceğiz. Stat konusunda bir tur daha konuşacağız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

G.Saray'dan Beşiktaş'a Arena Yanıtı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın stat sorunu ile ilgili yaptığı üçlü zirve, 3.5 saatlik toplantının ardından sona erdi.

Galatasaray Kulübü Başkan Vekili Adnan Öztürk, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kabulünde yapılan görüşmede Beşiktaş’ın stat konusundaki talebini neden yerine getiremeyeceklerini anlattıklarını söyledi.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Bakanlık binasındaki kabulüne Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile Başkan Vekili Adnan Öztürk katıldı.
Yaklaşık 3 saat süren görüşmeden ilk ayrılan Galatasaray cephesi oldu. Toplantı çıkışında açıklama yapan Öztürk, Bakanın daveti üzerine bir araya geldiklerini ve konuyu değerlendirdiklerini belirterek, ”Beşiktaş’ın Galatasaray’dan bir talebi vardı. Sayın Bakanımıza bu talebi yerine getiremeyeceğimizin nedenini anlattık. Cevap olarak ’hayır biz bunu uygun görmüyoruz’ dedik” diye konuştu.
Öztürk, ”Çıkan bir karar var mı” sorusunu ise ”Şimdi burada Galatasaray resmi kararını Beşiktaş ve bakanımız karşısında açıklamıştır. Bizim için bu konu burada kapanmıştır” diye yanıtladı.
Kılıç ile görüşmesine Galatasaray cephesi olmadan yaklaşık 1,5 saat daha devam eden Fikret Orman da çıkışta yaptığı açıklamada, maçlarını oynamak istedikleri stadın belli olduğunu ve bu talebi ilettiklerini kaydederek, ”1-2 tur daha görüşeceğiz gibi” dedi.
Dostça bir toplantı olduğunu kaydeden Orman, şöyle devam etti:
”Talebimizi ve nedenlerini ilettik. Galatasaray Kulübü de kendi açısından cevaplarını verdi. Gayet medeni şekilde ve iki dost kulüp arasında geçen bir görüşme oldu. Sayın Bakan iki tarafı da dinledi. Bundan sonra aramızda 1-2 tur daha görüşeceğiz gibi. Olayın konuşulması gerilime neden oldu. Sanki ’bir taraf istiyor, bir taraf istemiyor’ diye bir gerilim. Aramızda 1-2 tur daha görüşeceğiz.”
Orman, Galatasaray Başkanvekili Adnan Öztürk’ün ”Bu iş olmaz, bu konu Galatasaray için kesinlikle kapanmıştır” açıklamasının hatırlatılması üzerine de ”Bilemiyorum, onların fikridir. Biz bu konuda daha yapıcı ve daha ılımlıyız” görüşünü belirtti.
”Görüşmede, stat konusunda başka alternatifler üzerinde duruldu mu?” sorusunu ”Konuşulmadı” diye cevaplayan Orman, ”1 yıl daha İnönü Stadı’nda oynama...

Haberin Tamamı İçin:

İkinci Arena Zirvesi

TFF'nin Olağan Genel Kurulu'nun ardından, sürpriz bir toplantı yapıldı. Bakan Suat Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray İkinci Başkanı Ali Dürüst ile 4'lü bir zirve gerçekleştirdi. İlerleyen dakikalarda Bakan Kılıç toplantıdan ayrıldı ama zirve sürüyor...

TFF'nin Olağan Genel Kurulu'nun ardından, sürpriz bir toplantı yapıldı. Bakan Suat Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Galatasaray İkinci Başkanı Ali Dürüst ile 4'lü bir zirve gerçekleştirdi.

İlerleyen dakikalarda Bakan Kılıç toplantıdan ayrıldı ve zirve şu sıralarda Demirören, Orman ve Dürüst arasında sürüyor.

Toplantının ardından, tarafların bir açıklama yapması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

1 Yıl Arena 1 Yıl Saracoğlu

Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş’ın stat krizine bulduğu formülü G.Saray Başkanı Aysal’a açıkladı.Beşiktaş Başkanı Orman, dün öğlen Ünal Aysal’ı arayıp “Birlikte Başbakan Erdoğan’ı ziyaret edelim” dedi, Aysal kabul etmedi. Öğleden sonra Aysal’a telefon eden Bakan Kılıç, “Beşiktaş bir sezon Arena’da, bir sezon Saracoğlu’nda oynasın” önerisini yaptı. Galatasaray Başkanı Aysal, “Artık bu konuyu devletimiz çözecek” karşılığını verdi.

GALATASARAY ile Beşiktaş arasında yaşanan TT Arena sorununun çözümü için ilk adım atıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, tüm kulüpleri dostluk çatısı altında toplayacak öneriyi G.Saray Kulübü Başkanı Ünal Aysal’a açıkladı:

Bir sezon Galatasararay’ın Türk Telekom Arena Stadı...

Çözüm yolunda atılan bu büyük adım sonrası Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin belirleyeceği resmi tavır merak ediliyor.

Gelin çözüm yolunda kaydedilen bu önemli aşamaya ve gün boyu yaşanan telefon konuşmalarına bir göz atalım...

Gelin bunu yapmayalım

27 Haziran Çarşamba

Öğle saatleri...

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın telefonu çaldı.

Arayan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’dı.

 • Sayın Başkan, iyi günler diliyorum.

 • Sağolun Sayın Orman, size de iyi günler.

 • Ünal Bey, stat konusunu çözüme kavuşturmak için Sayın Başbakan’a birlikte gidelim. Ve orada bir çözüm yolu bulalım.

 • Fikret Bey, bu konuda düşüncemizi biliyorsunuz. Sayın Başbakan ne zaman isterse bir araya geliriz. Ancak Sayın Bakan ile yaptığımız son toplantıda biz fikrimizi belirttik. Gelin bunu yapmayalım. Bu konuda aklı selim davranalım. Galatasaray’ın tüm idari büroları o statta, Galatasaray TV, müzemiz orada. Yabancı bir takımın orada oynaması ciddi sıkıntı yaratır. Bunları gözardı etmeyelim.

Bu görüşmeden sonra Fikret Orman, Aysal’a teşekkür etti. İkili karşılıklı nezaket cümleleriyle telefonu kapattı.

Ancak Orman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu konuyu görüşeceğini de dile getirdi.

Arena konusunda ısrarlıyım

27 Haziran Çarşamba

Öğleden sonra...

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın telefonu bir kez daha çaldı. Bu kez telefonun diğer ucunda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç vardı.

 • Sayın başkan iyi günler diliyorum. (Gülümseyerek). Ben Arena konusunda ısrarlıyım. Size yeni bir teklif getiriyorum. Bu konunun

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında paylaşılacağını düşünüyorum. Böylece dostane bir şekilde sorunların altından kalkmış oluruz.

 • Nasıl bir teklif Sayın Bakan?

 • Beşiktaş maçlarını bir sezon Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda, bir sezon da TT Arena’da oynasın. Bu öneriyi sayın Başbakan’a böyle ileteceğim.

 • Sayın Bakanım bu konuyu artık devletimiz çözecek. Biz her konuda olduğu gibi devletimize gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Ancak bu teklifin dahi zaten zor günler geçiren kulübümüzü daha da büyük zorluğa sürükleyeceğini bilmenizi isterim. Sayın Başbakan’a da mümkünse bu konudan vazgeçilmesini iletirseniz makbule geçer.

Nihat Özdemir davet etmişti

 • Aysal ve Kılıç arasındaki görüşmenin detayları bu kadar. Bakan Suat Kılıç’ın aynı öneriyi F.Bahçe’ye de ilettiği ve sarı lacivertli kulübün Başkanvekili Abdullah Kiğılı’nın bu konuya sıcak baktığı ifade ediliyor. Bilindiği gibi yönetimden ayrılan F.Bahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir, Beşiktaş’ın maçlarını kendi statlarında oynayabileceğini söylemişti.

İnönü 2017’de ancak biter

 • G.SARAY Kulübü eski İkinci Başkanı Işın Çelebi, kendisinin de Beşiktaş’ın Türk Telekom Arena’da oynamasına karşı olduğunu söyledi. Çelebi, “İnönü Stadı 1 yıldan önce yıkılamaz ve 2017’den önce de tamamlanamaz” dedi. Çelebi bu iddialarının gerekçelerini şöyle sıraladı:

İnönü Stadı’nın avam projesi hazır değil.(En az 6 ayda hazırlanabilir).

İhale şartnamesinin bitirilmesi lazım. (3 aydan önce yapmak mümkün değil).

Stat ihalesinin kamuoyuna ilan edilmesi şart. (1 ay da bunun için lazım).

Yer tespiti yapılmalı. (Teknik nedenlerle en az 1 ay süreye ihtiyaç var).

Stat inşası için finansman bulunacak…

Anıtlar Kurulu’ndan onay alınacak…

Sıraladığı bu nedenler yüzünden Beşiktaş’ın en erken Haziran 2013’te İnönü Stadı’nın inşaatına başlayabileceğini söyleyen Çelebi, inşaatın tamamlanmasının da 2017’yi bulacağını kaydetti, “En mantıklısı, Beşiktaş’ın bir yıl İnönü’de oynadıktan sonra Olimpiyat Stadı’nı 4-5 sezon kullanmasıdır” diye konuştu.

F.Bahçe Kartal’a yeşil ışığı yaktı

F.Bahçe Başkanvekili Kiğılı, Beşiktaş’ın Saracoğlu’nda oynaması konusunda “Türk futbolu için gereğini yaparız” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Arena İçin Divan Kurulu Toplanıyor

Galatasaray Divan Kurulu, Türk Telekon Arena'da Beşiktaş'ın maçlarını oynaması konusuyla ilgili 3 Temmuz'da olağanüstü olarak toplanacak.

Beşiktaş'ın Türk Telekom Arena'da maçlarını oynaması konusu Galatasaray Divan Kurulu'na taşındı. Sarı-kırmızılı kulüp, 3 Temmuz Çarşamba günü bu gündem maddesiyle olağanüstü olarak toplanacak.
Galatasaray ve Beşiktaş başkanlarının, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile stat konusuyla ilgili görüşmesinin ardından sarı-kırmızılı kulüp, Türk Telekom Arena'yı Beşiktaş'la paylaşma konusunu Divan Kurulu'nun gündemine aldı.
Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar'ın çağrısıyla yapılan açıklamada, ''Divan kurulumuz, 3 Temmuz 2012 Salı günü, saat 13.30’da Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda olağanüstü toplanacaktır. Gündem, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı’nın Dolmabahçe’de yapılacak stat inşaatı esnasında maçlarını, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da oynama talebinin görüşülmesi olacaktır'' denildi.

Haberin Tamamı İçin:

"Beşiktaş TT Arena'ya El Koyacak"

Işın Çelebi, 'Galatasaray'ın Beşiktaş'a stat konusunda neden yardımcı olmadığını' şu sözlerle özetledi: "Henüz ortada projeleri bile doğru dürüst yok. Anıtlar Kurulu'yla konuştum, İnönü'nün denize bakan tarafını yıktırmayacaklar. O zaman stat 40 bin kişilik olamaz, en çok 30 bin kapasiteli yapılabilir. Arena'ya el koyacaklar. Beşiktaş'a yeni stat da yapamayacakları için, Arena'yı bizimle Beşiktaş'ın ortak kullanımına açacaklar."

Galatasaray’ın Türk Telekom Arena Stadı'na kavuşmasındaki kilit isimlerden biri olan Eski 2. Başkan Işın Çelebi, Beşiktaş'ın, maçlarını Arena'da oynamasını hakkındaki sarı-kırmızılı kulübün endişelerini Akşam Gazetesi'nden İsmail Küçükkaya'ya anlattı.

İşte Işın Çelebi'nin açıklamaları:

"HENÜZ ORTADA PROJELERİ YOK"

"Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'la görüştüm, henüz ortada projeleri bile doğru dürüst yok. Avam projesi hazır değil. Anıtlar Kurulu'yla konuştum, İnönü'nün denize bakan tarafını yıktırmayacaklar. O zaman stat 40 bin kişilik olamaz, en çok 30 bin kapasiteli yapılabilir. Yetinmedim Kültür Bakanı Günay'la bir araya geldim. O zaten İnönü'ye dokunulmasını hiç istemiyor. Oranın yeşil alan olması gerektiğini savunuyor. Benim edindiğim izlenim, İnönü yıkılsa bile oraya yeni stat yapamazlar. Eğer bunu başaracak bile olsalar, projesi için 4 ay lazım, ihale sözleşmesi için üç ay... Gelecek sezon İnönü'de oynayabilirler. Sonrasında da Olimpiyat Stadı'nda oynasınlar. Biraz revize ederler, metro ve metrobüs bağlantısı yaptırırlar. Beşiktaş ister 2-3 yıl, isterse ömür boyu Olimpiyat'ta maçlarını yapabilir. Biz Arena'ya sıcak bakmıyoruz."

"ARENA'YA EL KOYACAKLAR"

"Arena'ya el koyacaklar. Parası da yok. Beşiktaş'a yeni stat yapamayacakları için, Arena'yı bizimle Beşiktaş'ın ortak kullanımına açacaklar. Benim endişem bu. Stadın mülkü SGM'nin olabilir. Ama üst kullanım hakkı bizim. Sadece projesine Galatasaray bütçesinden 23 milyon TL harcadık. Ali Sami Yen'in kullanım hakkını da devrettik. Başöğretmene giderim, o çözer edasıyla bu meseleye yaklaşmak doğru değil."

"ÜSTÜ KAPANMAK ZORUNDA"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArda TuranAvusturyaBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFikret OrmanGalatasaray Spor Kulübüİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstanbul Büyükşehir BelediyesporİtalyaKasımpaşaRecep Tayyip ErdoğanRusyaSamet AybabaStar tvSuat KılıçTFFTürk TelekomTürkiye KupasıÜnal AysalYıldırım Demirörenfutbolgündem
Görüş Bildir