Türkiye'yle Almanya Arasında 'Gezi Müdahalesi' Krizi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türk Büyükelçi, Alman Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı

Türk Büyükelçi, Alman Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı

Almanya’nın Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler üzerine AB Bakanı Egemen Bağış’ın Angela Merkel hükümetine yönelik yaptığı açıklamalar Berlin’in tepkisini çekti. Alman "spiegelonline" sitesine göre, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Hür Demokrat Partili olan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’ye yakın çevrelere göre, toplantının TSİ 14.30’da olması bekleniyor. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Ukrayna’da olduğu için Büyükelçi, daha alt seviyede kabul edilecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’de göstericilere uygulanan aşırı şiddetten dehşete düştüğünü söylemişti.

AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye ile AB arasında yeni başlık açılmasının tehlikeye girmesi üzerine de şu açıklamayı yapmıştı:

"Sayın Merkel de kendi seçimlerine yönelik bir iç siyasi malzemesi arıyorsa, bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha evvel bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi de görür.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'yle Almanya Arasında 'Gezi Müdahalesi' Krizi

Türkiye'de polisin Gezi protestoları eylemcilerine yönelik tavrı Türkiye ile Almanya arasında diplomatik krize neden oldu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Angela Merkel'in polisin Gezi protestolarıyla ilgili tavrını eleştiren sözlerine tepki gösteren Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın açıklamalarının ardından Berlin Büyükelçisi'ni 'izahat vermesi' için bakanlığa çağırdı.

Merkel, Pazartesi günü hükümetin göstericilere yönelik yaklaşımı eleştirerek, polisin müdahalelerinin ''çok fazla sert'' olduğunu söylemişti.

Almanya Perşembe günü Hollanda'yla birlikte Türkiye ile AB müzakerelerinde açılması beklenen 'Bölgesel Politikalar' başlığıyla ilgili müzakeleri engellemişti.

AB Başmüzakerecisi, Devlet Bakanı Egemen Bağış ise, Merkel'in sözlerini 'iç siyaset malzemesi aramak' olarak değerlendirmiş, ''Daha evvel bu malzemeyi (Türkiye'yi) kullanmaya kalkan Sarkozy'nin (seçim kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı) başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi de görür'' dedi.

Bağış ayrıca ''Benim, kendisine dostça bir tavsiyem var; eminim, Türkiye'de faaliyet gösteren 4 bin Alman firmasının da aynı hassasiyeti vardır, Almanya'da yaşayan ve birçoğu seçmen olan 3.5 milyonluk vatandaş ve soydaş kardeşimizin de aynı konuda hassasiyeti vardır. Türkiye, iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir" görüşünü dile getirmişti.

Bu açıklama Almanya'da tepki yarattı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andreas Peschke, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde yeni başlıklar açılmasına geçit verilmemesinin Alman Başbakan Angela Merkel'in "seçim kampanyasına" bağlanmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Alman sözcü, "Bu sözler burada büyük kuşku uyandırdı. Pozisyonumuzu fazlasıyla belli edeceğiz" diye konuştu.

Ardından da Berlin'deki Türkiye Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Dışişleri'ne çağrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Türk Büyükelçi, Dışişleri'ne Çağrıldı

Westerwelle Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu bakanlığa çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu bakanlığa çağırdı.

Gezi Parkı protestolarına polisin sert müdahalesi ve Türk siyasetçilerin son günlerde Almanya'ya yönelttiği eleştiriler Berlin'in tepkisine neden oldu.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westewelle’nin Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu Türkiye saati ile 14.30'da bakanlığa çağırmasının nedeni olarak, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkındaki son açıklamaları gösteriliyor.

Ukrayna’da resmi ziyarette bulunan Westerwelle’nin Karslıoğlu’nu bizzat kabul etmeyeceği belirtiliyor.

Başbakan Angela Merkel İstanbul’daki polis müdahalesi ile ilgili olarak "Açık konuşmalıyım ki yaşananlar karşısında birçok insan gibi ben de dehşete düştüm" demişti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da bu açıklama üzerine “Sayın Merkel kendi seçimine bir malzeme arıyorsa bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha önce de bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin sonu pek hayırlı olmadı” ifadelerini kullanmıştı.

©Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiBaşbakanEgemen BağışFransaGezi ParkıİstanbulPolisUkrayna
Görüş Bildir