TÜBİTAK'ın Ürettiği MİLCEPK2 Devrede!

 > -

TÜBİTAK'ın Ürettiği MİLCEPK2 Devrede!

TÜBİTAK'ın Ürettiği MİLCEPK2 Devrede!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın evi ve çalışma ofisinde dinleme amaçlı ‘böcek’ bulunmasının ardından alınan tedbirlere bir yenisi eklendi. Bugün'ün haberine göre TÜBİTAK ’ın geliştirdiği MİLCEPK2 ismiyle kriptolu cep telefonu Başbakan Erdoğan, Başbakan yardımcıları ve bakanlara teslim edildi.

Başbakan ve 25 bakanın birbirleriyle haberleşmesinde kullanılacak kriptolu telefonlar hem makam odalarında hem de araçlarda taşınacak. Bakanlar telefonu Başbakan Erdoğan’ın arama ihtimaline karşı eve de götürecek.

Telefon, cep telefonu konuşmasına geçmeden önce ‘Güvenli konuşmaya geçmek üzeresiniz’ deyip 10-15 saniye sonra çalmaya başlıyor . Tam bu sırada kripto devreye giriyor ve üçüncü kişilerin anlayamayacağı bir formata dönüşüyor. Ses şifrelenerek aktarıldığı için dinleme ve kaydetme imkansız hale geliyor.

Konuşmanın yanı sıra Başbakan Erdoğan ve bakanlar bu telefonla kriptolu mesajlaşacak. Mesajlar sadece kriptolu telefonlar arasında normal yazı karakteriyle gidecek. Ancak depolanan yerde anlamsız karakterle çıkacak. Bu nedenle başkaları tarafından okunması ve kaydedilmesi mümkün olmayacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanRecep Tayyip Erdoğancep telefonu
Görüş Bildir