Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk: "Eğitim Boykotuna Gidiyoruz"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ahmet Türk: 'Bir Haftalık Eğitim Boykotuna Gidiyoruz'

Ahmet Türk: 'Bir Haftalık Eğitim Boykotuna Gidiyoruz'

Diyarbakır'da, "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı"na katılan kurumların temsilcileri tarafından bir bildirge açıklandı.

Diyarbakır'da, "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı"na katılan kurumların temsilcileri tarafından bir bildirge açıklandı. Selahattin Demirtaş, pazar gününe kadar İmralı'ya gitmeyi beklediklerini söyledi.

Düzenlenen basın toplantısında açıklanan bildirgeyi DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk okudu. Bildirgeden satırbaşları şöyle: - Türkiye devleti ve PKK arasında silahların susması ve Kürdistan halkının taleplerinin karşılanması için çözüm sürecine destek verdik ancak anadilde eğitim, kendi kendini yönetme hakkı ve Kürtçe'nin resmi dil olarak kabul edilmesi süreçten ayrı değerlendirmemelidir.

  • PKK'nın adımlarına karşı devletin gerekli adımları atmasını istiyoruz, geri çekilmenin durması çözüm sürecinin durduğunu değil tıkandığını gösterir.

  • PKK kadrolarının hayata katılımı için yasal düzenleme yapılmalıdır.

  • Öcalan'ın kamuoyu ile iletişiminin sağlanmalı ve KCK tutuklularının serbest bırakılması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

  • Yüzde 10 seçim barajının kaldırılarak Kürdistan'daki partiler kendi aidiyetleri içinde politika yapabilmelidir.

  • Rojava'da Kürtlerle savaşan gruplara devlet tarafından verilen destek kesilmeli bilakis Kürtler müttefik olarak görülmelidir.

  • Halkımızı anadilde eğitim hakkı için bir haftalık eğitim boykotuna davet ediyoruz.

Toplantı sonunda söz alan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da Abdullah Öcalan'la görüşme konusunda henüz yeni bir durum ortaya çıkmadığını, İmralı'ya gidip kendisiyle görüşemeden süreçte neler olduğuyla ilgili bilgi sahibi olamayacaklarını söyledi. Demirtaş pazar gününde kadar BDP heyetinin İmralı'ya gitmesini beklediklerini söyledi

Haberin Tamamı İçin:

Türk: "Eğitim Boykotuna Gidiyoruz"

Türk: "Eğitim Boykotuna Gidiyoruz"

Erbil’de 25 Kasım’da yapılacak olan Kürt ulusal Kongresinin bileşenleri olan ve Diyarbakır’da düzenlenen "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansına katılan kurumların temsilcileri, Ana dilde eğitim talebi nedeniyle bir haftalık eğitim boykotunda bulunacaklarını açıkladı.

Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm konferansı temsilcileri adına hazırladıkları bildirgeyi okuyan DTK Eş Genel başkanı Ahmet Türk, Kürt ulusal kongresinin bileşenleri olarak çözüm sürecini desteklediklerini ifade ederek şöyle denildi:

“SÜREÇ SÜRÜYOR, TIKANIKLIK VAR”

“Kürdistan halkının talebi olan “Anadilde Eğitim”, “Kürtlere ve diğer aidiyetlerin haklarına ilişkin anayasal güvence”, “Kürdistan halkının kendi kendini idare etmesi” ve “Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi” süreçten bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu talepler tabii ve uluslararası hukuktan kaynaklı, Kürdistan halkının millet olmaktan kaynaklı haklarıdır, pazarlık konusu yapılamaz. PKK’nın daha önce almış olduğu ateşkes kararını ve bu karara bağlılığının devamını önemsiyor, devletin ve hükümetin gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. PKK militanlarının Türkiye siyasi sınırları dışına çıkmasının durması sürecin bittiğini değil, tıkanıklığı gösterir. Kürdistan halkının evlatları ve Türkiye devletinin vatandaşları olan bu kişilerin çözüm süreciyle beraber sosyal ve isteyenlerinin siyasal hayata katılması gerekir. Bunun için acil olarak kanuni bir düzenlemenin yapılması elzemdir”

1 HAFTA EĞİTİM BOYKOTU

“Türkiye’de yeni eğitim yılının başlayacağı bu günlerde “Anadilde Eğitimin mutlaka gündeme gelmesi ve hükümetin bu konuda olumsuz beyanatlardan kaçınması gerekir. Bu temelde Kürt halkının temel talebi olan Anadilde eğitim talebinin gündemleşmesi için yapılacak bir haftalık eğitim Kürtçe derslerinin her alanda işlenmesi eylemine tüm halkımızı davet ediyoruz”

KCK TUTUKLULARI BIRAKILMALI

Sayın Abdullah Öcalan’ın bu süreçteki rolü göz önüne alınarak sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için sürece katılımı, kamuoyu ve halkla iletişimi önündeki engellerin kaldırılması gereklidir. Sürecin anlamlı olabilmesi için KCK tutuklularının derhal serbest bırakılması gerekir. Bunun için kanuni düzenleme gerekiyorsa onun da vakit kaybedilmeden TBMM gündemine getirilmesi gerekir. Siyasi açıdan önemli, çözüme katkı sunacak hususlardan biri de yüzde on seçim barajının kaldırılması ve Kürdistan’daki siyasi parti ve oluşumların kendi aidiyetleriyle siyaset yapmalarının önü açılmalıdır.

KÜRTLER DOĞAL MÜTTEFİK OLMALI

“Türkiye devleti ve hükümet, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki hükümet ve hareketlerle iyi ilişkilere sahip olmalıdır. Bu cümleden Rojava’da Kürtlerle savaşan taraflara her türlü yardımı kesmeli, bilakis Kürtleri doğal müttefik kabul etmelidir. Rojava’daki siyasi parti ve oluşumlara ve Suriye Kürtlerinin siyasi kazanımlarına husumet, çözüm sürecine olumsuz etki yapacak, belki de temelden yürütülemez hale getirecektir.”

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Abdullah Öcalan'la görüşme konusunda henüz yeni bir durum ortaya çıkmadığını, İmralı'ya gidip kendisiyle görüşemeden süreçte neler olduğuyla ilgili bilgi sahibi olamayacaklarını söyledi. Demirtaş BDP heyetinin İmralı'ya gitmesini beklediklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırİmralıSelahattin DemirtaşSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir