Tunus'ta Hükümet Feshedildi

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Tunus'ta Hükümet Feshedildi

Tunus'ta Hükümet Feshedildi

Tunus Başbakanı Hamadi Cibali hükümeti feshettiğini ve ''teknokrat hükümeti'' kuracağını açıkladı.

Tunus resmi televizyonuna konuşan Tunus Başbakanı Hamadi Cibali, hükümeti feshettiğini ve yerine küçük çaplı, siyasi partilere üye olmayan kişilerden oluşan ''teknokrat hükümeti'' kuracağını belirtti.

Feshetme kararını koalisyondaki siyasi partilerin, kabine değişikliği üzerinde çözüme ulaşamadığı için aldığını belirten Cibali, kararı alırken muhalefet veya iktidar partileriyle görüşmediğini söyledi.

Cibali konuşmasında, hükümeti feshetme kararını muhalif lider Sükrü Belıyd'ın suikasta uğramasından önce aldığını vurguladı.

Başbakan Cibali, ülkenin yaşadığı siyasi dar boğazı aşmak ve demokratikleşme sürecini başarıya ulaştırmak için bu kararı aldığını kaydetti.

Cibali, kurulacak bağımsız teknokratlar hükümetinin genel seçim yapılana kadar ülkeyi idare edeceğini ve imkanlar doğrultusunda kalkınmayı sağlayacağını dile getirdi.

Cibali ayrıca Kurucu Meclis'i anayasa hazırlıklarını hızlandırarak, genel seçim tarihi belirlemeye çağırdı.

Tunus Genel İşçi Sendikası, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine en kısa zamanda genel seçime gidilebilmesi için katkı sağlamaları çağrısında bulundu.

Gösterilerde bir polis öldü Öte yandan Tunus'ta Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd'in öldürülmesinin ardından yaşanan olaylarda bir polis öldü.

İçişleri Bakanlığı, Lutfi Zar isimli polis memurunun başkent Tunus'ta bazı dükkanlara zarar vermek isteyen göstericileri engellemek isterken göğsüne isabet eden taş nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Tunus'ta muhalefette bulunan Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Belıyd, bu sabah evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

TUNUS / AA

Haberin Tamamı İçin:

Arap Baharının Fitilini Ateşleyen Tunus Yeniden Ayakta

Tunus’ta önde gelen solcu muhalif liderlerden Şükrü Belayid ‘in öldürülmesi üzerine patlak veren protestolar polisin bastırma çabalarına rağmen yayılıyor.

Belayid’in liderleri arasında olduğu Halk Cephesi ile başka üç muhalefet grubu parlamentodan çekildiklerini duyurdu ve genel grev çağrısı yaptı. Solcu liderin kardeşi Abdülmecid Belayid, Demokrat Yurtseverler hareketi liderinin evinden çıktığı sırada boynundan ve başından vurulduğunu söyledi.

Tunus ayakta

Suikast üzerine ülke genelinde şiddetli protesto gösterileri düzenlenmeye başladı.

İktidar partisi En Nahda’nın Mezune kentindeki binası ateşe verildi. Gafsa’daki En Nahda binası da tahrip edildi. Başkent Tunus’ta İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanan kalabalığı dağıtmak için polis göz yaşartıcı gaz kullanıyor.

Tunus’taki BBC muhabiri Sihem Hassaini , kalabalığın “İkinci devrim” sloganı attığını bildiriyor. Muhabire göre, genel greve katılım yüksek olacak.

İki yıl önce eski Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerin merkezi Sidi Buzid kentinde de sokaklarda lastikler yakılıyor. Kent sakini Mehdi Hurçani , Reuters’e yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 bin kişinin polisle çatıştığını dile getirdi.

Jebali hükümeti feshettiğini açıkladı

Tunus resmi televizyonuna konuşan Tunus Başbakanı Hamadi Jebali ise, hükümeti feshettiğini ve yerine küçük çaplı, siyasi partilere üye olmayan kişilerden oluşan “teknokrat hükümeti” kuracağını açıkladı.

Jebali, kurulacak bağımsız teknokratlar hükümetinin genel seçim yapılana kadar ülkeyi idare edeceğini ve imkanlar doğrultusunda kalkınmayı sağlayacağını dile getirdi.

Genel Grev çağrısı

AFP’nin haberine göre; Demokrat Yurtseverler’in içinde olduğu Halk Cephesi ve Cumhuriyetçi Parti ile El Massar ve Tunus Nidası grupları, yeni anayasayı hazırlamakla görevli Kurucu Meclis’ten çekildiğini açıkladı ve genel grev çağrısı yaptı.

BBC Arapça’dan Wafa Zaiane , ülkede İslamcılar ve laikler olarak iki ana kampa ayrılan geniş bir siyasi yelpaze olmasına rağmen, Ocak 2011′deki “Arap Baharı” ayaklanmasından beri ilk defa bir siyasi lidere suikast düzenlendiğine dikkat çekiyor.

( BBC , Reuters , AFP , Demokrat Haber )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=73890

Haberin Tamamı İçin:

Tunus'ta Hükümet Düştü

Tunus'ta Halk Cephesi'ne dahil muhalif partilerden Demokratik Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belaid'in öldürülmesi hükümeti düşürdü.

Suikast sonrası çıkan olayların ardından hükümetteki İslamcı En Nahda'yı suçlayan muhalefet, genel grev çağrısında bulundu. Dün birçok kentte yaşanan gösterilerde halk bin Ali'yi deviren süreçte olduğu gibi "Halk rejimin düşmesini istiyor" sloganları attı.

Belaid'in ailesi, suikasttan En Nahda'yı sorumlu tutarken cenazesinin Cuma günü kaldırılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı dünkü protesto gösterilerinde bir polisin öldürüldüğünü açıkladı.

HAMMAMİ: SORUMLU, KOALİSYON ORTAKLARIDIR

Suikast sonrası Halk Cephesi dahil 4 muhalif parti parlamentodan çekildi. Halk Cephesi, İçişleri Bakanı Ali Laradey'i "Belaid'in tehdit edildiğini bildiği halde gerekli önlemleri almamak"la suçladı. Halk Cephesi’nin sözcüsü, Tunus Emekçileri Partisi Genel Sekreteri Hamma Hammami, Şükrü Belaid’in öldürülmesinin sorumluluğunun, koalisyon hükümetini oluşturan 3 partide olduğunu söyledi. Belaid’in ölüm tehditleri aldığını ancak hükümetin bunları dikkate almadığını kaydeden Hammami, “Doğrudan bir partiyi işaret etmek istemiyoruz ancak, radikal politik gruplar Belaid’i tehdit etmeye devam ettiler” diye konuştu.

'TEKNOKRAT HÜKÜMETİ'

Başbakan Hamadi Cabali ise yeni bir teknokrat hükümetin kurulacağını açıkladı. Cabali, suikastın tüm Tunus'a karşı işlenmiş bir suç olduğunu dile getirdi. “Hiçbir politik partiyle bağlantısı olmayan bir milli birlik hükümeti kurmaya karar verdim" diyen Cabali Bakanlar Kurulu'nu feshetti

Suikast sonrası Cumhurbaşkanı Marzuki de Fransa'daki ziyaretini yarıda keserek ülkeye döndü.

*Evrensel Gazetesi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanFransaPolisTunus
Görüş Bildir