Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebekte Genetik Tanının Önemi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebekte Genetik Tanının Önemi

Tüp Bebekte Genetik Tanının Önemi

Tüp bebek tedavisinin ünlü isimlerinden Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebekte genetik tanının uygulanacağı durumları anlattı.

Genlerle hastalıklar kuşaklara aktarılabilmektedir. Bazı anne- babalardan çocuklarına geçebilecek olan hastalıklar ihtimal olarak yüksek olmasına rağmen, oluruna bırakılmaktadır. Ancak bu hastalıkların varlığından haberdar olmak, doğacak çocuğu bu anlamda korumaya yönelik yapılacak bir şeylerin olduğu gerçektir. Tüp bebek yöntemi ile gebe kalınacaksa ve genlerle geçebilecek bir hastalığın varlığından haberdar olunmuşsa genetik tanı yöntemine başvurulabilir.

Bu hastalıkların çocuklara geçmesini önlemek adına seçilmiş olan embriyolar anne rahmine yerleştirilecek ve önlem alınmış olacaktır. Talasemi, kan uyuşmazlığı, alport hastalığı, hemofili A, B, fanconi anemisi gibi rahatsızlıkların varlığı tespit edilmişse buna göre tedbirler alınıyor olacaktır.

Prof. Dr. Bülent Tıraş Genetik tanı da cinsiyet belirlenebilir mi? Sorusuna şu şekilde yanıt verdi;

Elbette cinsiyet belirlenebilir. Ancak sadece merak ve istek açısından cinsiyet belirlemeleri yapılmayacaktır. Burada mühim olan tek cinse ait hastalıkların bilincinde olmak ve doğacak çocuğun da bu hastalıkla zorlu savaşa girmemesi adına cinsiyet belirleyip önlem almak olabilir. Bazı hastalıklar sadece kızlar için risk, bazı hastalıklar da erkek çocuklar için risk olduğu bilinip, buna göre önlem alınması gerekirse, cinsiyet tayini bu aşamalarda tespit edilip ona göre tüp bebek sırasında döllenme gerçekleştirilebilir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş Kardeşler açısından genetik tanının önemini şu şekilde açıkladı;

Dünyaya gelmiş ve bir hastalıkla boğuşmakta olan çocuğun, doğacak kardeşi ile doku uyumu önemlidir. Hayati önem taşıyabilecek bu durum karşısında tıpta genetik tanıdan faydalanılabilir ve umut vaat edebilir.

Tüp bebek uygulamalarında genetik tanının önemini anlatan Prof. Dr. Bülent Tıraş şu cümlelerle devam etti;

Tüp bebekte başarı şansı değişen teknoloji ile yükselmektedir. Ancak ilerleyen yaş ve anne rahmine tutunamayan embriyo birçok çiftin ortak sıkıntısıdır. Tüp bebek girişimlerinde başarısızlıkla sonuçlanmış vakalarda genetik tanıdan faydalanıyor olmak umut kaynağı olacaktır. Kalite açısından uygun olan ve tutunma şansı yüksek olan embriyo seçilecek ve anne rahmine transfer edileceği

için tutunma şansı da yüksek olacaktır. Seçilmiş bu embriyolar tüp bebek tedavilerinde olumsuzluğa uğramış hastalar için büyük mutluluklara sebep olabilecektir. Özellikle 40 yaşını aşmış anneler için umutlar azalmakta iken tıbbın imkân kıldığı genetik tanı yönteminden faydalanmak ihtimalleri yükseltecektir.

Kimi tüp bebek tedavilerinde embriyolar anne karnına tutunamamakta ve her denemede hüsranla sonuçlanabilmektedir. Sık tekrarlayabilen düşükler için yapılabilecek alternatif yöntem genetik tanı ile embriyoların seçilmesi ve bu ihtimallerin ortadan kaldırılmaya çalışılmasıdır.

Prof. Dr. Bülent Tıraş Genetik tanı ile tüp bebek tedavi yöntemlerinde başarı şansı için şu sözleri ifade etti;

Tüp bebek normal koşullarda uygulanmışsa başarı şansı daha düşük olabilir. Ancak genetik tanı ile seçilmiş embriyoların, kaliteli olma durumlarından dolayı tutunma şansları daha yüksektir. Erkeklerde görülebilecek sperm anomalileri için de son derece önemli bir tekniktir. İlerleyen yaşla birlikte sperm kalitesi ve kadın rahim yapısı değişebileceği için genetik tanı ile tüp bebek tedavisi daha başarılı sonuçlara imza atacaktır.

Kaynak : www.bulenttiras.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

transfer
Görüş Bildir