Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Zamanların En Ürpertici Kısa Öykülerinin Yer Aldığı 20 Kitap

 > -
Abone ol

Flavorwire sitesi tüm zamanların en korkunç kısa öykülerini sıralamış. Bize de bu hikayeler arasında okumadıklarımızı bir an önce edinip okumak düşer.

Kaynak: http://www.notosoloji.com/promotion/tum-...

1. “I Have No Mouth and I Must Scream,” Harlan Ellison

Ellison’un 1967’de yazdığı ve kıyamet sonrasındaki cehennemin bilim kurgu türündeki tasvirini verdiği öyküde, dünyada hayatta kalan son dört kişi, güçlü ve intikamcı bir bilgisayarın işkencesine maruz kalıyorlar.

2. “The Infamous Bengal Ming,” Rajesh Parameswaran

İlk olarak Granta dergisinin Korku özel sayısında yayımlanan öyküde bir kaplan, bakıcısına aşık oluyor ve aşkını bildiği tek yöntemle dile getiriyor. Daha sonra kaçan kaplan başka canlılara da aynı aşkı göstermeye devam ediyor!

3. “Snow, Glass, Apples,” Neil Gaiman

Gaiman’ın Pamuk Prenses öyküsü orijinalinden biraz değişik. Vampir, katil bir Pamuk Prenses ile ölü sevici bir Prens arasındaki ilişki bir çocuk masalı olmaya aday sayılmaz.

4. “The Signal-Man,” Charles Dickens

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden birinden bir klasik hayalet hikayesi. Aynı adlı kısa filme de uyarlanmış.

5. “The Yellow Wallpaper,” Charlotte Perkins Gilman

Feminist edebiyatının önemli isimlerinden olan Gilman’ın bu öyküsü, bir odaya kapatılmış psikolojik olarak sorunlu bir kadının dilinden odanın duvar kağıdında yaşayan insanları anlatıyor.

6. “The Monkey’s Paw,” W.W. Jacobs

Türün klasikleri arasında yerini almış ve dünya edebiyatını etkilemiş sürükleyici bir öykü. Maymun pençesinin üç dileği gerçekleştirdiği ancak bunun sonuçlarının felaket getirdiğini işleyen kült bir öykü.

7. “The Tell Tale Heart(Gammaz Yürek),” Edgar Allan Poe

Türün en önemli yazarları sayıldığında en başta Poe diyenlerin oranı epey yüksek olacaktır. Bu öykü de yazarın ustalık eserleri arasında. Zamanla deliren bir katilin öyküsü gerçekten tüyler ürpertici.

8. “The Road Virus Heads North,” Stephen King

King’in onlarca öyküsü bu listede yer alabilirdi ama Flavorwire nihayetinde birini seçmek zorundaydı ve bunu seçmiş: bir resmin korkutucu öyküsü.

9. “Casting the Runes,” M.R. James

Modern hayalet öykülerinin ustasından rüyalarınıza girebilecek bir eser. Şimdiye kadar yazılmış en iyi korku hikayeleri listelerinde her seferinde üst sıralarda gösteriliyor.

10. “The Dunwich Horror,” H.P. Lovecraft

Bir başka ustanın bir başka başyapıtının 1970 tarihli bir filmi de bulunuyor.

11. “Out of Skin,” Emily Carroll

Emily Carroll ürpertici öykülerin ustalarından biri. Ölümden sonra dirilen bir kadının hikayesi anlatılıyor ve izleyiciyi de adeta hikaye ortamındaymış gibi hissettiriyor.

12. ”The Lottery,” Shirley Jackson

Sürprizle dolu, rahatsız edici bir öykü ama tam da bu yüzden konusunu bile söylemek doğru değil. Güzel güneşli bir gün tasviri ile başlayıp tahmin edemeyeceğiniz bir sona götüren mutlaka okunması gereken bir öykü.

13. “The Willows,” Algernon Blackwood

Tuhaf ve korkunç bir maceraya dönüşen bir tekne gezintisi. Türün erken örneklerinden. İngiliz doğaüstü edebiyatının en başarılı eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

14. “A Good Man is Hard to Find,” Flannery O’Connor

ABD'nin güneyinde geçen, okuyanın kolay kolay unutamayacağı, insanlık üzerine sarsıcı bir öykü.

15. “The Pelican Bar,” Karen Joy Fowler

2009 yılında Shirley Jackson Ödülü’nü kazanan bu öykü bir çeşit yetiştirme yurdundaki kızların ürkütücü hikâyesini anlatıyor.

16. “Miriam,” Truman Capote

Terbiyeli, garip giyinmiş çocuklar korkutucu olabilir mi?

17. “Dial Tone,” Benjamin Percy

Zaman, uzay ve aklınızı bükecek bir korku hikâyesi.

18. “Le Horla” by Guy de Maupassant

Yazarı 1887’de hastaneye yatırılmadan önce yazılmış bir delilik hikayesi. İçinde doğaüstü bir varlığın yasadığına inanan saplantılı bir adamın günlüğü konu edilmektedir.

19. “The Demon Lover,” Elizabeth Bowen

Ölmüş sevgilisiyle randevuya giden bir kadın. Sembolizm esintileri taşıyan ve ruhani yıkıntı, histeri gibi kavramların işlendiği ürpertici bir öykü.

20. “A Rose for Emily,” William Faulkner

Faulkner’ın erken zamanlarından, finalinin çarpıcılığıyla ve sürükleyiciliğiyle bilinen bir öykü.

Bonus: "Kara Kedi," Edgar Allan Poe

Suç psikolojisinin ele alındığı öykü genelde yazarın Gammaz Yürek isimli öyküsüyle birlikte ele alınır. Her iki öyküde de bir katil suçunu gizler ve hiç yakalanmayacağını düşünür, ancak kendisine suçunu sürekli hatırlatan rahatsız edici bir şey sebebiyle işler tahmin ettiği gibi yürümeyecektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bunların türkçesi yok mu yaaa böyle kitapları önermeniz çok güzel korku romanları çok hoşuma gidiyor her ne kadar okumaya fırsat bulamadımsa da en kısa zamanda okuyacağım

patrickn-bateman

masters of horror un bir bölümünde black cat i işlemişlerdi izlemek isteyen varsa baya sağlamdı tavsiye ederim

Görüş Bildir