Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüketiciler İçin e-Ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Tüketiciler İçin E-Ticaretin Avantaj Ve Dezavantajları

Tüketiciler İçin E-Ticaretin Avantaj Ve Dezavantajları

Geçtiğimiz günlerde e-ticaretin şirketler için avantaj ve dezavantajlarını ele almıştık. Bu yazıda da online alışverişe tüketicilerin gözünden bakarak, e-ticaretin kullanıcılara ne gibi artı ve eksileri olduğu üzerinde duracağız.

Türkiye’de internet kullanıcılarının e-ticareti kullanmaya hala daha tam alışamamış olmalarının başlıca sebeplerinden biri güven. Parasını ödedikleri ürünlerin ellerine ulaşıp ulaşmayacağı, verdikleri siparişin doğru olup olmayacağı ya da kredi kartı numaralarının çalınması gibi birçok farklı nedenden dolayı kullanıcılar e-ticaretten çekinse de aslında e-ticaretin kullanıcılara sağladığı imkanları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Kullanıcılar için e-ticaretin avantajları

7/24 alışveriş yapma imkanı

Online alışverişin en önemli avantajlarından biri 7 gün 24 saat kullanıcılara alışveriş yapma imkanı sunuyor olması. Gece karnınız acıktığında açık restoran aramaktansa internete girip yemek sipariş edebilirsiniz. Bir arkadaşınıza hediye almanız gerekiyor ve fakat işlerin yoğunluğundan alışveriş yapmaya vakit bulamıyorsunuz. İşte burada online alışveriş sizin yardımınıza koşuyor. İster eve gittiğinizde ister iş yerinde 10 dakikalık bir mola verdiğinizde mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızın başından hemen birkaç tık ile istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Bunun yanında kullanıcılar bulundukları bölgede satılmayan ürünleri e-ticaret sayesinde satın alabiliyorlar. Satın almak istediğiniz ürün farklı bir şehir ya da ülkede bile olsa, kargo yolu ile o ürün kapınıza kadar gelebiliyor ve siz de istediğiniz ürüne kavuşmuş oluyorsunuz. Online alışveriş kullanıcılar için sınırların kalkmasına yardımcı oluyor.

Geniş Ürün Yelpazesi

İnternet ürün çeşitliliği konusunda oldukça zengin. Kullanıcılar internette birçok çeşitte ve kalitede ürün bulma şansına sahip. Elektronikten giyim kuşama, ev araç gereçlerinden ikinci el ürünlere kadar internette neredeyse herşeyi bulmak mümkün.

Ürün çeşitliliğinin bol olmasının sağladığı bir fayda ise kullanıcılar aynı ürünlerin fiyatlarını farklı internet sitelerinden karşılaştırabilir ve böylece en uygun fiyatlısını bularak onu satın alabilirler. Eskisi gibi en uygun fiyatlı ürünü mağaza mağaza dolaşıp bulmaları gerekmiyor artık. Bu sayede internet kullanıcıları zamandan tasarruf ederken aynı zamanda piyasadaki en ucuz ürünü de bulabiliyor.

İnternetten istediğiniz kişilere hediye yollayabilirsiniz. Alışverişi yapıp, faturayı kendi adresinize yollatabilir ve aldığınız üründe doğrudan hediye olarak istediğiniz kişiye ulaşmış olur. Bu sayede arkadaşlarınızın doğum günlerinde, düğünlerinde ya da diğer önemli günlerinde yanlarında olamasanız da, internetten hediye gönderme fırsatına sahip olmuş oluyorsunuz.

Alışveriş merkezlerindeki kalabalığa girmemiş oluyorsunuz

Eğer kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız online alışveriş tam size göre. Evinizde koltuğunuzda ayaklarınızı uzatarak konforlu bir şekilde alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında evin düzenli ihtiyaçlarını da internetten sipariş vererek karşılamanız mümkün. İş temposundan arta kalan vaktinizi alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde geçirmek istemiyorsanız, internetten sipariş vererek kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik sorunu yaşamıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekmiyor ya da kendi aracınızı kullanıyorsanız park sorunu yaşamıyor ve tabi ki akaryakıttan da tasarruf sağlıyorsunuz ve hava koşullarından da etkilenmemiş oluyorsunuz.

Bunların dışında bir de kişiye özel olan iç çamaşırı ya da yetişkin ürünleri gibi alışverişler var. Mağazalarda bu alışverişleri yapmaya çekinen kişiler, online mağazalardan bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bu konuda özellikle Türkiye’de oldukça çekingen olan kullanıcılar için bu tür online mağazalar hizmet veriyor.

İkinci el ürünleri alabilir ve satabilirsiniz

Kullanıcılar internet üzerinden ikinci el ürünlere ulaşabilir ya da artık kullanmadıkları ürünleri yine internet aracılığıyla satabilirler. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları oldukları ürünlerin ikinci ellerine daha kolay ulaşabilirler ve daha ucuza bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. İkinci el ürün satışı eskiden sadece bulunduğunuz yerde arayıp sorarak bulabileceğiniz bir seçenekti; ama artık teknolojinin de yardımıyla dünyanın bir ucundan bu alışverişleri yapmak mümkün hale geldi.

...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kredi Kartı
Görüş Bildir