Tunus'ta Muhalif Liderin Cenazesinde Çatışma

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Tunus'ta Suikast: Genel Grev İlan Edildi

Tunus'ta çarşamba günü öldürülen muhalif lider ülkede büyük gerginliğin yaşandığı bir sırada bugün toprağa verilecek.

Şükrü Belayid için cenaze töreni başkent Tunus'ta düzenleniyor. Ülkenin diğer pek çok kentinin de yeni olaylara sahne olmasından endişe ediliyor.

Ülkenin en büyük sendikası bir günlük grev çağrısında bulundu.

Tunus devlet televizyonu, üniversitelere cumartesi ve pazar günü derslere ara vermeleri talimatının verildiğini duyururken Fransa Tunus'taki okullarını kapatacağını açıkladı.

Tunus'ta Arap Baharı günlerinden sonra düzenlenen bu türden ilk saldırıda Belayid işe giderken arkadan kurşunlanarak öldürülmüş, saldırgan motosikletle kaçmıştı.

Tunus ve Gafsa'da yapılan gösterilerde polis göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Protestocular suikastın arkasında olmakla suçladıkları En Nahda İslamcı partisi öncülüğündeki hükümetin istifa etmesini istiyor.

Başbakan Hamadi Cibali, krizi yatıştırmak için teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurulmasını önerdi ancak bu öneri bizzat İslamcı En Nahda partisi tarafından reddedildi.

Tunus'taki BBC muhabiri çarşamba günkü suikastın liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardığını belirtiyor.

En Hahda, cinayetten sorumlu olduğu suçlamalarını reddediyor.

"Suikast, liberal ve laiklik yanlısı kesimler ile İslamcılar arasında aylardır süren gerginliği su yüzüne çıkardı"

Yaşanan son gerginlik, iki yıl önceki Arap Baharı'nın ülkedeki bölünme ve şiddet olaylarını bertaraf ettiğini düşünen kişilerin kendilerini aynı sokaklarda polisle çatışırken ve İslamcıların devrimi çaldıkları suçlamasını dile getirirken bulmaları sonucunu beraberinde getiriyor.

Muhabirimiz, bu ortamda bugünkü cenaze töreninin büyük bir gerginliğe sahne olacağını, pekçok Tunuslunun Belayid'in öldürülmesini "korktukları şeyin başlarına gelmesi" olarak değerlendirdiğini söylüyor.

Hükümete eleştirel gözle bakanlar, En Nahda'nın Arap laikçiliğinin kalesi olarak görülen ülkenin gidişatında aşırı muhafazakar Müslümanların ağırlık verdiğini söylüyor.

Gafsa'da belediye başkanlığının önünde temsili bir cenaze töreni düzenleyen grup polisle çatıştı.

Protestocu grubun içinde avukatlar ve hakimler de bulunuyordu; bu grup suikast nedeniyle iki günlük grev başlatmıştı.

Gün içindeki diğer bir gelişmede de Belayid'in lideri olduğu Halkçı Cephe'nin de aralarında bulunduğu muhalefet partileri meclisi boykot etmeye başladı.

Başkent Tunus'taki gösteriler sırasında muhalifler ile güvenlik güçleri arasında çıkan bir çatışmada bir polis öldü.

Zeynel Abidin bin Ali'nin devrilmesinden sonra işbaşına gelen hükümete karşı olan Şükrü Belayid insan hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle saygı duyulan laiklik yanlısı sol eğilimli bir isimdi.

Devlet Başkanı Munsif Marzuki Fransa'ya yaptığı ziyareti yarıda kesip Mısır ziyaretini iptal etti.

Marzuki, suikastın Tunus'taki devrimi etkilememesi gerektiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Muhalif Liderin Cenazesinde Çatışma

Tunus'ta suikast sonucu hayatını kaybeden muhalif lider Şükrü Belıyd'in cenaze töreninde çatışma çıktı.

Sağanak yağmura rağmen Belıyd'in başkentteki cenaze törenine aralarında önde gelen siyasetçilerin de bulunduğu yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Cenaze töreni sırasında bazı bölgelerde göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar meydana geldi.

Başkentteki Habib Burgiba Caddesi ve çevresinde bazı gruplar polise taşlarla saldırırken, güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Olaylar sırasında 10 aracın tahrip edildiği, yağma olaylarının da meydana geldiği öğrenildi. Çatışmalar, Beliyd'ın defnedileceği el-Cellaz mezarlığına da sıçradı. Mezarlık çevresinde protestocularla polis arasında arbede yaşandı.

Öte yandan Tunus'un en büyük işçi sendikası Tunus Genel İşçileri Sendikası (UGTT)'nın genel grev çağrısı ülke genelinde geniş yankı buldu. Grev nedeniyle birçok kentte temel kamu hizmetlerinin sağlanmasında aksamalar meydana geldiği kaydedildi.

Belıyd'in Tunus bayrağına sarılı tabutu, doğum yeri Cebel el-Cellud'dan askeri araca konularak başkent Tunus'ta defnedileceği el-Cellaz mezarlığına götürülüyor.

Belıyd'in cenaze merasimi yerli ve yabancı bir basın ordusu tarafından da takip ediliyor.

TUNUS / AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanFransaMısırPolisTunus
Görüş Bildir