Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuğrul Türkeş: 'İdam Cezasına Karşıyım, Faydasından Çok Zararı Olur'

 > 
22PAYLAŞIM

İdam cezası tartışmalarıyla ilgili konuşan ve idamın geri getirilmesine karşı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Faydasından çok zararı olur" dedi. Türkeş, eski partisi ile yeni partisi arasındaki Anayasa taslağına ilişkin görüşmelerle ilgili ise, AK Parti'yi referanduma itmenin Bahçeli'nin erken seçime yönelik bir siyasi tuzağı olabileceğini söyledi.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Bahçeli'nin AKP'den herhangi bir davet olmadan yaptığı 'yeni Anayasa ve başkanlık çıkışı' ile ilgili, Bahçeli'nin bir stratejisi olabileceğini söyledi ve partisine referandum uyarısında bulundu:

'Yanlış bir adım attırırsan %49 dahi alsa referandumu kaybetmiş olur'

"Referandum genel seçim değildir. 7 Haziran’da yüzde 41 alırsın, 1 Kasım’da yüzde 49.5’e çıkarırsın ve mutlak galipsin. Referandumda aynı yüzde 49.5’u aldığında seçimi kaybettin demektir. Referandumu kaybetmek cumhurbaşkanının yasal ve meşru olduğunu tekrar tartışmaya açar. AK Parti’nin buna dikkat etmesi lazım.

Meclis’te 40 milletvekiliyle iktidar partisine bir zarar veremezsin ama yanlış bir adım attırırsan referandumda yüzde 49 dahi alsa AK Parti referandumu kaybetmiş olur ve opsiyonlardan biri de takviminden önce seçim yenilemek olabilir. AK Parti’nin bu tuzağa karşı çok dikkatli olması gerekir."

AKP ve MHP arasında başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği üzerindeki görüşmeler hâlâ devam ediyor.

'İdam cezasının geri getirilmesinin faydasından çok zararı olur'

Tuğrul Türkeş, Türkiye gündemindeki konulardan biri olan idam cezası tartışmalarıyla ilgili de konuştu.

İdam cezasına karşı olduğunu söyleyen Türkeş, "Ben Türkiye'de idamın geri getirilmesinin zor olduğunu, bunun faydasından çok zararı olacağını düşünüyorum. Birçok platformda dile getiriyorum. Milletvekili arkadaşlarımızla da konuşuyoruz. Hepsi bilir ki Tuğrul idama karşı" dedi.

Tuğrul Türkeş 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti'nin Ankara adayı olmuş, seçimlerde milletvekili seçilerek yeni hükümette de başbakan yardımcılığı görevine devam etmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir