Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Tüm Zamanların En Ünlü 25 Fotoğrafı

Anasayfa > Cool

Çeşitli ülke ve olaylarda çekilmiş, hemen hemen herkesin zihnine kazınmış bu çarpıcı fotoğraflar, tarihe de damgasını vurmuş. Fotoğrafların ardındaki hikayeler de bir o kadar hüzünlü ve ilginç.

1.

1.

Afgan kızı (1984): Steve McCurry tarafından çekilen fotoğraf. Fotoğraftaki Şarbat Gula, Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 1984 yılında Pakistan'da bulunduğu mülteci kampında Steve McCurry tarafından fotoğrafı çekildi. Gula, kamptaki okulda öğrenciydi. Afgan kadınların fotoğraflarını çekmek konusunda zorluklar yaşayan Steve McCurry, eline geçen fırsatı iyi değerlendirdi. Gula fotoğrafı çekildiğinde yaklaşık on üç yaşındaydı. Bu fotoğraf, National Geographic 1985 haziran sayısında 'Afghan Girl' (Afgan Kızı) başlığıyla yayımlandı. Şarbat Gula keskin bakışları ve yeşil gözleriyle, seksenli yıllardaki Afgan savaşının ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi oldu. Fotoğraf ayrıca yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahip.

2.

2.

Omayra Sanchez (1985): Frank Fournier tarafından çekildi. Omayra Sanchez, 14 Kasım 1985'te patlak veren Nevado volkanında ölen 25 bin kişiden biriydi. 3 gün boyunca çamurun yani volkan atıklarının içinde kaldı. Ölümle beklerken gösterdiği cesaret ve attığı gülücükler hala akıllarda. 3. günün sonunda hipotermia yüzünden öldü. Çekilen bu fotoğraf son 50 yılın en iyi fotoğrafları arasına seçildi. Kolombiya hükümetinin bu faciadaki ihmalkârlığını gözler önüne sererek büyük bir soruşturmaya neden oldu.

3.

3.

Portrait of Winston Churchill(1941): Winston Churchill Ottova'ya geldiğinde Kanadalı fotoğrafçı Yousuf Karsh tarafından çekildi. Churchill portresi Karsh'a uluslar arası bir ün getirdi. Life dergisinin kapağında çıktı.

4.

4.

Kosova Mültecileri (1999): Carol Guzy, Kosova Mültecilerini gösteren bu fotoğrafı ile Amerikan Pulitzer ödülünü kazanan ilk kadın fotoğrafçı oldu.

5.

5.

Gıda Kampına Doğru Sürünerek Giden Çocuk (1994): Güney Afrika'daki kıtlık sırasında Kevin Carter tarafından çekildi ve fotoğrafçıya Pulitzer Ödülü'nü getirdi. Fotoğrafta, bir kilometre uzaklıkta bulunan BM yemek kampına doğru sürüklenerek ulaşmaya çalışan çocuk gösteriliyor. Akbaba ise bu çocuğu yemek için bekliyor. Bu fotoğraf bütün dünyayı şok etti. Kevin Carter da dahil, hiç kimse, fotoğrafı çeken çocuğa ne olduğunu bilmiyor. Carter ise, bu fotoğraftan sonra kendini toparlayamadı ve intihar etti.

6.

6.

Ayrılmış Su Çeşmeleri (1950): 'Magnum Photos'tan Elliott Erwitt tarafından çekilen fotoğraf. Kuzey Karolina'da çekilmiş fotoğrafta beyazlar ile siyahîlerin su çeşmelerinin bile ayrıldığı görülüyor.

7.

7.

Monk'un Yanışı (1963): Malcolm Browne'un çektiği fotoğraf. 11 Haziran 1963 günü Vietnamlı bir Durist rahip Thich Quang Duc, Katolik Diem rejiminin baskıcı politikalarına dikkat çekmek için Saigon şehrinin işlek bir kavşağında kendini yakarak öldürdü. Görgü tanıklarının ifadesine göre Duc, iki öğrencisiyle birlikte yolun ortasında durup arabadan usulca inerek yere oturdu ve talebelerinden üzerine benzin döküp kendisini yakmalarını istedi. O an hiç kıpırdamadı, ses çıkarmadı.

8.

8.

Bliss, Mutluluk (2000): Fotoğrafçı, Charles O'Rear. Belki de en çok bu fotoğrafı tanıyoruz. Görüntü Windows XP'de tema için varsayılan duvar kağıdı olarak kullanılıyor. Fotoğrafın Kaliforniya civarında çekildiği düşünülüyor.

9.

9.

Triangle Gömlek Fabrikası Yangını (1911): Uluslararası Bayanlar Giysi İşçileri Sendikası tarafından çekilmiş fotoğraf. 25 Mart 1911'de New York'ta Triangle Gömlek Fabrikası'nda meydana gelmiş ve çoğu Almanya, İtalya, İrlanda ve Doğu Avrupa'dan ABD'ye yeni göçmüş 148 işçinin ölümü ile sonuçlanmış yangın. Can kaybının yüksekliği, yangının çıkış nedenlerinin belirsizliği ve acil durum önlemlerinin yetersizliği ve ayrıca ölenlerin tamamının kadın olması, olayın bir 'skandal' olarak tarihe geçmesine zemin oluşturdu. Ayrıca burada çalışanlardan birçoğu 12-13 yaşındaydı ve iş şartları çok ağırdı. Haftalık 6-7 dolar için 60 ile 72 saat çalışıyorlardı.

10.

10.

1957 Douglas Martin, ABD. ABD'de sadece beyaz öğrencilerin devam ettiği Harry Harding Lisesi'ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts'ın okuldaki ilk günü. Tacizlere sadece 4 gün dayanabilmişti.

11.

11.

1958 Stanislav Tereba, Çekoslovakya Sparta Prag ve Bratislava arasındaki şampiyonluk maçından bir kare. Fotoğrafçı bu kareyi çektiğinde henüz 20'sindeydi.

12.

12.

1960 Yasushi Nagao, Japonya 12 Ocak 1960. Sağcı öğrenci, Japon Sosyalist Parti lideri Asanuma'yı öldürmeden saliseler önce...

13.

13.

1962 Héctor Rondón Lovera, Venezuella Sniper tarafından vurulan bir asker son anlarında papaza tutunuyor...

14.

14.

1964 Donald McCullin, İngiltere Kıbrıs'ta bir Türk kadın Rumlar tarafından öldürülen kocasının yasını tutuyor. Olaydan çok etkilenen İngiliz McCullin, olaya fotoğrafçı gözüyle baktığı ve bir sosyal görevli gibi yardım edemediği için suçluluk duyduğunu itiraf ediyor.

15.

15.

1965 Kyoichi Sawada, Japonya Güney Vietnam'da anne ve çocukları ABD bombalarından kaçmak için nehri geçmeye çalışıyor

16.

16.

1966 Kyoichi Sawada, Japonya ABD birlikleri Güney Vietnam'da Vietkong'lu ölü bir askeri sürüklerken... Ödülü 2 yıl üstüste kazanan Japon fotoğrafçı Swada'yı, tanık olduğu görüntüler onu o kadar yıprattı ki aldığı ödüllere hiç sevinemedi. Kamboçya'da bir görevdeyken 1970'de öldürüldü

17.

17.

1967 Co Rentmeester, Hollanda 1967 Güney Vietnam. M48 tipi bir tankın komutanı objektiflere takıldı. Bu ödülü kazanan ilk Hollandalı olan Rentmeester, ödüllü fotoğrafı olağanüstü sıcak bir tankın üzerine uzanarak çekti.

18.

18.

1968 Eddie Adams, ABD 1 Şubat 1968. Güney Vietnam Polis Şefi Nguyen Ngoc Loan, Viet Kong'lu olduğundan şüphelendiği genci öldürürken...

19.

19.

Ölümden bir kaç saniye önce (1973) Şili’nin askeri darbeyle devrilen başkanı Salvador Allende bu fotoğraf çekildikten bir kaç saniye sonra öldü.

20.

20.

İlk Uçuş (1913) - İnsanlığın kanatlandığı ilk anın fotoğrafı.

21.

21.

Charles C. Ebbets (1932) Charles C. Ebbets tarafından 29 Eylül 1932 yılında bu gün General Electric Binası olarak bilinen Rockefeller Merkezi’nde çekilen bu fotoğraf 2 Ekim pazar günü New York Herald Tribune’de yayınlandı.

22.

22.

Tank Adam veya meçhul asi, 5 Haziran 1989'da, Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda Çin yapımı Type 59 tankları önünde tek başına durarak tankların geçişini engellemeye çalışması sırasında fotoğrafı ve videosu çekilen ve böylece uluslararası kamuoyunda tanınmış olan bir kişidir. Şahsın kimliği tam olarak bilinmediği için Tank Adam veya meçhul asi rumuzlarıyla anılmıştır. Her ne kadar daha sonraları İngiliz tabloit gazetesi Sunday Express ilgili kişinin 19 yaşındaki Çinli öğrenci Wang Weilin (王维林) olduğunu duyursa da bunun doğru olup olmadığı bilinmemektedir ve şahsın kimliği, veya kendisine olaydan sonra ne olduğu, hâlâ yaşayıp yaşamadığı meçhuldur.

23.

23.

Yevgeny Khaldei (1945) İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın düştüğü an. İki Sovyet askeri Raqymzhan Qoshqarbaev ve Georgij Bulatov, Berlin’deki Reichstag binasına Sovyetler Birliği bayrağını dikiyor

24.

24.

Amerikan Hava Kuvvetleri Arşivinden (1945) 6 Ağustos 1945′te Hiroshima semalarından kente atılan ‘Little Boy’ (Küçük Çocuk) 80 bin kişinin hayatına mal oldu. 9 Ağusto’ta da aynı omba bu kez Nagazaki’ye atıldı ve 100 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bombanın etkileri ise kuşaklar boyunca silinemedi

25.

25.

Peter Leibing (1961) Doğu Alman askeri Conrad Schumann barikatları geçip Batı Berlin’in Fransız kontrolündeki bolümüne sığınırken… Fotoğraf Peter Leibing tarafından 1961 yılında çekildi ve Soğuk Savaş’ın simgelerinden biri oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
513
244
117
56
54
51
26
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?