Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tunceli'de Çobanın Taş Aletler Bulduğu Yerde "Taş Devri" Kalıntılarına Ulaşıldı

0PAYLAŞIM

Tunceli'de Çobanın Taş Aletler Bulduğu Yerde "Taş Devri" Kalıntılarına Ulaşıldı

TUNCELİ Anadolu Ajansı - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde reelleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları sırasında, bir çobanın hayvan yayıldırırken gördüğü taş aletlerin olduğu alanda "Orta-Üst Paleolitik" ve "Epipaleolitik" yarıyıla ait yıkıntılar tespit edildi.

Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Dr. Öğretim Azası Yasemin Yılmaz başkanlığında, kent merkezi ve ilçelerinde 2015 senesinde başlatılan yüzey araştırmalarında yeni belirtilere rastlandı.

İlçeye bağlı Akyayık köyünde çoban 16 yaşındaki Umut Can Öner'in bir alanda taş aletler olduğunu yüzey araştırması takımına göstermesiyle bu alandaki çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Tunceli Valiliği, Şehir Kültür Turizm Müdürlüğü ve Tunceli Müze Müdürlüğü dayanağı ile bakanlık temsilcisi Arkeolog Özgür Şahin koordinesinde yürütülen çalışmalarda, Anadolu'nun kuzeydoğusundaki en daha önceki insan izlerine ait yıkıntılara ulaşıldı.

Ekipler, takribî 4 günlük çalışma ile Orta-Üst Paleolitik ve Epipaleolitik yarıyıla ait harabeleri, büyük bir titizlikle gün suratına çıkarttı.

  • "Değişik ilçelerde tam kültürel yarıyılları tespit ettik"

Yontma taş yarıyılına ait olduğu değerlendirilen harabeleri Tunceli Müzesinde gazetecilere sergileyen akademisyen Yasemin Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, kentte 5 yıldır arkeolojik yüzey araştırmaları yaptıklarını hatırlattı.

Yapılan çalışmalarla tam arkeolojik yarıyılların Tunceli'de sürekli olarak varlığının ortaya çıktığını ifade eden Yılmaz, "Alt paleolitik dediğimiz insanların konar-göçer, yaşadıkları ağırlıklı olarak onlardan geriye taş aletlerin kaldığı kültürlerden günümüze kadar değişik ilçelerde tam kültürel yarıyılları tespit ettik. Bu bizim açımızdan Tunceli'nin arkeolojik olarak ne kadar zengin olduğunu gösteriyor." dedi.

Yılmaz, emellerinin yeni arkeolojik alanlar tespit etmek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu seneki çalışmalarımızda ise Pülümür, Ovacık ve Çemişgezek'e odaklandık. Ovacık'ta cuma gününden itibaren çalışmaya başladık ve 4 gün bu çalışmalar sürdü. Ovacık'taki çalışmalarımızda epipaleolitik olarak adlandırdığımız ilk yerleşik cemiyetlerden hemen evvelki yarıyılı tespit ettik. Bu yarıyıl bizim evvelki çalışmalarımızda bulamadığımız bir yarıyıldı. Epipaleolitik yarıyıl dediğimizde daha çok minik aletlerle kompozit aletlerin çıktığı bir yarıyıl olarak öğreniliyor. Yeniden konar-göçer bir hayat şekli var ve onlardan geriye genelde minik taş aletler kalıyor."

  • "Anadolu arkeolojisinde de kuzeydoğu tarafında bu yarıyılla alakalı hiç yıkıntı yoktu"

Yılmaz, Ovacık'ta bulunan viranelerin ayrıntılı bir biçimde incelenip, araştırılacağını dile getirdi.

Yapılan keşifin ehemmiyetine değinen Yılmaz, laflarını şöyle bitirdi:

"Göreli kronoloji dediğimiz değişik yerlerde salt tarihlerle desteklenen taş aletlerle karşılaştırıp bu buluntuların yarıyılını daha net söyleyebiliriz. Belirtileri ilk bakışta Kılıç Gökten'in özellikle Elazığ bölgesinde yaptığı çalışmalarla azıcık karşılaştırdık. Orta ve üst paleolitik dediğimiz yarıyıla tarihlenen viranelerimiz var. Pertek bölgesinde alt-orta paleolitik yarıyıl harabeleri vardı, üst paleolitik noksandı. Bunu Ovacık'taki buluntularla bitirmiş olduk. Aynı zamanda epipaleolitik harabeleri noksandı. Onu da yeniden Ovacık'ta yan yana iki düz alanda bulduk. Bizim açımızdan çok yeni bir bulgu. Anadolu arkeolojisinde de kuzeydoğu tarafında bu yarıyılla alakalı hiç yıkıntı yoktu."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir