Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Basınına Ambargo Mahkemeye Taşınıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türk Basınına Ambargo Mahkemeye Taşınıyor

Türk Basınına Ambargo Mahkemeye Taşınıyor

Almanya'da kurbanlarının çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Neo-nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının görüleceği salona Türk basınının alınmaması Alman anayasa mahkemesine taşınıyor.

BERLİN

Münih'te 17 Nisan'da başlayacak davayı takip etmek isteyen Avrupa Sabah gazetesinin, 8 Türkü öldürenlerin yargılanacağı NSU terör örgütü davasının görüleceği salona alınmaması üzerine, olayı anayasa mahkemesine taşımaya karar verdiği bildirildi.

Sabah gazetesinin anayasa mahkemesi nezdinde dava açması için ünlü medya hukuku avukatı Prof. Ralf Höcker'e vekalet verdiği belirtildi.

Gazete yönetiminin Münih'teki mahkeme salonuna giriş için Türk basınına uygulanan ambargoyu anayasa mahkemesine taşıması Alman medyasında da geniş yer buldu.

Avrupa Sabah Genel Yayın Yönetmeni Mikdat Karaalioğlu, Türk medyasının bu davada gazetecilik görevini yapması gerektiğinin Alman kamuoyunca da desteklendiğini belirterek, ''Mahkeme keşke bu teknik hatayı önceden görebilseydi. Gazetemiz sorunun sadece kamuoyunun sağduyusu ile çözülemeyeceğini gördüğü için yasal yola başvuruyor.

Okuyucularımıza ve mesleğimize duyduğumuz saygının gereğini yerine getiriyoruz'' dedi.

Avrupa Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İsmail Erel de 8 Türkün kurban gittiği cinayetler serisinin sorumlularının hesap vereceği bir duruşmada, Türk basınının olmamasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Erel, gazetenin bu davayı haber alma özgürlüğü ve Türk basını başta olmak üzere salona alınmayan tüm basın mensupları için açtığını vurguladı.

Gazetenin Haber Müdürü Cemil Albay ise mahkemenin akreditasyon sisteminde farklı yol izlemesi gerektiğini belirterek, "Okurlarımıza bedava konser bileti sunarken izlediğimiz 'ilk arayanlar salonda olur' yönteminin, tarihi davada karşımıza çıkması çok şaşırtıcı. Avrupa'daki Türk gazete ve ajans sayısı belli. Bu sayı kadar kontenjan ayrılabilirdi" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaKonserTerör
Görüş Bildir