Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Turgut Özal Tabiat Parkı Belediyeye Devredildi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Turgut Özal Tabiat Parkı Belediyeye Devredildi

Turgut Özal Tabiat Parkı Belediyeye Devredildi

**Belediye Başkanı Ahmet Çakır: Amacımız Malatya Belediyesi olarak 8 milyon liralık bir yatırım yaparak, Turgut Özal Tabiat Parkını Malatya’ya yakışan, bölgenin en güzel tabiat parklarından biri haline dönüştürmektir.

Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz: Tabiat Parkının işletilmesi, alanın güvenliğinin sağlanması, temizliği ve kontrolü için ihtiyaç duyulan yeterli personel ve tecrübe Malatya Belediyesi Başkanlığı bünyesinde bulunmaktadır.**

17 Haziran 2013 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen protokol imza törenine Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Güven katıldı.

Deligöz: Bakanlığımızca tahsis edilen 6 milyon TL’lik proje gerçekleştirildi

Düzenlenen İmza töreni sırasında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, “Halkımızın yörelerinde bulunan bitki türlerini tanıyarak doğa koruma bilincinin geliştirilmesinin yanı sıra, doğal kaynakların tanıtımı ve korunmasına hizmet etmek amacıyla, şehir merkezine en yakın ve kolaylıkla ulaşılabilecek bir alanda tabiat parklarının kurulması için Müdürlüğümüzce çalışma başlatılmış bu amaçla merkeze 3km. mesafede bulunan Pınarbaşı mevkiinde bulunan 38,69 Hektarlık yani yaklaşık 400 dönümlük alan Turgut Özal Tabiat Parkı Olarak tespit edilmiştir.

Bakanlığımızca tahsis edilen 6 milyon TL ödenek ile alt yapı, çevre düzenleme, yapı ve tesisler tamamlanmıştır.

Tabiat Parkının işletilmesi, alanın güvenliğinin sağlanması, temizliği ve kontrolü için ihtiyaç duyulan yeterli personel ve tecrübe Malatya Belediyesi Başkanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Ayrıca Tabiat parkını koruma ve yönetmede yöre halkı ve yöre kuruluşlarının da söz sahibi olması koruma kullanma dengesinin sağlanmasında en önemli etkendir. Yine gelişim planında yer alan ve Malatya Belediyesi tarafından yapılacak yaklaşık 8 milyon TL tutarındaki yatırım kapsamanda alanın çevre ihatası, kır kahvesi, spor tesisi, otopark ve araç yolu taş kaplama, ağaçlandırma, bina tamiratları, çevre düzenleme yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları gibi işler bulunmaktadır. Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaya: Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya ise Tabiat Parkının ödeneğinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından karşılandığını belirterek, “Yapılan çalışmalar neticesinde çok güzel bir tesis oldu. Buranın işletilmesi işinin Malatya Belediyesinin alması bu alanın korunması açısından daha iyi olacağı inancındayım. Bu parkımızın Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çakır: Güzel bir mekan oluşturuldu

Pınarbaşı’nın geçmişten beri Malatyalılar tarafından yoğun olarak kullanıldığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Burada güzel bir çalışma yapılarak bütün Malatyalıların hafta sonlarını geçirebilecekleri, misafirlerini rahatça ağırlayabilecekleri güzel bir mekan oluştu. Projenin şu ana kadar yarısı tamamlandı.

Bundan sonraki süreç içerisinde Malatya Belediyesi olarak imzalayacağımız protokol sonrasında işletilmesi ve bakımı için 8 milyon TL’lik bir yatırımla burayı çok daha güzel yaşanabilir bir tabiat parkına dönüştüreceğiz. Böyle güzel alanlara Malatya halkının sahip çıkması gerekiyor. Bu tür alanların korunması, temiz tutulması için halkımızın çok duyarlı ve titiz olması gerekiyor. Amacımız burayı Malatya’ya yakışan bölgenin en güzel tabiat parklarından biri haline dönüştürmektir. Bunu da inşallah bundan sonraki süreçte Belediye olarak üstleniyoruz. Ben şu ana kadar emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. En kısa sürede Malatyalıların hizmetine açacağız. Güzel bir eseri Malatya’mıza kazandırmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MalatyaTurgut Özal
Görüş Bildir