'Türk Askeri Suriye'de' Paniği

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türk Askeri Suriye'de Paniği

Türk Askeri Suriye'de Paniği

İran'ın yarı resmi devlet televizyonu Press TV, 90 yıldır nöbet tutulan Caber Kalesi'ni gündeme getirdi ve oradaki Türk askerini yeni bölgeye gitmiş gibi gösterdi.

Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Süleyman Şah’ın mezarının bulunduğu Caber Kalesi’ndeki Süleyman Şah türbesinde dün hareketli saatler yaşandığı iddia edildi

‘Türk ordusu Suriye’de’ paniği! Suriye’deki karışıklık nedeniyle, son haftalarda türbeyi ve kaleyi koruyan Mehmetçik sayısı artırılmıştı.

Ayda 2 kez Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan yola çıkan Türk askerleri, Suruç ilçesindeki Mürşitpınar köyüne 30 kilometre uzaklıktaki türbede nöbet tutuyor. Yetkililer, daha önce 15 civarında askerin bulunduğu türbede şu an 20’den fazla askerin olduğu belirtiyor. Ortadoğu basınında yer alan bazı haberlerde Türk ordusunun bir helikopter ve 15 askeri araçla Suriye’nin Kürt bölgesi Kobani’ye girdiği ileri sürülüyor.

İRAN TV'Sİ FLAŞ GEÇTİ

Türbedeki askerler için nöbet devir teslimleri bugüne de kadar hep helikopterlerle yapılıyor, 20’inci Zırhlı Tugay’dan alınan askerler, bölgeye helikopterle indirildikten sonra nöbet bekleyen Mehmetçik de aynı helikopterle Türkiye’ye geri dönüyordu. Ancak dün ilk kez her hafta gerçekleşen devir-teslim işleminin helikopter yerine karadan yapıldığı iddia edildi. Muhalif Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Cerablus kentine giren Türk zırhlılarının, Süleyman Şah Türbesi’ne kadar karayoluyla ve Özgür Suriye Ordusu eşliğinde gittiği ileri sürüldü. İran’ın İngilizce yayın yapan devlet haber kanalı Press TV gelişmeyi, ‘Türk konvoyu karayolundan Suriye’nin Cerablus kentine girdi’ diye flaş haber olarak verdi.

91 YILDIR TÜRK ASKERİ KORUYOR

1921 yılında Fransa ile Türkiye arasında imzalan Ankara Antlaşması’nın 9’uncu maddesine göre Türkiyenin toprağı sayılan kale ve türbe Türk askerleri tarafından korunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCerablusFransaİranŞanlıurfaSuriyeTürbe
Görüş Bildir