Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek ve Beslenme

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Ve Beslenme

Tüp Bebek Ve Beslenme

Anne olmayı planlayan bütün kadınların gebeliklerinin sağlıklı geçmesi için gebelikten önce ve gebelik esnasında düzenli bir beslenme planı uygulamaları oldukça önem teşkil eder. Tüp bebek tedavisi ile anne olmak isteyen adaylar içinde yine düzenli bir beslenme programı şarttır. Aşırı kilolu anne adaylarında tüp bebek tedavisinin fazla kilo nedeni ile başarısız olma ihtimali vardır. Bu nedenle

tedaviye başlamadan evvel kişinin yapı özelliklerine uygun diyet ve egzersizler ile kilo verilmesi tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Kilo sorunu genellikle polistik over hastalığı nedeni ile tüp bebek tedavisine başvuran adaylarda daha fazla görülmektedir.

TÜP BEBEK UYGULANACAK ADAYLARA BESLENME ÖNERİLERİ Tüp bebek uygulamalarında öncelikli olarak bol su tüketmek önemlidir.

Sigara kullanan ve bebek sahibi olmak isteyen adayların mutlaka tedaviden önce sigarayı bırakması gerekmektedir. Çünkü sigara, yumurtalık kapasitesini olumsuz etkiler. Aynı zamanda gebeliğin oluşma aşamalarında olumsuz etkiler göstererek gebelik şansını düşürür. Tüp bebek tedavilerinde aynı sigara gibi alkol tüketimi de kesilmelidir.

Çay ve kahve tarzı içeceklerin fazla tüketilmemesi gerekir.

Protein ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Haftalık 3 kez balık tüketimi yararlı olur.

Süz ve süt ürünleri, kırmızı et, beyaz et tüketimi ihmal edilmemelidir.

Bol miktarda taze sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Tüp bebek tedavilerinde egzersiz hareketler ve düzenli uyku beden ve ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Gebelik oluştuktan sonra da egzersizlerin düzenli bir şekilde devem ettirilmesi hem anne hem de bebek açısından yararlı olur.

Kronik hastalığı, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon sorunları olan anne adaylarının tüp bebek tedavisi ve gebelik süresince düzenli kontrol altında olmaları gerekir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ VE SİGARA

Kadınlarda sigaranın neden olabileceği kısırlık nedenleri

İstatistiklere göre sigara üreme sistemine olumsuz etki sağlayarak doğurganlık oranında azalmalara neden olmaktadır. Sigara ile vücuda alınan nikotin yumurtalıklarda bulunan üreme hücrelerine zarar vererek yumurtada anomolilerin oluşmasına yol açıyor. Aynı zamanda sigara erken menopoz problemine de neden olan bir faktördür. Sigara tüketen anne adaylarında doğal yollar ile oluşan

gebelik şansıda büyük oranda azalır. Bunun yanı sıra oluşan gebeliklerin düşük ile sonlanma oranı oldukça fazladır.

Sigara kullanan kadınlarda döllenme yeteneğinde ve yumurta miktarında azalmalar oluşur aynı zamanda oluşmuş gebelikler büyük oranda düşük ile sonlanır. Eğer gebelik sağlanmış ise anne karnındaki bebekte sağlık açısından ciddi sorunlar oluşur. Tüp bebek tedavisine karar veren kadınların tüp bebek tedavisi başlamadan en az 3 ay öncesinden muhakkak sigarayı bırakması gerekir. sigara kullanımını kesen kadınlarda tüp bebek tedavilerinde başarı oranında artış gözlenir.

SİGARA BAĞLI ERKEKTE OLUŞAN PROBLEMLER

Kadınlara oranla erkekler sigaradan daha az etkilenir. Fakat fazla sigara tüketen erkeklerde de spermde hareket bozukluğu ve sperm miktarında azalmalar olur.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyetKırmızı EtTercihçayetmeyveşeker hastalığıyumurta
Görüş Bildir