Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek Herkese Uygun mu?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygun Mu ?

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygun Mu ?

Tüp bebek yöntemi şüphesiz en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir. Fakat her kısırlık sorununda uygulanamadığı gibi bazı durumlarda da kaçınılmaz olarak uygulanması gerekir. Bu yazıda tüp bebek tedavisinin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biriside kısırlık (infertilite) sorunudur. Pek çok aile çok arzu ettikleri halde bebek sahibi olamamaktadır. Uzun süre hiçbir korunma tedbiri almadıkları ve düzgün bir cinsel hayatları olduğu halde hamilelik belirtisi gözlenememiş pek çok çift mevcuttur. Bu duruma neden olan en büyük etken kısırlıktır. Kısırlığın pek çok nedeni olabilir. Ülkemizde kısırlığa çare olarak değişik metotlar uygulanmaktadır.

Bu yöntemler çocuk sahibi olamayan pek çok aileye umut aşılamıştır. Bu yöntemlerden birisi klasik tüp bebek uygulamasıdır. Klasik tüp bebek metodunda yumurta toplanır. Daha sonrasında ise yumurtaların bulunduğu her bir kaba bir adet yumurta konduktan sonra etrafına elli ila yüz bin civarında sperm konulur ve spermin yumurtayı olağan bir şekilde döllemesi beklenir. Bu klasik tüp bebek metodudur.

İkinci yöntem ise mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu ise tek bir yumurtanın içine özel mikro manipülatör denilen bir alet sayesinde kıl şeklinde ince bir enjektörün içine bir tek spermin alınarak, iğne yapma şeklinde spermi yumurtanın içine iterek ertesi gün yumurtanın döllenip döllenmediğine bakılarak uygulanan bir yöntemdir.

Klasik tüp bebek tedavisi , mikroenjeksiyon yöntemine göre biraz daha düşüktür. Günümüzde hemen hemen tüm tüp bebek laboratuarlarında mikroenjeksiyon metodu çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok sık karşılaşılan tüp bebek rahatsızlığının türlü nedenleri vardır. Bunların başlıca nedenleri şunlardır:

Yumurtlama sorunları,

Kadının yaşı,

Endometriozis,

Çevresel faktörler,

Tıkalı ya da hasarlı tüp,

Alerjik sebepler,

Alınan bazı ilaçlar.

Yapılan her tüp bebek tedavisinde tutma şansı bir değildir. Uzmanlara göre her yüz tüp bebek uygulamasından altmış yetmiş uygulama başarı vermektedir. Erkeğin spermlerinde şekil ve hareket bozukluğu fazla ise, yumurtalıklarda şekil ve kalite problemi varsa, endometriozis varsa bu oranların biraz daha düşük olabileceği bildirilmiştir. O yüzden tüp bebek uygulamasında yüzde yüz başarı diye bir durum dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Tüp bebek tedavisi başarılı olmadığı zaman tekrar uygulamada bir sakınca yoktur ama yapılan çalışmanın ardından birkaç ay beklemek daha uygundur.

Yumurtlama tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda büyüklüğe neden olmaktadır. Bu büyüklüğün normal seviyeye gelmesi için aradan birkaç ay geçmesi gerekmektedir. Eğer iyi bir uygulama yapıldığı halde gebelik oluşmamışsa o zaman rahmin iç duvarı yeniden incelenmelidir. Yine iyi kalitede embriyo verilmesine rağmen embriyo tutunamamışsa tüplerin yeniden incelenmesi gerekir.

Tüp bebek tedavisi diğer yöntemlerle bebek sahibi olamayan her türlü çifte uygulanabilir.

Yalnız, anne ya da babada ciddi hastalıklar varsa tüp bebek tedavisi uygulanamayabilir. Bu konularda çok dikkatli olunmalıdır. Bu yöntemle dünyaya gelen bebeklerde diğerlerine göre ciddi bir rahatsızlık olduğu söylenemez. Yapılan araştırmalarda bu konu ile ilgili ciddi bir sorun saptanmamıştır. Normal şartlarla oluşan gebeliklerde risk ne kadarsa bunlarda da risk o kadardır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihhamilelikyumurta
Görüş Bildir