Tunuslu Muhalif Siyasetçiye Suikast

 > -

Tunuslu Muhalif Siyasetçiye Suikast

Tunuslu Muhalif Siyasetçiye Suikast

Tunus’ta muhalefetteki Demokratik Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Sol eğilimli muhalif siyasetçi Şükrü Belıyd'ın evinin önünde vurulduğu açıklandı. Eşi, Belyıd'ın işe gitmek üzere evden çıktığı sırada silahlı saldırıya uğradığını söyledi. Başından ve göğsünden yara alan Belıyd'ın hayatını kaybettiği ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Tunus Başbakanı Hamadi Cibali olayı kınadı ve bunun ‘siyasi bir cinayet' olduğunu söyledi.

Muhalefetteki Demokratik Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd, ılımlı İslamcı bir söylem benimseyen iktidardaki En Nahda Partisi'ne yönelik eleştirileri ve radikal İslamcı şiddete karşı uyarıları ile biliniyordu.

2011 yılında Arap Baharı'nın başladığı ülke olan Tunus'ta eski Devlet Başkanı Zeynel Bin Ali'nin devrilmesinin ardından, İslamcıların çoğunlukta olduğu bir hükümet iktidara gelmiş ve ülkede İslamcı ile seküler siyasi gruplar arasında çekişmeler baş göstermeye başlamıştı.

Şükrü Belıyd, bin Ali'nin devrilmesinden bu yana suikaste kurban giden ikinci muhalif siyasetçi.

©Deutsche Welle Türkçe

r tr, AP, BÖ/HS

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tunus
Görüş Bildir