Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuhaf Ülke Kuzey Kore'nin Gizemli Lideri Kim Jong-Un

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Tuhaf Ülke Kuzey Kore'nin Gizemli Lideri Kim Jong-Un

Tuhaf Ülke Kuzey Kore'nin Gizemli Lideri Kim Jong-Un

İstese Dünyanın Sonunu Getirebilir!

Kuzey Kore hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir.Lakin dünyanın beşinci en büyük ordusuna ve daha önemlisi en öldürücü nükleer silahlarına bu ülke sahipAtılan her adım ise tek bir adamın ağzından çıkıyor.Geçtiğimiz aralık ayında ölen babasının yerine geçen 27 yaşındaki Kim Jong-Un'da bahsediyorum.Dünyanın en mühim adamlarında biri olacak olan Kim Jong-Un,önemli olduğu kadar esrarengiz bir adam.

Başkent Pyongyang'ın resmi makamları tarafında çekilen birkaç kare fotoğrafı. . . Dünyanın beşinci büyük ordusu olan Kuzey Kore Ordusu'nun fotoğrafları. . .İnsan haklarının sınırsız ihlali. . .Devletin elinde nükleer silahlar olması. . .Birkaç bilgi kırıntısı hariç hiç kimse Kuzey Kore hakkında kesin ve net bilgilere sahip değil.Zira Kuzey Kore,dünyaya sırt çevirmiş,tamamen kendi kabuğuna çekilmiş,hatta sanki bu dünyanın bir parçası değilmiş gibi sessiz sedasız varlığını sürdüren bir ülke.Çin,Küba,Lao,İsviçre ve Rusya hariç hiçbir ülke ile ticari ya da resmi hiçbir irtibat kurmuyor.Ülke,turist kabul etmediği gibi,Kuzey Kore vatandaşı olan bir kişinin,devlet tarafında bir görev söz konusu olmadığı sürece yurt dışına çıkması söz konusu değil.Telefon,internet gibi sistemler ülkede var lakin sansür o kadar yoğun ki,yabancı internet sitelerine ulaşmak şöyle dursun,adam akıllı iletişim kurmak hayalden farksız.Ülkede uçan kuştan,halkın giymekle mükellef olduğu üniformaya,resmi tatillere,radyoda çalınacak şarkıya kadar istisnasız her şey,Kuzey Kore'yi yöneten Kim hanedanında soruluyor.Kim ailesinin,Kuzey Kore'nin kaderini çizecek üçüncü nesil lideri ise Kim Jong-Un.

Dünyanın en büyük ordularından birinin lideri ve daha da önemlisi en büyük nükleer silah rezervinin mutlak yöneticisi olacak adam hakkında bilinenler,önemiyle ters orantılı.Kim ailesinin varisi,İngiliz tahtının varisi Prens Harry ya da Prens Williams gibi magazin figürü olmamakla kalmadı.Ülkede yabancı basın,adam akıllı işlevini koruyabilen elçi ya da herhangi bir haber kaynağı olmadığı için 2011'de ölen ikinci nesil başkan Jong-İl'in kaç oğlu olduğu bilinmiyordu.Bu sayının üç olduğu tahmin edilse de,Un'un gerçekten var olduğu ilk kez Kuzey Kore'den kaçan bir mültecinin dramını anlattığı kitapta teyit edilmişti.Un'un yakın zamana kadar basının eline geçen tek fotoğrafı,11 yaşındaki halini gösteren,flu siyah-beyaz bir vesikalıktı.Un,Jong-İl'in dördüncü eşinden olan iki oğlunda küçüğüydü.

Sahip olduğu muazzam askeri güç nedeniyle,siyasi analistler ve ABD istihbarat örgütleri,her zaman Kim ailesini takip ediyordu.Özellikle,Jong-İl'in varisinin kim olacağı her daim,dünya medyasında araştırılan bir konuydu.Lakim,kimse Un'un babasının varisi olmasını beklemiyordu.Zaten Jong-İl,güvenlik konseyinde ve ordu kontrollerinde hep büyük oğluyla görüntüleniyordu..Dolayısıyla,Un gözlerden uzak,sessiz sakin bir çocukluk yaşadı.Hatta doğum tarihi bile gözden kaçtı.

Kim'in 1 Ocak 1983 ya da 1984'te doğduğu tahmin ediliyor.Eğitimini,Kim ailesinin bütün fertleri gibi,İsviçre'de tamamladı.Kimliğinin gizli kalması için takma isimlerle kayıt olduğu okullarda,babasının özel şoför olduğunu söylüyor ve bir seneden fazla aynı okula devam etmiyordu.Utangaç,derslerinde orta derecede başarılı,sıradan bir çocuktu.Sadece spor dallarındaki başarısı ve inanılmaz iştahı dikkat çekiyordu.Bir basket maçlarını hiç kaçırmaması.Un,NBA liginin bütün maçlarını,aradaki saat farkına rağmen canlı olarak takip ediyor ve önemli oyuncuların bütün skorlarını ezbere biliyordu.Sınıf arkadaşlarıyla paylaşımı,basketboldan öteye geçmedi.Okul çıkışlarında ve tatil günlerinde bütün vaktini yaşıtı sınıf arkadaşları yerine Kuzey Kore büyükelçisi ile geçiriyordu.18 yaşında okulu bitirdikten sonra Kuzey Kore'ye dönen Un,Kim 2- Sung Üniversitesi'ni bitirdi.Sonra,20 yaşına kadar ortalarda görünmedi.

Disneyland Fantezisi

Bütün spot ışıkları Un'un üzerine çevrildiğinde,sene 2009 olmuştu.Un,yaklaşık 26 yaşındaydı.Kalp hastası babasının durumu iyice ağırlaşmıştı.Ülkede herkes yeni varisin açıklanmasını bekliyordu.Jong-İl tahta kendisinden sonra tahta Un'un çıkacağını açıkladı.Zira eski favorisi olan büyük oğlu babası için çok büyük sayılacak bir günah işlemişti.Gizlice yurt dışına çıkmıştı.Bu iş için sahte pasaport kullanmıştı.Üstelik gittiği ülke ezeli düşman olarak görülen Japonya idi.Japonya'ya kaçma amacı ise,Disneyland'ı ziyaret etme arzusu idi ki,Jong-İl için bardağı taşıran son damla bu saçmalıktı.Yetişkin bir adamın Amerikan çizgi film karakterlerini görmek için hayatını riske atması kendini Stalinist olarak tanımlayan ve dünyanın son beş komünist ülkesinden birini idare eden baba için kabul edilemez bir günahtı.Bu hatası büyük oğula varislik şansını yitirmeye mal oldu.Ortanca erkek çocuk ise şansını baştan yitirmişti.Zira ilk gençlik yıllarından beri 'efemine' tavırlar olan bir çocukla,babasının yıldızları hiçbir zaman barışmamıştı.Dolayısıyla geriye kalan tek isim Un idi.Lakin Un,zoraki varis profili çizmekten çok uzak.Orduya,devlet idaresine büyük ilgi duyduğu söyleniyor.Kuzey Koreli devlet adamları için Un gerçekten doğru bir varis.Hatta devlete bağlı Kuzey Kore basını Un'u şimdiden "Gündüz Yıldızı Prensi" diye göklere çıkarmaya başladı bile.

Lakin Batılı analistler,Kuzey Koreli devlet adamları kadar iyimser değil.BBC,Kuzey Kore devletinin kurucusu Kim-2 Sung'un varis olarak seçtiği oğlu İl-Jong'u tam 30 yıl boyunca tahta hazırladığını oysa Jong-İl'in oğlunu sadece iki yıl eğitebildiği söyleniyor.Zaten Kim Jong-İl,1994 yılında tahta geçtiğinde,52 yaşında tecrübeli bir devlet adamıydı.Un ise sadece 7 yıllık bir devlet adamlığı olan 27 yaşında,çok genç bir adam.Dolayısıyla hayatı boyunca varisliğe hazırlanmamış bir adamın,kayıtsız şartsız bir şekilde,dünyanın önemli ülkelerinden birinin başına geçecek olması endişeli yorumları beraberinde getirdi.Üstelik artık Kuzey Kore,Jong-İl'in devleti devraldığı 1990'lı yıllardaki gibi fakir bir ülke olmaktan öte çok uzun süren kıtlık dönemleri nedeniyle genç nüfusunu kaybetmiş,sağlık sistemi çökmek üzere olan ve milli gelir bakımından dünyanın en fakir ülkelerinden biri idi.Bu nedenler göze alındığında,genç lider Un'un,rejimin hala ne kadar güçlü olduğunu kanıtlayıp,rüştünü ispat adına bölgede çok tehlikeli adımlar atmasından endişe edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Amerika başta olmak üzere;Batılı ülkeler Güney Kore'de bir an evvel rejimde istikrarın sağlanıp,Çin'deki benzer yeni bir ekonomik model benimsemesini istiyor.Ülkenin sefaleti bir an evvel aşması büyük önem taşıyor.Zira parasal sorunlar aşılmazsa,Un son çare olarak Pakistan,İran ve Rusya gibi ülkelere nükleer silahlarını satarak insanlığın sonunu getirecek bombanın fitilini çekebilir.

Kim Jong-Un Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Şey

1- Kim Jong-Un,ülkesinde stil ikonu olarak kabul ediliyor.Un'un saç kesimi 12 Milyon Kuzey Koreli erkek tarafından berberlerden en çok kopya edilmesi istenen kesim.Özellikle gençler,saçlarının aynen onunki gibi olmasını istiyor.

2- 2011'de Güney Kore medyasında Kim Jong-Un'un hep örnek aldığı dedesine benzemek için bir dizi estetik operasyon geçirdiği haberleri ortalığı yıkıp geçmişti.Kim'in göz kapaklarının ve burnunun neşterden geçtiği iddia ediliyor.

3-Her türlü emperyalist Batı etkisinden uzak yetiştirilen Un,Amerikan sporlarından biri olan,basketbol tutkunu.Özellikle Michael Jordan onun için ilahtan farksız.

4-Un,Bern'de ve Cenevre'de hep takma isimlerle okusa da,aslında okul idaresi de,İsviçre Hükümeti'de onun kim olduğunda haberdardı.Un ise babasının özel şoför olduğunu iddia ediyordu.

5-En büyük özelliklerinden biri utangaç olması.Çocukuğundan beri yeni insanlarla iletişim kurmakta zorlandığı söyleniyor.

6-Utangaçlık özelliği,spor müsabakalarında yerini hırsa bırakıyor.Okul yıllarında özellikle kayak ve tenis yarışmalarında kaybetmek nedir kesinlikle bilmediği ve inanılmaz hırslı olduğu söyleniyor.

7-Yeni liderin,babası gibi kalp ve diyabet hastalığından mustarip olduğu iddia ediliyor.

8-Kim ailesinin eski şahsi aşçısı,Un'un bir domuz kadar obur olduğunu ve 10 kişilik bir yemeği tek başına kısa bir sürede silip süpürebileceğini açıklamştı.

9-Yarım asrı aşan bir sürede Kuzey Kore'yi Tanrı gibi yöneten Kim ailesi kendileri hakkında mitoloji yaratmakta çok usta.Aynı mitoloji Un için de yaratıldı.Un'un 1 Ocak'taki doğum günü,çoktan ulusal tatil edildi bile.

10-Un'un lider olması kararlaştırıldığından beri,ordudaki askerlere her gün Un'un ne kadar asil,zeki,çevik ve kusursuz bir lider olduğuna ilişkin propaganda filmleri izlettiriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinİngiltereİranİsviçreJaponyaKoreRusyaSiyah Beyazdizişeker hastalığıtatil
Görüş Bildir