Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Tüp bebek tedavilerinde tekrarlayan başarısızlıkların ardından denenen ilk dört denemenin başarı oranı birbirine yakındır. Dördüncü denemeden sonra uygulanan tedaviler sonucu başarı şansı biraz daha azalır. Fakat bütün tüp bebek merkezlerinde amaç ilk denemede gebeliğin sağlanmasıdır.

Tüp bebek tedavisi teknolojik imkânların artması ile artık çok kolay uygulanmaktadır. Daha önceki yıllarda 45 – 50 gün süren tedaviler günümüzde 15 günlük bir sürede tamamlanıyor. Hastalara uygulanan iğne miktarları da oldukça azalmış durumdadır. Artık tüp bebek tedavisinde neredeyse iğne hiç kullanılmamaktadır. Hap kullanımı daha yaygın bir hale gelmiştir. İlaç kullanımı azalarak yapılan tedavilerde hastalar açısından oldukça rahatlatıcı oluyor. Merkeze gitme sıklığı ve şişkinlik ve benzer yan etkiler azaltılmış olunuyor. Teknolojik imkânların sağlamış olduğu olanaklar ile tüp bebek tedavisi 15 gün içinde tamamlanıyor ve hasta hiçbir olumsuzluk ile neredeyse karşılaşmıyor.

Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelikler normal yolla oluşan gebelikler kadar risklidir. Bu nedenle transferin ardından sürekli yatılması gebelik başarısını artıran bir davranış değildir. Bu nedenle hasta ağır işlerden kaçınmak şartı ile normal yaşantısına devam edebilir.

Kadınların yaşı ilerledikçe üreme fonksiyonlarında değişim yaşanır. Kadının en doğurgan olduğu yaşlar 25 yaşlarıdır. 35 yaşından sonra doğurganlık özelliklerinde düşüş yaşanır. 40 yaşındaki kadınlarda neredeyse doğurganlık özelliği tamamen kaybolur. 25 – 30’ lu yaşlarda gebe kalma olasılığı % 50 civarında olurken 40 yaşından sonra gebelik şansı % 15 civarına kadar düşer. Tüp bebek tedavisi ile 45 ve daha üst yaş sınırlarında olan kadınlarda gebelik şansı yok denecek kadar azdır.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski vardır. Ancak embriyo transferlerinin sayısı ile çoğul gebelikler önlenebilmektedir. Tek ve kaliteli embriyoların transferi ile tek ve sağlıklı gebelikler sağlanabiliyor. Bazı çiftler çoğul gebelik istese de çoğul gebelikler anne ve bebeklerin sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Bu tür vakalarda teknolojik yardımlar ile mikroskobik aletler kullanılarak sperm bulma ameliyatları başarı ile yapılmaktadır. Bu ameliyatlar sayesinde sperm hücresi olmayan erkeklerinde çocuk sahibi olmaları sağlanabilmektedir. Tüp bebek tedavilerinde uygulanabilen ve başarı sağlanan bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde en iyi merkezlerde bile başarı şansı sadece % 50 civarındadır. Kadının ilerleyen yaşı ile beraber gebelik şansının düştüğü kabullenilmesi gereken bir gerçektir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir