Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek Riskleri

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Riskleri

Tüp Bebek Riskleri

Tüp bebek tedavisi tüm dünyada uygulanan ve oldukça yüksek başarılara imza atan bir tedavi metodudur. Bilimsel araştırmalar göre hiçbir güvensizliği bulunamayan bir tedavidir. Tedavinin iyi bir merkezde ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılması ile çok ciddi sorunlar yaşanmamaktadır. Ancak cerrahi tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı riskler ve komplikasyonlar oluşabilir.

Oluşabilecek koplikasyonlar gözlem altına alındığı sürece çok ciddi sorunlara yol açmaz.

Tüp bebek uygulamalarında en sık karşılaşılan sorun kadında oluşan sıvı birikintileri, şişlik hissi ve hastaneye yatacak derecede aşırı uyarılma sorunları olarak sıralanabilir. Ancak tecrübeli doktor ve merkez seçimi ile bu sorunlar % 1 oranlarına kadar düşmektedir. Unutulmaması gereken yıllardır uygulanan tüp bebek tedavileri ile milyonlarca bebeğin doğmuş olmasıdır.

Tüp bebek denemelerinden sonra düşüğe neden olan durumlar nelerdir?

Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan düşüklerde öncelikli olarak düşüğün neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Düşük bağışıklık sisteminden ya da genetik faktörlerden dolayı oluşabilir. Düşük ikinci kez tekrarlamış ise rahim içi, genetik faktörler ve bağışıklık sistemi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Bir diğer düşük nedeni ise kadının yaşına bağlı gelişen düşüklerdir. Yaşa bağlı gelişen düşüklerin sebebi embriyolarda oluşan kromozon anomolilerine bağlı olarak gelişebilir.bu tür sorunlar daha sonraki denemede yapılacak olan preimplantasyon genetik tanı uygulaması ile yüksek oranda engellenebilmektedir.

PGT nedir?

PGT yöntemi tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolarda detaylı inceleme sonucu genetik açıdan incelenmesidir. Bu yöntem ile embriyolarda kaliteli ve sağlıklı olanları seçilir ve anne adayına transfer edilir.

Bu yöntem ile oldukça yüksek oranlarda başarı şansı artırılabilir.

Gebelik oluşumunda tedavinin iptal edilmesini en aza indirir.

Oluşan gebeliğin düşük ile sonuçlanma olasılığını en aza indirir.

Tedavilerde oluşabilecek çoğul gebelik riski ni en aza indirir. Tüp bebek tedavilerinde başarı oranını artırır.

Sürekli başarısızlık ile sonuçlanan tedavilerde maddi ve manevi baskıyı azaltır.

Tedavi için seçilen merkeze dikkat

Kısırlık tedavileri oldukça güç ve masraflı tedavilerdir. Uzun süre umut ile beklenen tedavilerde başarısızlık çiftleri manen çok yorar. Aynı zamanda çiftlerin evliliklerinde ve iletişimlerinde sorun yaşanabilir. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak ya da en aza indirmek için merkez seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. türkiye’ de kısırlık sorunu neredeyse 100 çiftten birinde görülmektedir. Bu

nedene bağlı olarak da tüp bebek merkezlerinde bir artış görülmektedir. Kısırlık tedavisi ve tedaviler arsında yer tüp bebek tedavileri maliyet bakımından oldukça külfetli tedavilerdir. Bu tedavilerde masrafı en aza indirmek için merkez seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır bu unsurlar?

Merkez ne zamandır çalışıyor?

Merkezde gebelik oranları ne kadar?

Merkezde embriyo dondurma işlemi uygulanıyor mu?

Merkezi seçen hastalar uygun bir şekilde bilgilendiriliyor mu?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

dondurmatransfer
Görüş Bildir