Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüketiciler En Çok Nelerden Şikayetçi?

 > 
64PAYLAŞIM

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yılın ilk 6 ayında tüketici hakem heyetlerine toplam 888 bin 489 başvuru yapıldığı söyledi. Başvurular arasında yüzde 78'lik oranla bankacılık işlemleri ilk sırada yer alıyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında tüketici hakem heyetlerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu sorunların çözümü için il ve ilçelerde kurulu tüketici hakem heyetlerine başvurulduğunu anımsaratak, heyetlere yılın ilk 6 ayında toplam 888 bin 489 başvurunun yapıldığını söyledi.

Bankacılık işlemleri ile ilgili şikayetler ilk sırada

Peki tüketiciler en çok hangi konularda şikayette bulunuyor?

Tüfenkci'nin açıklamasına göre, başvuruların sektörel ayrımı şöyle:

  • Yüzde 78 oranla bankacılık işlemleri

  • Yüzde 14 oranla ayıplı mal ve hizmetler

  • Yüzde 5,65 oranla mesafeli sözleşmeler ile abonelik sözleşmeleri

  • Yüzde 0,69 oranla taksitli, ön ödemeli ve işyeri dışında sözleşmeler

  • Yüzde 0,19 oranla devre tatil ve paket turlar

‘Yüzde 88'i tüketici lehine’

Bakan Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerince yılın ilk 6 ayında karara bağlanan şikayetlerin yüzde 88'inin tüketicilerin lehine sonuçlandığını kaydetti.

Tüfenkci, geçtiğimiz günlerde başvuru yoğunluğu nedeniyle hakem heyetlerinde bazı sorunların yaşanabildiğini, bu nedenle heyetlerin yapısal değişikliklerine ilişkin hazırladıkları çalışmayı yakında hayata geçireceklerini ifade etmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir